Готельні пристрасті по-львівськи

Уляна КОПЦЮХ, «Львівський портал»

|

Близько 50 тисяч туристів очікують у Львові у зв’язку із проведенням Євро-2012. Наразі ж львівські готелі можуть прийняти 3 тисячі гостей.

Маємо те, що маємо…

Радісна звістка про перемогу України у конкурсі на проведення матчів чемпіонату Європи з футболу 2012 року, а відтак, і прийом у Львові кількох ігор європейської футбольної першості, викликала і масу проблемних організаційних питань. Не на останньому місці у їх переліку, особливо у Львові, є проблема поселення футбольних фанатів, які приїдуть звідусіль повболівати за улюблені команди. За приблизними підрахунками, УЄФА очікує приїзд в Україну близько півмільйона туристів. Що ж стосується Львова, то наше місто, залежно від вмістимості стадіону, прийматиме від 36 тисяч до понад 50 тисяч гостей.

Натомість, готельна інфраструктура міста виглядає не просто проблемно, а плачевно. Загальна кількість ліжко-місць у львівських готелях сьогодні не перевищує трьох тисяч. А говорити про їх якість і не доводиться, тому що більшість українських, а точніше львівських номерів, міжнародним стандартам далеко не відповідають.

Згідно із проведеним у Львові маркетинговим дослідженням, у місті немає жодного номеру «Люкс». Водночас із загальної кількості готельних номерів лише трохи більше сорока відповідають міжнародному вищому стандарту і близько півтори сотні – українському вищому стандарту. Натомість, більшість львівських готельних номерів – це номери українського середнього стандарту та українського економ-класу, які знову ж таки міжнародному середньому та економ-класу зовсім не відповідають. А відтак, євротуристам доволі важко зважитись на таку львівську «гостинність», особливо враховуючи її розцінки.

Останні, між іншим, не з дешевих. Середня ціна номеру в чотиризірковому львівському готелі становить 120-140 умовних одиниць, тризірковому – 55-60 у.о. Крім цього, у Львові є близько 400 квартир, які здають в оренду подобово з ціною від 30 до 120 у.о. Найвиразнішою рисою готельного бізнесу Львова є зависока ціна за посередній сервіс. І це не секрет, адже саме цю рису констатував радник міського голови Львова з питань розвитку готельного бізнесу Іван Лунь під час VII Львівського Міжнародного інвестиційного форуму «Євро-2012: Україно, вперед!».

Хто більше?

Підсилюють ці «львівські готельні пристрасті» і дискусії про те, скільки ж готелів, а відтак і готельних номерів, потрібно Львову для того, щоб гідно прийняти гостей Євро-2012. Дивує, що міські високопосадовці досі не дійшли згоди щодо цього питання.

Міський голова Львова Андрій Садовий з початком єврофутбольного ажіотажу у червні цього року заявив, що до 2012 року заплановано збільшити кількість готельних місць до 25 тисяч. Тоді його ж радник з питань розвитку готельного бізнесу Іван Лунь вже у вересні запевняв журналістів, мовляв, Львову потрібно 2000-2200 готельних номерів, а понад 10 тисяч гостей-туристів міська влада запланувала поселяти у відремонтовані гуртожитки.

Згідно з останніми даними, у галузі готельного господарства Львова заплановано довести кількість номерів у готелях до 20 тисяч, для цього уже відведено 26 територій під нові готелі. Але і цього замало.

Як повідомив під час Міжнародного інвестиційного форуму експерт з питань розміщення ФФУ Андрій Ставенко, до Євро-2012 Львівщина має забезпечити розміщення 36 тисяч вболівальників, загальна сума, необхідна для будівництва та реконструкції необхідних до Євро-2012 готелів, становить понад 170 мільйонів євро.

Іншими словами, якщо вірити планам міської влади щодо продажу або ж здачі в оренду 26 земельних ділянок, можемо розраховувати, що через чотири роки у Львові виникне такий собі готельний бум. Результатом його стане майже десятикратне збільшення кількості готельних номерів у місті. Це, звичайно ж, дасть змогу розселити вболівальників Євро-2012. Але…

Існує декілька «але»

По-перше, йдеться про долю готельних номерів опісля матчів єврофутболу. Хто ж поселятиметься у нових готелях із прогнозовано високими цінами тоді, коли чемпіонат закінчиться, і десятки тисяч вболівальників роз’їдуться по домівках?

Власне, під час уже згадуваного інвестиційного форму схоже риторичне питання ставила і представниця однієї із найуспішніших готельних марок в Україні, генеральний директор Premier International Ltd Ірина Сідлецька. За її словами, наразі наповненість львівських готелів у звичайні дні складає щонайбільше 50 відсотків. І це при загальному номерному фонді Львова максимум три тисячі місць.

Оптимісти, на кшталт Андрія Івановича, звичайно ж, спрогнозують цим готелям величезний наплив туристів після того, як Львів покаже свою гостинність під час Євро-2012. Мовляв, туристи побачать, яке гарне місто наш Львів і захочуть сюди повернутися вдруге. А крім того розкажуть своїм родичам і знайомим про відпочинок у місті Лева, які також при першій же нагоді поїдуть рятувати новенькі львівські готелі від потенційного банкрутства. Та річ у тім, що такі оптимісти не вкладатимуть власних коштів у енний готель у Львові. Ба, навпаки, отримають непогані бонуси після продажу чи здачі в оренду великої кількості земельних ділянок.

Для того ж, щоб нововиниклі готелі не збанкрутували, місто своєю промоцією має забезпечувати їм наплив туристів цілорічно. А не раз на 750 років.

Свою невпевненість у доцільності будувати у Львові велику кількість готелів висловив під час однієї із прес-конференцій й Іван Лунь: «Львів може не проковтнути величезну кількість готелів. Зокрема таку, як зараз пишуть, начебто нам треба ще 40 готелів. Нам потрібно якомога більше, але добрих готелів, щоб місто могло приймати гостей не тільки до Євро-2012, а й в інший час».

Про кількість і якість та кількість якості

Власне другим «але» є питання якості готельних номерів у Львові.

Як вже згадувалось, три четверті львівських готельних номерів – це одно- та двозіркові номери, які хіба що своїми цінами нагадують євростандарти. Рівночасно Львову катастрофічно бракує номерів у висококласних готелях для розміщення керівництва УЄФА.

Експерт з питань розміщення ФФУ Євро-2012 Андрій Ставенко поставив львівську владу перед фактом: звичайних туристів можна поселяти де завгодно, але керівництво УЄФА, ФФУ та й самі футболісти менш як у чотиризіркових готелях не поселятимуться. Відтак, щонайменше півтори тисячі номерів у чотири- та п’ятизіркових готелях буде необхідно Львову для розміщення футболістів і керівництва УЄФА та ФФУ, якщо в місті буде збудовано стадіон на 35 тисяч місць. Якщо ж у місті постане п’ятдесятитисячний стадіон, то ця потреба зросте ще на 600 номерів. Наразі ж підтверджено створення у місті лише 651 номеру у висококласних готелях (і то лише у проекті). Іншими словами, з львівського готельного «нічого» треба зробити «щось».

І знову постає вже згадане питання: а хто ж житиме у двох тисячах висококласних номерів після Євро-2012? Якщо так-сяк (вже згадуваним «великим оптимістам») наплив 20-30 тисяч туристів у післяєврофутбольний період уявити можна, то уявляти, що десята частина майбутніх гостей зможуть собі дозволити номери у дорогих чотири- та п’ятизіркових готелях важко і майже неможливо.

Та ситуація не така вже й безнадійна. Багато спеціалістів у галузі готельного бізнесу погоджуються у тому, що допомогти у розміщенні кількадесятитисячної навали вболівальників можуть готельні комплекси за межами Львова.

Готовність прийняти до 2012 року левову частку вболівальників (понад 5 тисяч) декларує, для прикладу, ЗАТ «Трускавецькурорт». Для цього заплановано реконструювати санаторії «Кристал» та «Алмаз» і привести їхні номери у відповідність до сучасних стандартів. Крім цього, вже розпочалося будівництво чотиризіркового готелю «Каштан», проектна вартість якого становить 30 мільйонів доларів США.

Більше того, заступник Голови Наглядової ради ЗАТ «Трускавецькурорт» Ігор Шклярук пропонує розміщувати футбольні команди і частину керівництва УЄФА, які приїдуть на чемпіонат, саме у Трускавці. Мовляв, у Трускавці вже є вся необхідна база і значно легше реконструювати наявні готелі до рівня 4-5 зірок та розбудувати необхідну для перебування футболістів інфраструктуру (тренувальне поле та спортивно-розважальні заклади), аніж зводити енну кількість висококласних готелів у самому Львові.

Вболівальників – у хостели

Натомість вирішити, бодай частково, питання розселення вболівальників Євро-2012 можна за рахунок будівництво хостелів. Власне хостелів та недорогих готелів туристичного класу бракує Львову так само катастрофічно, як і висококласних готелів. За інформацією президента Асоціації малих готелів та апартаментів України Дмитра Заруби, станом на сьогодні у Львові офіційно зареєстровано лише два хостели, тоді як, наприклад, у Кракові офіційно діє 87 хостелів.

Водночас варіант хостелу, якщо він функціонує за стандартами міжнародними, а не пострадянськими, приваблює потенційних не надто багатих туристів чи не найбільше – і комфортно, і ціни помірні. До того ж не варто забувати, що на Євро-2012 приїдуть не лише західні туристи, але й мешканці інших регіонів України, яким навіть сучасний двозірковий готель інколи не надто по кишені.

Хай там як, але проблему майбутнього поселення вболівальників Євро-2012 вирішувати треба. Але передовсім не у плані інвестицій, а на організаційному рівні – чого, скільки і де треба збудувати. У цьому питанні має бути чітко налагодженою співпраця міста та інвесторів, аби результатом «готельного буму» на став «готельний пшик».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *