ОСТАННІ НОВИНИ

Науковці порівняють старі та нові українські гроші

|

В ЛНУ ім. Івана Франка відбувається міжнародна канференція “Грошовий обіг та банківська справа в Україні: минуле і сучасність”. За словами декана історичного факультету, голови міського товариства колекціонерів Романа Шуста, це перша в Україні конференція такого типу, зібралося понад сто учасників, 50% з яких мешканці Польщі, Литви, Білорусії, Словаччини, також представлено матеріали угорських, російських та молдовських науковців. За результатами конференції планують видати книжку. А ще, сьогодні представлено перший номер відновленого журналу “Львівські нумізматичні записки”, який виходив ще у 1928 році.

Як розповів львівський нумізмат Андрій Крижанівський, конференція приурочена також 85-річчю карбування перших грошей. Вперше українські гривні тоді зробив графік Георгій Нарбут. Номінал на цих грошах було написано чотирма мовами: українською, російською, польською та єврейською.

Щодо першого монетного двору, який був на території Галичини, А. Крижанівський зазначив, що з 1353 до 1408, протягом п’ятдесяти років відбувалося безперервне карбування монет. На зворотній стороні вони мали герб Лева чи точніще левика, спочатку їх підписували як монети Русі, а потім Лєсбурга. На думку члена-кореспондента АНУ Миколи Котляра, монети середини 50-х років чотирнадцятого століття цікаві тим, що загалом випадають з монетної системи Польщі, вони були високопробні з доброго срібла, були конкурентоздатні. Щопрада емісія цих монет була незначна і ареал вживання теж невеликий. За цими монетами легко встановити, які зв’язки мала тогочасна Галичина зі своїми сусідами. “Як для чотирнадцятого століття, я здатен говорити, що це були вже українські гроші” – наголосив М. Котляр.

Окрім питань про монетний двір у Галичині в чотирнадцятому столітті, під час конференції, яка триватиме ще й завтра, науковці поговорять про історію грошового обігу та історію банківської справи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.