ОСТАННІ НОВИНИ

У Жовківському храмі знайшли унікальний пергамент

|

Грамоту, датовану 1863 роком, виявили під час реставраційних робіт у храмі Праведного Лазаря у Жовкві. Її знайшли у пляшці, захованій під хрестом. Про це пише «Новий погляд».
«На куполі храму похилився хрест. Коли робітники піднялися наверх, щоби його укріпити, під ніжкою на куполі знайшли пляшку, а в ній – послання для нащадків на пергаментному папері польською мовою», – розповіла „Погляду” Галина Фесюк, головний спеціаліст відділу культури та туризму Жовківської РДА.

«У грамоті йдеться про те, хто і навіщо доклався до того, аби у Жовкві був заклад для бідних, зокрема там написано: «Через різні біди, які мали місце у минулому столітті, цей заклад перебував у занепаді, фінансувався лише з адміністративного міського уряду та з дотацій, призначених королевичем Якобом, перебував на іпотеці дібр в первинній сумі 14,5 польських злотих, зараз збільшено суму до 145 австрійських гульденів для забезпечення потреб цього закладу.” Крім того, у документів висловлено побажання, аби й нащадки підтримували цей заклад у належному стані», – розповідає пані Галина.

Оскільки документ польською мовою, то священик церкви Святого Лазаря звернувся, щоби пергамент переклали, а також замовив спеціальну таблицю для грамоти, яку розмістять у храмі. Настоятель сподівається, що люди долучаться до доброї справи і пожертвують гроші на церкву, яка нині конче потребує реставрації.

До слова, оригінал послання зараз знаходиться у Жовківському державному історико-архітектурному заповіднику, – повідомив „Погляду” Михайло Кубай, заступник директора заповідника.
Нагадаємо, Костел Святого Лазаря був зведений 1624 року, а 1627 дочка Станіслава Жолкевського Софія заснувала при ньому шпиталь для убогих. Натомість 1731 року тут відкрили школу, в якій навчалися діти з передмістя.

Реклама партнерів

1861 року храм відбудували і при ньому відкрився монастир філіціанок, які утримували школу для дівчат. Монастир проіснував до 1939 року. А після Другої світової війни у різний час тут розміщувався районний архів, виробниче управління сільського господарства, автошкола. Нині храм діючий і належить громаді УАПЦ. Власне завдяки священику, який вирішив відремонтувати перекриття, й вдалося віднайти унікальне послання до нащадків.

Фото: myzhovkva.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.