Асоціації архітекторів: Вірменська церква і бар на даху

"Ратуша", 7 травня

|

Чи знають львів’яни, яка споруда має шанс з’явитися в центрі міста, на розі вулиць Краківська та Вірменська? Один із учасників громадського обговорення проекту забудови ділянки на розі вулиць Вірменська — Краківська, що відбулося 5 травня в приміщенні ЛОО Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, запропонував опитати мешканців одного з будинків і внаслідок цього переконатися, що львів’яни про такі плани не відають. Попри те, що, за словами головного архітектора Львова Юрія Криворучка, “преса дуже багато писала про цей проект”.

Можна закинути мешканцям їхнє небажання знати, незацікавленість тощо, однак відомо, що у Львові є дуже хороша піар-структура, до якої входять чиновники, що працюють під орудою міського голови Андрія Садового. Якщо мер та його команда підтримують проект Германа і Валентино, що переміг у міжнародному закритому (чи замовному, як каже Юрій Криворучко) конкурсі, то чому б його не розпіарити на рекламних щитах як соціальну рекламу. Аби львів’яни звикали, що, окрім “Укрсоцбанку”, їм доведеться щодня споглядати ще й “бункер” і, за словами новообраного голови ЛОО Українського товариства охорони пам’­яток історії та культури Андрія Салюка, виправдовуватися за ці нав’язані Львову споруди перед гостями. 

“Вплив архітектури на людину — один із найсильніших. Львів’янам уже “подарували” один привід для негативних емоцій — споруду “Укрсоцбанку”. Складається враження, що не всі присутні ідентифікують себе як львів’яни, начебто Львів і його мешканці — щось окреме. Однак без ідентичності немає незалежності, волі. Відчувати себе львів’янами — дуже важливо, і цього за гроші не купиш”, — закцентувала під час обговорення психоаналітик Ольга Сидоренко.

Представники громадськості, а також археологи, архітектори, історики вже не вперше зазначають, що в підготовці конкурсу проекту, формуванні його умов не дотримано необхідних норм законодавства, тому тепер усіма силами проект намагаються узаконити. 2004 року рішенням виконкому земельну ділянку на розі вулиць Вірменська — Краківська надано в оренду для відтворення втраченої історичної забудови, наголошували під час обговорення начальник управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко, а також Микола Гайда, який був начальником управління охорони історичного середовища, коли ділянку надавали в оренду. Пан Гайда також додав, що в рішенні виконкому зазначено, що перед проектуванням треба провести археологічні та історико-будівельні дослідження, і на їхній базі опрацювати ескізний проект регенерації історичної забудови, тому оголошення конкурсу стало для нього несподіванкою.

Реклама партнерів

Сказати правду міському голові

Міські чиновники, слідом за своїм патроном — керманичем міста мають свій “фірмовий” стиль уникання незручних для них запитань. Хтось каже відверту неправду, дивлячись в очі співрозмовнику, хтось уникає відповідей на поставлене запитання. Учасникам громадського обговорення доводилося кілька разів запитувати Юрія Криворучка про одне й те саме, щоб домоглися бодай якоїсь відповіді. На запитання, чому не зняли проект Германа і Валентино з конкурсу, оскільки він не відповідав умовам, головний ар­хітектор, а водночас член журі конкурсу Юрій Криворучко, не спростував факту невідповідності умовам, натомість з третьої спроби сказав: “Це був замовний конкурс. І таким було рішення журі — ми зняли один із запропонованих проектів, решту залишили”. На яких підставах оголосили конкурс, якщо, за інформацією пана Криворучка, проведено тільки частину археологічних досліджень? Пояснення головного архітектора такі: “Інвестор хоче будувати проект, тому на свій страх і ризик проводить конкурс, шукає готельного оператора, а водночас тривають розкопки. Ці процеси відбуваються одночасно. До мене прийшов інвестор, а я маю резолюцію міського голови. Я виконую рішення виконкому”. І ще один характерний пасаж Юрія Криворучка: “На щастя, з цією ділянкою не пов’язано такого великого завдання, як, наприклад, перед відбудовою Михайлівського Золотоверхого собору в Києві. Тут у нас менше завдання, тут не стоять святині, не стоять наші національні здобутки”.

Якщо начальник управління архітектури Юрій Криворучко був одним із тих, хто вибрав для Львова проект Германа і Валентино, виготовлений разом з фірмою ZT-GESHB (Відень), то управлінню охорони історичного середовища навіть не запропонували взяти участь у формуванні умов конкурсу. Тим часом начальник управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко, яка вважає, що така споруда дисонуватиме з історичним середовищем, надіслала проект для ознайомлення в ЮНЕСКО. До слова, щоб проект почали реалізовувати, його має погодити управління охорони історичного середовища. 

“Хто нині згадує автора проекту “Укрсоцбанку” на площі Міцкевича, який свого часу переміг у місцевому конкурсі? Натомість знають, що його побудували за часів мера Василя Куйбіди та головного архітектора Володимира Швеця. Так само якщо реалізуємо проект Германа і Валентино, їх забудуть, а пам’ятатимуть, що готель з’явився за часів мера Андрія Садового та головного архітектора Юрія Криворучка. Тому коли Андрій Іванович ви­кличе Юрія Івановича в кабінет і запитає його, як фахівця, чи добрим є той проект, головний архітектор міста мав би міському голові сказати правду. Адже те, що проект переміг у конкурсі, аж ніяк не означає, що такий будинок потрібно споруджувати саме на розі вулиць Вірменська і Краківська. Але якщо таке поважне журі, а також головний архітектор міста кажуть, що проект хороший, то як може начальник управління охорони історичного середовища переконати міського голову у протилежному?”, — зазначила Лілія Онищенко.

Архітектурні новації: дитяче кафе в готелі

Начальник управління охорони історичного середовища також зачитала резюме журі щодо проекту Германа і Валентино, яке викликало в залі здорову реакцію — сміх. У ньому, зокрема, написано таке: “Комплекс готелю з його оточенням розглядається як внесок у просторову структуру історичного центру міста. Задній фасад будівлі відповідає громадському характеру вуличного простору і візуально пов’язаний з Вірменською церквою, що підсилено розташуванням бару на даху…”.

Нагадаємо, окрім чотирьох запрошених членів журі, до його складу увійшли також троє львів’ян: начальник управління архітектури Львівської міської ради Юрій Криворучко, директор Інституту архітектури НУ “Львівська політехніка” Богдан Черкес, віце-президент ІСOМОS Микола Бевз. А коли в представника фірми, яка адаптує проект до вимог чинного будівельного законодавства Андрія Коця запитали, чи йому особисто подобається проект, він відповів: “Якби сказав, що подобається, був би нещирим”.

Варто зазначити, що громадське обговорення виявилося не порожнім говорінням, і не криком волаючого в пустелі, а таки дало проблиски надії. Такому відчуттю сприяли зокрема аргументована й чітка позиція начальника управління охорони історичного середовища Лілії Онищенко, запевнення голови ЛОО Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрія Салюка, що в разі, якщо проект без відповідних погоджень реалізовуватимуть, він вдаватиметься до активних протестних дій (хай навіть доведеться чинити так, як свого часу робила громадянська мережа “Опора”, учасники якої приковували себе ланцюгами під час псевдореставрації площі Ринок), а також намір громадської організації “Молода ініціатива” протестувати проти забудови. Представник “Молодої ініціативи” Роман Гасюк запитав у Юрія Криворучка: “Чому ви, як головний архітектор міста, не лобіюєте дитячого майданчика на цій ділянці? Ми організовуватимемо протести проти цієї забудови, тому що вважаємо, що потрібно зберегти територію для дітей”. Як уточнила присутня на громадському обговоренні представниця Львівської міської ради, з ділянки на розі вулиць Вірменська — Краківська знято статус дитячого майданчика. Запевнення чиновників, що в проекті готелю передбачено дитяче кафе, аж ніяк не переконало присутніх, що таке поєднання реальне й відповідає здоровому глузду.

Наталя ДУДКО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.