Український інститут національної пам’яті підтримав ініціативу Нацбанку щодо перейменування копійки на питому українську «шаг». Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний.
«Маємо однозначне експертне “так” від восьми членів експертної комісії Українського інститут національної пам’яті про те, наскільки згубною для України за своєю суттю є копійка та її використання як інструменту в ідеологічній колонізації, окупації та русифікації грошового обігу України, а отже, і держави загалом. Експертна комісія одностайно підтримала заміну назви “копійка” на питому українську “шаг”… “Копійка” – це ворожа назва для України», – сповістив він.
Зазначимо, що саме Нацбанк виступив з ініціативою позбутися назви «копійка» і перейменувати монети на питомо українські «шаги».
У своєму звіті експертна комісія Українського інституту національної пам’яті підтверджує історичне обґрунтування та справедливість повернення у вжиток та грошовий обіг української назви «шаг» для розмінної монети – сотої частини гривні.
«З огляду на викладені міркування ініціатива Національного банку України щодо внесення змін до законодавства стосовно зміни назви розмінної монети «копійка» на історично обґрунтовану «шаг» заслуговує на підтримку і сприятиме відродженню національних традицій у номінації грошей, подоланню негативної колоніальної спадщини загалом процесам деколонізації українського суспільства», – кажуть в УІНП.
У своєму висновку експерти інституту також дають чіткі визначення таким поняттям як «російська імперська політика», «символіка російської імперської політики», «русифікація». Останнє, зокрема, означає «звуження культурного та інформаційного простору», тобто фактичне поступове знищення, повне нівелювання історії та традиції.
Детальніше про шаги від Українського інституту національної пам’яті
В інституті кажуть, що історично «шаг» був назвою розмінної монети, яка перебувала в обігу в Україні у XVII-ХVІІІ століттях. Її неодноразово згадано не лише в письмових джерелах, але й у художній літературі та фольклорі. Назва «шаг» характерна винятково для території сучасної України, натомість жодним чином не пов’язана з Московським царством та Російською імперією.
Протягом другої половини XVII – XVIII століть Московія прагнула нав’язати фінансовій системі Гетьманщини обіг лише власних грошей, зокрема й «копійки» (укр. копійка – запозичення з російської мови, назва виникла на основі словосполучення копейная деньга “копійка”, на якій був зображений великий князь (цар) верхи на коні зі списом у руці) як роздрібної монети, витісняючи традиційну для українського грошового обігу західноєвропейську монету. Паралельно зі знищенням української державності Російській імперії вдалося реалізувати і цей свій задум у сфері грошового обігу.
Відродження назви розмінної монети «шаг» відбулося під час Української революції 1917-1921 років. В ухваленому Центральною Радою Тимчасовому законі про українські гроші від 1 січня 1918 року ішлося, що кредитовий білет, карбованець, складався з 200 шагів.
1 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила Закон «Про грошову одиницю, биття монети та друк державних кредитових білетів», затвердивши грошову одиницю гривню, яка складалася зі 100 шагів (в обіг були випущені розмінні марки вартістю 10, 20, 30, 40 і 50 шагів). З поразкою Української революції 1917-1921 років та встановленням на території України радянської влади українські гроші було вилучено з обігу.
Після відновлення 24 серпня 1991 року держави Україна постала й ідея відродити «шаг» як розмінну монету. Упродовж 1991-1992 років розробляли проєкти та ескізи банкнот і монет (зокрема, було розроблено ескізи розмінних монет 1, 5, 10 та 25 шагів, проведено експериментальне карбування монет).
Проте внаслідок переваги серед народних депутатів України осіб із радянським світоглядом постанова президії Верховної Ради України від 2 березня 1992 року затвердила для розмінної монети назву «копійка», притаманну грошовій системі Московського царства, Російської імперії, Союзу Радянських Соціалістичних Республік та Російської Федерації. Назва розмінної монети «копійка» також зафіксована у Законі України «Про Національний банк України» (1999 року).
Таким чином розмінна монета «копійка», відома на українських теренах із середини XVII століття, у ХVІІІ столітті витіснила традиційну для українського грошового обігу монету, що побутувала зокрема і під назвою «шаг». Це стало наслідком реалізації російської імперської політики. Отже, назва «копійка» політично, економічно та семантично належить до символів, пов’язаних із реалізацією російської імперської політики в Україні та колоніальною спадщиною.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: НБУ
Наталя Дуляба