Ще один крок зробила Львівська міська рада у процесі підготовки до Євро-2012. У четвер, 14 лютого, на сесії депутати прийняли за основу Програму підготовки та проведення Євро-2012.
Та цей крок влади до фіналу підготовки чемпіонату Європи з футболу сумнівно, що суттєво наблизить, позаяк більше нагадує крокування на місці. Програма нібито і є, визначили й будівельника стадіону. А от найголовнішого питання вирішити ніяк не вдається: звідки взяти гроші?
А кошти потрібні чималі, адже кошторис прийнятої за основу програми становить 9,6 млрд грн. На четверговому пленарному засіданні керівник департаменту “Євро-2012” Олег Засадний повідомив, що із державного бюджету проситимуть лише 1,3 млрд грн – на будівництво і реконструкцію доріг у Львові. Решту – 3,77 млрд грн місто має шукати у власному бюджеті, а 4,56 млрд грн – в інвесторів.
«На нараді у віце-прем’єра Івана Васюника ми запропонували, щоб 50 відсотків податку на прибуток, який сплачують підприємці Львова, залишались у місті. Це б нам дало понад 300 млн грн додаткового фінансування щорічно, – каже пан Олег. – Щодо темпів підготовки до чемпіонату, то це фахово коментувати можуть лише інспектори УЄФА. Вони звернули увагу на те, що і в Україні, і у Польщі відбувалися перевибори, що викликали певні затримки у підготовці. Проте найбільша затримка зараз за коштами, поки їх не буде, доти не можемо проводити тендера на виконання робіт».
За словами Олега Засадного, стадіон будуватиме інвестор, а «ним є компанія, яка виграла конкурс».
Цікаво те, що міський голова говорить абсолютно протилежні слова, ніж його підопічний. Він чітко висловився під час пленарного засідання, що немає інвестора, тому кошти для будівництва доведеться шукати самотужки.
Коментуючи кореспондентці «Погляду» новоприйняту програму, депутат Львівської міськради Сергій Бащук підтвердив, що інвестора немає, а Програма підготовки та проведення Євро-2012 потребує серйозного доопрацювання.
«Представлена нам програма складається із кількох частин, – пояснює пан Сергій. – Перелік заходів викладено нормально. Все решта – це не програма, а скоріше такий собі протокол намірів. Суми, які викладені у програмі на ремонти та будівництво окремих об’єктів, дуже приблизні та невідомо, звідки взяті. Нема конкретної аргументації, чому потрібно саме стільки коштів? Зазначені суми можуть бути завищені, а може, й занижені. Цього не знає ніхто. Тому навіть Андрій Іванович розумів, що у такому вигляі програму ніхто не прийме. Мер запропонував прийняти її за основу, а вкінці навіть сам трохи «проколовся», і сказав, що вони на виконкомі прийняли все, що від виконавчих органів вимагає Каібнет Міністрів України, а чи затвердять її депутати – неважливо».
Щодо наявності інвестора, то, як стверджує депутат, він буде лише тоді, як буде підписано інвестиційну угоду. Зараз його немає.
«В угоді чітко зазначено, що «ALPINE BAU GmbH» є проектантом та забудовником стадіону. Актуальними залишаються питання: хто фінансуватиме і що захоче інвестор взамін? Адже це є бізнесовий проект і ніхто місту не подарує 85 мільйонів євро. Відсутність інвестора нас дуже непокоїть, позаяк підганяє час – у червні мають розпочати будівництво стадіону. Тому виникає питання: чи підписана із фірмою хоча б угода про проектування, адже за кілька місяців його треба повністю завершити.
Всі міста наполягають на залишенні 50 відсотків ПДВ із підприємців. Але це мають вирішити на державному рівні», – підсумував Сергій Бащук.
Марія СКИРА-ШЕТЕЛЯ, „Новий Погляд”