Грибок, що вбиває Львів

Наталя ДУДКО, "Ратуша"

|

Реставраторам доведеться ліквідовувати наслідки варварства,

за яке заплачено близько 800 тисяч бюджетних гривень

“Останньою краплею, яка змусила нас вдатися до неординарних кроків, стала псевдореставрація фонтанів на площі Ринок, яка в недалекому

майбутньому загрожує їхнім повним знищенням”

(із заяви журналістської акції „Антируїна”, вересень 2006 р.)

Вандали, які на початку серпня відірвали руку Нептуна на площі Ринок, „розкрили” вандалізм зовсім іншого ґатунку: як стверджують фахівці, скульптуру прискорено роз’їдає грибок. Причина цього, найімовірніше, — неякісна реставрація на кошти, виділені до святкування 750-річчя Львова. „Все-таки близько 800 тисяч гривень, які було витрачено на цю реставрацію, — достатні гроші для того, щоб привести в нормальний стан статуї на площі Ринок. На одну статую припадає близько 200 тисяч гривень. За них можна було відновити грецьких богів до такого стану, що скульптура простоїть 300 років без проблем. Вистачило б навіть на дорогі сучасні матеріали, фарби. Уся Європа зараз працює з тими матеріалами, і будинки, і скульптури стоять, і нічого не падає, і виглядає прекрасно”, — розповів Сергій Сохін, директор фірми „Ар-Деко”, яка за власний кошт (25 тисяч гривень) відновила руку Нептуна.

На думку пана Сохіна, причина нищення статуї — фарба, якою покрили скульптури напередодні святкування 750-річчя Львова: „На мій погляд, вона виконує роль оранжереї, створює сприятливе середовище (вологість і тепло) для розвитку цих бактерій. Хоча наразі невідомо, що саме там є, чи грибок, чи пліснява, наразі роблять аналіз”. Президент благодійного фонду „Збереження архітектурно-історичної спадщини Львова” Андрій Салюк вбачає причину нищення пам’ятки не в фарбі, а в неякісно проведених реставраційних роботах: „Насамперед, не було проведено заходів із ліквідації біоуражень, тобто не усунено біологічні чинники руйнування (не знаю, чи були дослідження, які саме біообростання там є — чи мох, чи лишайник, чи водорості, кожна з них потребує інакшої системи захисту). Я впевнений, що те, що ми бачимо зараз на Нептуні, є й на інших статуях, просто ми не маємо до них близького доступу. Можу хіба що сподіватися, що цього немає на Діані, тому що коли реставрували Діану, провели серйозні роботи зі знищення біообростань, і торік, коли ми проводили обстеження, там їх не було. Хоча вже минуло 5 років і, можливо, варто було б поновити біологічний захист”.

За словами начальника управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілії Онищенко, щодо того, що мох, який з’явився на скульптурі, пов’язаний з неякісною реставрацією статуї Нептуна напередодні 750-річчя Львова, то для цього мають бути відповідні висновки, а є лише припущення: „Цей мох міг з’явитися від будь-чого, наприклад, від дощу. Як стверджують фахівці, його дуже багато на будинку на площі Ринок, 10, на верхніх скульптурах. Кажуть, це ознака того, що в нас добра екологія, а це не може не тішити…” (без коментарів)

Однак особливої проблеми, схоже, начальник управління охорони історичного середовища не вбачає: „А які проблеми з Нептуном? Нептуну за власні кошти відновила руку фірма „Ар-Деко”… У нас так багато скульптур, які нищаться, що недоцільно говорити тільки про Нептуна, який нині в більш-менш доброму стані… Ми проводимо моніторинг і дослідження всіх скульптур. Минулого тижня спеціально найняли машину-вишку і оглянули скульптури на даху будинку №3, на даху Чорної кам’яниці, Королівської кам’яниці і будинку №10. І за­планували на наступний рік поступову реставрацію цих скульптур (одну з них зробимо цього року)”.

Однак директор фірми „Ар-Деко”, працівники якої мали змогу оглянути статую багатостраждального античного бога, каже, що з Нептуном аж ніяк не все гаразд. Звісно, наразі ще не визначено суму, потрібну на повторну реставрацію скульптури. Але попередньо можна сказати, зазначає пан Сохін, що тільки на те, щоб привести скульптури до ладу, не обробляючи дорогими європейськими матеріалами, потрібно не менше 500 тисяч гривень: „А якщо говорити про нормальну реставрацію, то, власне, йтиметься про суму, вдвічі більшу, ніж та, яку витрачено. Ця сума з’явилася на основі розробки нормального, грамотного кошторису (близько 200 тисяч на одну статую). Може, трохи менше, бо все-таки якусь роботу було виконано. Але, з іншого боку, потрібні додаткові затрати, щоб ліквідувати “роботу”, яка нашкодила. Адже треба знімати фарбу, очищати, реставрувати елементи”.

„Ратуша” зателефонувала також до колишнього начальника управ­ління охорони історичного середовища Андрія Левика, за каденції якого відбувалася так звана реставрація минулого року: „Реставрацію робила професійна організація “Львівреставрація”, яка мала ліцензію на всі роботи. Звичайно, кожен, навіть, зубний лікар, коли робить пломбу, каже, що попередник зробив недобре. У такому разі той, хто зараз робитиме реставрацію, зробить ще краще, ніж було, та й на тому кінець, що тут сперечатися. Треба робити аналіз усіх матеріалів, які використовували попереднього разу, кликати третю сторону, і тоді робити висновки. Потрібно залучати незалежних експертів, думка одного чи кількох експертів ще не є висновком”.

Зимуватиме Нептун, як і решта античних богів, разом з бактеріями, які нищать камінь. Ніхто наразі не порушуватиме його спокою — реставрацію можна робити за відповідних погодних умов. Сподіваємося, що не порушуватимуть його спокою також атракції на кшталт вишиванок на безрукій статуї…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...