У Москві в значних обсягах з’явилися купюри, вкрадені з банкоматів і банківських сховищ Донецької і Луганської області. Про це пише видання Forbes, посилаючись на кількох банкірів і джерело в правоохоронних органах.
Місцеві бандити намагаються неофіційно обміняти їх з дисконтом, використовуючи свої знайомства з топ-менеджерами крупних банків.
Один із банкірів розповів Forbes, що до нього звернулися люди, які попросили поміняти кілька мільйонів євро, помічених синьою фарбою.
Про спроби таких обмінів знають і правоохоронні органи, говорить співробітник одного з відомств.
За його словами, ці гроші були вкрадені з відділень банків, на тимчасово окупованих територіях Донбасу.
«Купюри з України зайняли своє місце на чорному банківському ринку нарівні з викраденими грошима в інкасаторів або зламаного не так давно банкомату Металлінвестбанка. Іноді такі купюри намагаються обпалити в забарвлених місцях і видати за постраждалі від пожежі», – розповідає співробітник одного з правоохоронних відомств.
Правда, офіційно великі банки запевняють, що вони таких спроб не бачать.
Обмін зіпсованих грошей – абсолютно легальна операція. Інша справа банкноти, помічені спеціальною фарбою.
Наявність спеціальної фарби на купюрах говорить про те, що гроші були отримані незаконним шляхом. Деякі банкомати мають спеціальний захист проти зламу: всередині касет з купюрами знаходиться датчик, який спрацьовує в разі удару або зламу, а купюри фарбуються незмивним чорнилом.
Нанести фарбу на купюри можуть і спеціально. Саме це відбувалося в Україні після того, як президент Петро Порошенко в жовтні 2014 року видав указ про економічну блокаду окупованих регіонів Донбасу.
Глава України повелів, щоб банки країни закрили відділення в районах, які фактично перестали підкорятися Києву, і вивезли зі своїх відділень всю готівку.
Нацбанк України має інструкцію по роботі банківської системи в надзвичайних ситуаціях, якою керувалися українські банки в цьому випадку.
Їм пропонувалося знищувати або пошкоджувати готівку спеціальною фарбою або хімічним розчином в ситуаціях, коли їх неможливо вивезти з захопленої території. Правда, в обіг вони все одно потрапляли, відзначає видання.