ОСТАННІ НОВИНИ

Забудовник у суді скасував статус пам'ятки архітектури вілли Люсії

Андрій Котенський

|

Власники історичної вілли «Люсія» на вул. Свєнціцького, 16 у Львові скасували в суді наказ ЛОДА про внесення будинку до переліку пам’яток. На підставі цього наказу Мінкультури внесло віллу до реєстру пам’яток місцевого значення, заборонивши тим самим руйнування або перебудову будинку. Відтак рішення суду тепер дає підстави власникам скасувати присвоєний віллі статус пам’ятки і невдовзі розпочати на її місці будівництво багатоквартирного будинку, повідомляє Zaxid.net.

 

Як відомо наприкінці листопада 2017 року департамент архітектури Львівської ОДА вніс віллу на вул. Свєнціцького, 16 до переліку щойно виявлених пам’яток. У лютому 2018 року на підставі цього рішення і пакету супровідних документів Міністерство культури внесло цей будинок до реєстру пам’яток місцевого значення. Після цього ОСББ «Свєнціцького-16», якому належить вілла, подало два позови до суду: один про скасування наказу ЛОДА, а інший – про скасування наказу міністра культури.

Власники планують збудувати на місці напівзруйнованої вілли багатоквартирний будинок, однак йому кілька разів відмовляли у видачі історико-містобудівного обґрунтування будівництва. У вересні 2017 року ОСББ «Свєнціцького-16» через суд таки зобов’язало управління охорони історичного середовища ЛМР надати необхідні історико-містобудівне обґрунтування цього будівництва, після чого, аби знову зупинити руйнування історичної вілли, вирішили внести будинок до реєстру пам’яток.

Щоб почати будівництво, власникам вілли залишається скасувати присвоєний їй статус пам’ятки. І, як свідчить опубліковане 31 серпня рішення Львівського окружного адмінсуду, перше рішення на свою користь вони вже отримали.

Під час судового засідання юристи власників вілли заявляли, що будинок внесли до переліку пам’яток з порушенням, оскільки при цьому не були враховані інтереси ОСББ. Суддя Львівського окружного адмінсуду Роман Брильовський погодився з аргументами власників вілли і скасував наказ ЛОДА. У рішенні суду вказано, що наказ скасували ще й з огляду на те, що у протоколі оцінки будинку не вказано, яким критеріям відповідає його цінність (чи мав вплив на розвиток культури, чи репрезентує творчість архітектора, чи пов’язаний з історичними подіями, чи щось інше).

Юрист управління охорони історичного середовища ЛМР Олег Хандид пояснив, що таке рішення не означає автоматичного скасування статусу пам’ятки – власникам вілли потрібно буде окремо скасовувати ще й наказ міністра культури про внесення будинку до реєстру пам’яток.

«Ми зараз будемо консультуватися з юристами Львівської ОДА, будемо обговорювати тактику щодо оскарження цього рішення в апеляції. Насправді ОСББ «Свєнціцького-16» подало дві позовні заяви – одну щодо скасування наказу ЛОДА, а іншу – щодо скасування наказу Мінкульту. Але другу справу зупинили до часу вирішення справи з наказом ЛОДА. Поновлять її після того, як в кінцевій інстанції вирішать ситуацію з наказом ЛОДА», – пояснив Олег Хандид.

Рішення Львівського окружного адмінсуду ще не набрало чинності, оскільки будь-який учасник справи ще має час до кінця вересня для подачі апеляції.

Зазначимо, що віллу «Люсія» на вул. Свєнціцького, 16 у 1896 році збудував архітектор Іван Долинський. У радянський час приватну віллу перебудували під п’ять квартир, які з часом викупило ОСББ «Свєнціцького-16». Одним із засновників цього ОСББ є Ігор Скробацький, який є одним із співвласників ресторанів «Голодний Микола» та «Кумпель».

Зараз будинок на вул. Свєнціцького, 16 практично повністю знищений: у судових матеріалах є результати обстеження споруди від 2015 року, в яких зазначено, що на той час було знищено близько 69% будинку, через що виникла загроза обвалу споруди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *