У середу, у коментарі „Погляду” представник Партії регіонів Тарас Чорновіл запевнив нашу газету, що його фракція офіційно припиняє блокування роботи парламенту. Свою готовність повернутися до конструктивної діяльності законодавчого органу у вівторок, 4 березня, висловили у коментарях „Погляду” практично всі депутатські фракції.
Відтак, ми можемо сподіватися, що з наступного тижня законодавчий орган країни таки зафункціонує, і депутати візьмуться за вирішення важливих державних питань.
Водночас різні політичні сили висувають власні пропозиції та навіть вимоги, аби продовжити сесію з наступного тижня. Передбачається, що відповідні зауваження сторін, хоча вони деколи і суперечать одна одній, будуть враховані у політичній угоді. Над проектом „мирного договору” сьогодні працює міжфракційна депутатська група, до якої увійшли представники чотирьох політичних сил: „Наша Україна – Народна Самооборона”, Блок Юлії Тимошенко, Партія регіонів та Блок Литвина. Комуністи вирішили, що для них немає сенсу брати участь у роботі групи.
Доки проект політичної угоди не завершено, депутати, які працюють над нею, не бажають афішувати робочий варіант договору. Однак відомо, що в його проекті документа може бути запропоновано низку пріоритетних питань порядку денного парламенту на поточну сесію. Серед них: зміни до Держбюджету-2008, прийняття нового закону про держзакупівлі, який скасує надповноваження Тендерної палати, закону про статус народного депутата, закону про державну програму економічного і соціального розвитку України на 2008 рік, про програму діяльності Кабміну. А також зміни до деяких законодавчих актів та заслуховування щорічного послання президента.
Очевидно, у „НУ-НС” та БЮТ не можуть висувати особливих вимог, а лише виносити певні пропозиції. Зокрема, це бажання „Нашої України – Народної Самооборони” першочергово розглянути дев`ятку президентських законопроектів. „НУ-НС” також пропонує заслухати інформацію прем`єр-міністра Юлії Тимошенко про стан переговорів щодо забезпечення України природним газом і про перспективи забезпечення природним газом у цьому році.
„Блок Юлії Тимошенко не буде ставити жодних вимог, щоб розпочати роботу, – заявив „Погляду” предствник БЮТу у парламенті Володимир Полохало. – У нас політична воля така, щоб забезпечити роботу Верховної Ради, вийти з парламентської кризи (штучної значною мірою). Мова йде не про політичну угоду, яку розробляє депутатська робоча група, мова йде про те, чи бажають Партія регіонів та комуністи запрацювати, чи не бажають”. Депутат і політолог оцінює шанси того, що Верховна Рада України запрацює у вівторок, 4 березня, як 50 на 50. До слова, парламентар зауважує, що це залежить не тільки від політичної волі опозиції, а й тих народних депутатів, які орієнтуються на голову Секретаріату президента Віктора Балогу.
Народний депутат від Партії регіонів Тарас Чорновіл пообіцяв „Погляду”, що його фракція розблокує роботу Верховної Ради. „Ми перебуваємо у повній готовності запрацювати у вівторок. Більше того, ми орієнтуємося на звичайну роботу. У понеділок у нас буде засідання фракції, а наступного дня ми прийдемо до сесійного залу саме о десятій годині, не раніше. Це означає, що депутати з фракції ПРУ не готуватимуться блокувати трибуну сесійного залу”, – розповів пан Чорновіл. Депутат підкреслив, що у Партії Регіонів вже не проглядається проблем, які би перешкоджали нормальній роботі, основні питання зняті. Чи не єдина, але суттєва вимога: щоби в перший же день роботи проводити голосування особисто депутатами у ручному режимі (так, як голосували за прем’єр-міністра). Або за умови чіткої фіксації депутатів, а в разі відсутності –блокування їх електронних карток. „Щоби не було так, як на початку лютого, коли Арсеній Яценюк, зафіксувавши відсутність депутатів, дав можливість їхнім карточкам голосувати”, – нагадує парламентар і додає, що по НАТО у ПРУ немає особливих зауважень до участі в Альянсі.
На питання „Погляду”, чи готова Компартія повернутися до роботи Верховної Ради, нардеп Олександр Голуб (КПУ) заявив, що „це залежить від того, чи готова парламентська більшість перейти на законні засади роботи у відповідності до Конституції та регламнету ВРУ”. „Якщо таке бажання є, то ми готові працювати”, – сказав депутат. Пан Голуб зауважив, що його партія візьме участь у ратифікації політичної угоди між фракціями. Нагадаємо, представники КПУ не бачать сенсу, і не беруть участі у роботі міжфракційної депутатської групи, яка розробляє проект угоди. У відповідності до цього документа Верховна Рада буде працювати з наступного тижня. Втім свої вимоги до „мирного пакту” у комуністів є. За словами пана Голуба – це по-перше, ручне голосування за всі рішення, по-друге, Арсеній Яценюк має відкликати всій підпіс під „угодою трьох” і вибачитися перед депутатським корпусом і суспільством. Наявність чи відсутність цих вимог комуністи будуть враховувати під час ратифікаї політичної угоди. Втім, депутат не виключає, що його фракція може повернутися до роботи і без вибачення спікера (очевидно, що ця вимога є нереальною – авт.), але якщо всі інші побажання ленінців будуть реалізовані.
Щодо НАТО, то головна вимога КПУ незмінна – вступ у Північноатлантичний Альянс лише за умови позитвного рішення на референдумі. Депутат Голуб нагадує, що усі нобхідні підписи щодо референдуму уже зібрано та скеровано у Центвиборчком ще рік тому.
У пропозиціях фракції Блоку Литвина – завершити комплектацію президії Верховної Ради. Можливо, керівнитво блоку буде висувати воїх представників на посаду одного зі заступників спікера Арсенія Яценюка. Втім, у коментарі „Погляду” депутат від фракції Блоку Литвина Михайло Сирота зауважив, що його політична сила не має сенсу висувати вимоги для продовження роботи парламенту. „Ми не припиняли свою роботу, а працюємо ще з першого жовтня”, – так коротко депутат охарактеризував діяльність свої фракції у сесійному залі. Чи зареєструється пан Сирота та його колеги по фракції на сесії у вівторок, депутат не відповів.
P.S. Планується, що робоча група з напрацювання документа для розблокування роботи Верховної Ради пропонуватиме керівникам фракцій підписати протокол порозуміння. Якщо суттєвих зауважень у політичних сил не виникне, ми матимемо функціональний законодавчий орган влади вже з наступного тижня. Відомо, що за основу угоди був взятий проект документа, запропонований головою ВРУ Арсенієм Яценюком.
Юлія БАСЕНКО, „Новий Погляд”