ОСТАННІ НОВИНИ

Вірменська революція не вщухає

|

Ранкові події 23 червня в Єревані сколихнули всю громадськість країни. Озброєні поліцейські з особливою жорстокістю розігнали учасників пікету, які влаштували сидячий страйк навпроти адміністрації президента Вірменії.

Політичної складової у демонстрації не було. Вимога учасників страйку – не підвищувати ціни на електроенергію.

Але влада Вірменії вирішила, що не може дозволити собі «майдан», нехай навіть і економічний. Тим більше враховуючи, що енергетичний монополіст у Вірменії належить російській РАО ЄЕС.

Рано-вранці, приблизно о пів на шосту, силовики рушили вперед, у бік мітингуючих. Не гребували нічим – проти людей застосували водомети, кийки, електрошокери. В результаті були жорстоко побиті не лише учасники сидячого страйку, але і, як не дивно, журналісти, які висвітлювали цю подію.

За даними громадської організації «Союз поінформованих громадян», до відділків поліції Єревана було доставлено 237 осіб.

Як наслідок, усі відділення поліції столиці Вірменії були переповнені, й частину затриманих доправили до в’язниць міст Абовян і Аштарак. Щоправда, вже до вечора учасників акції відпустили.

19

На відміну від київського Майдану, за єреванськими протестами – принаймні, спочатку – політики не було.

Гасла мітингів з перших днів були спрямовані не проти вірменського керівництва, а проти російської компанії «Електричні мережі Вірменії» (ЕМВ; повністю належить «Інтер РАО ЄЕС»). Геополітики у вимогах «вірменського майдану» також немає – принаймні, наразі йдеться виключно про економіку. Тобто – про гроші громадян.

Сама акція народилася у Фейсбуці, де створили групу «Ні грабежу», і лише згодом фейсбук-протест вилився на вулиці столиці Вірменії.

Так, опозиція підтримувала вимоги демонстрантів і підштовхувала людей до того, щоб вийти на вулиці, але організації, які стояли біля витоків акції, не є частиною опозиційної структури.

Пристрасті в країні загострилися ще 6 червня, коли в парламенті відбулися слухання щодо підвищення тарифів на електроенергію.

Якщо перевести у зрозумілі для українців цифри, то ціну запропонували підвищити до $12,3 за 100 кіловат вдень і до $10,2 вночі. Для порівняння, в Україні навіть для промислових споживачів базовий тариф становить $7 за 100 кіловат; вночі ж, у разі наявності зонного лічильника, можна платити вчетверо менше. У сусідній для вірмен Грузії середній тариф – також близько $7.

Загалом, у Вірменії люди лишилися впевнені, що російський монополіст завищує тарифи необґрунтовано.

Хвиля вуличних протестів проти подорожчання не обмежилася столицею і докотилася до інших вірменських міст – Гюмрі і Ванадзор (колишні Ленінакан і Кіровакан). У другому за величиною місті, Гюмрі, 23 червня також були проведені арешти – 13 людей опинилися за ґратами.

Причому саме Гюмрі, а не Єреван, виявився містом, де економічний протест набув політичного забарвлення.

Тут мітингувальники ще кілька днів тому заявили, що якщо рішення про подорожчання не буде скасовано, вони піднімуть питання про відставку уряду.

17 червня було прийнято рішення підвищити тарифи на електрику для населення. Щоправда, не до необхідних показників, а наполовину менше. Але й цього, як бачимо, народ не стерпів.

Після жорстокого нічного розгону демонстрації вранці 23 червня мітинг з «анти тарифного» перетворився також на «антиурядовий», а опозиція влилася до лав мітингувальників.

Незважаючи на розгін, активісти не відступають.

23 червня ввечері на площі Свободи в Єревані знову зібралися мітингувальники. «Нас не залякати, ми господарі нашої країни і продовжуватимемо нашу боротьбу», – говорили на багатотисячному мітингу. Як і напередодні, акція продовжилася ходою в бік резиденції президента, знову ініціативу в свої руки взяли громадські активісти.

Але їх там знову чекав звичний кордон поліцейських і вже знайомий з попередньої ночі водомет.

Нічна демонстрація 24 червня пройшла мирно – без розгону і зіткнень з поліцією, але проспект Баграмяна знову був перекритий мітингувальниками. Більше того, вони відмовилися від зустрічі з президентом Сержем Саргсяном, хоча і поліція запропонувала п’яти демонстрантам зустрітися з главою держави для обговорення існуючих проблем.

Координаційна група заявила, що відмовляється від зустрічі з президентом, запропонувавши главі держави в прямому ефірі оголосити недійсним рішення Комісії з регулювання суспільних послуг про підвищення тарифів на електроенергію.

Швидше за все, влада все ж піде на певні поступки протестувальникам, тим більше, що у вірмен є досвід успішної акції громадянської непокори. Минулого року активісти змусили міську владу повернутися до колишніх тарифів на проїзд громадському транспорті, коли на 50% були підвищені ціни.

Цікаво, що поміж прапорів Вірменії люди принесли на мітинг прапори України та Євросоюзу.

Уривки статті Тиграна Оганесяна, Європейська правда.

Реклама партнерів
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...