ОСТАННІ НОВИНИ

В’ятрович порадив Польщі не диктувати Україні, кого вважати своїм героєм

|

Польщі не варто ставати ще одним сусідом України, який намагається диктувати їй, як ставитися до своєї історії і кого вважати героєм. Про це в інтерв’ю Rzeczpospolita сказав директор Інституту національної пам’яті України Володимир В’ятрович.

116

«Україна іде тим самим шляхом, яким йшла Польща останні 25 років. Коли Польща проголошувала героями солдатів Армії Крайової, не було жодної критики з української сторони. Ми добре знаємо, що серед солдатів АК, а тим більше серед «Проклятих солдатів», були ті, хто вбивав українців», – сказав український історик. Він нагадав, що один з лідерів Армії Крайової в львівському регіоні Владислав Філіпковський, який керував акцією «Буря», віддавав накази знищувати українські села в околицях Львова. Але попри це, в 1993 році президент Лех Валенса присвоїв йому звання генерала посмертно.

«Нам треба зрозуміти, що будуть особи і події в історії, які ми будемо інтерпретувати по-різному. Ті, хто герой для українців, будуть злочинцями для поляків і навпаки. Недоречним є те, що польська сторона нам каже, як ми повинні ставитися до Української Повстанської Армії і як ми повинні інтерпретувати події української історії. Нажаль, Україна вже мала досвід з одним сусідом, Росією, який почав нам диктувати, як трактувати минуле, а зараз намагається впливати на наше майбутнє. Сподіваюся, що до таких речей не дійне в стосунках поляками», – сказав В’ятрович.

Він також не погодився із закликом Сенату визнати Волинську трагедію «геноцидом» і зауважив, що дії обох сторін в українсько-польському конфлікті були симетричними. На думку українського історика, політикам зараз було б краще лишити історичний діалог між українцями і поляками фахівцям. Зокрема він розповів про дискусії, які активно ведуть історики з України і Польщі.

«Чому польські політики вважають, що можуть розставити крапки над «і» у цьому питанні? Мене це дуже дивує. Тим більше, що жестів примирення в минулому було багато. Політики вже сказали все, що повинні були сказати. Зараз бачимо, що «Право і Справедливість» разом з «Кукіз’15» і PSL хочуть перекреслити дії, які служили примиренню до цього часу. Концепція «геноциду» передбачає односторонню відповідальність українців. Більше того, вона дає можливість приховати злочини, які вчинила польська сторона проти українського мирного населення», – сказав В’ятрович.

Директор Інституту національної пам’яті України також розповів, що вважає безпідставною цифру в 100 тисяч загиблих поляків на Волині, оскільки вона не опирається на жодні документальні дані. За його словами, встановити точну кількість жертв з обох боків вдасться лише по завершенню досліджень.

«З документів, з якими я працював, випливає, що можна говорити про близько 39-40 тисяч загиблих поляків і 15-20 тисяч убитих українців. Йдеться про документи українського і польського підпілля, документи радянських служб, зокрема НКВД. Але це дуже приблизні цифри. Точні ми дізнаємося тоді, коли будуть завершені серйозні дослідження і дискусії істориків», – пояснив Вятрович. Нагадаємо, Сенат Польщі затвердив резолюцію щодо Волинської трагедії, в якій закликав польський Сейм призначити 11 липня національним днем пам’яті жертв геноциду, «вчиненого українськими націоналістами проти громадян Другої Польської республіки». На підтримку документа проголосували 60 сенаторів. 23 – виступили проти, ще один – утримався.
DT.UA

Реклама партнерів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...