Камінь Садового

Марія ДОРОТИЧ, “Україна і час”

|

Комунальні підприємства Львова минулого року заробили 102 мільйони гривень… збитків.

Депутати Львівської міської ради хочуть реформувати весь житлово-комунальний сектор Львова. Головна причина — збитковість та низька якість послуг ЖЕКів. Судіть самі: фінансовий аналіз діяльності за минулий рік 126 комунальних підприємств констатував їх збитковість на загальну суму 102 мільйони гривень. Левова частка збитків — за “Львівводоканалом”, “Львівтеплоенерго”, “Залізничнетеплоенерго” та “Львівелектротранспортом”. Тож вирішили ліквідувати 15 ЛКП.

Найбільше райців обурив безлад у комунальній сфері, який влада обіцяла припинити. Нагадаємо, що у передвиборчій кампанії міський голова Львова Андрій Садовий наголошував на контролі роботи ЛКП. Як бачимо, комунальне господарство міста досі кульгає на обидві ноги. Розрекламована обіцянка мера наразі обмежується вибірковими рейдами. Міські райці вважають, що даремному проїданню бюджетних коштів потрібно покласти край шляхом ліквідації неприбуткових ЛКП.

Під час однієї із сесій міськради депутати винесли ухвалу, в якій затвердили планові показники діяльності ЛКП до кінця цього року. Зокрема, ухвалили таке нововведення: прибутки ЖЕКів повинні поповнювати міську скарбницю. Бо дотепер керівник підприємства на власний розсуд розпоряджався ними.

Депутат Львівської міської ради від фракції “Пора” Петро Соболь розповів “УіЧ”, що статус ЖЕКів як підприємств є абсурдним. “Будь-яке підприємство створюють з метою прибутків, — каже він. — Це бюджетні установи, що надають послуги для мешканців. Тому говорити про їх прибутковість, враховуючи сучасну особливість податкової системи, яка відмовляється приймати декларації з графою “мінус”, — нонсенс”.

“Ми вирішили провести реорганізацію ЛКП, що обслуговують житлово-комунальну сферу. Житловий фонд Львова обслуговуватиме не 57 ЖЕКів, а 52. Ставити перед ними вимогу прибутків не реально. Підприємства націлили на оптимізацію роботи в такий спосіб, аби не було великих збитків: діють механізми щоденного моніторингу надходжень та триває робота з боржниками”, — прокоментував інтернет-виданню “zaxіd.net” голова постійної депутатської комісії з питань економічної політики Львівської міськради Тарас Когут.

Однак Петро Соболь вважає, що у Львові повинно залишитися не більше 10 ЛКП, серед яких ті, які перебувають під контролем держави: “Львівводоканал” і “Львівтеплоенерго”. На його думку, решта ЛКП є або недобросовісними конкурентами, або проїдачами коштів міста.

Реформувати ЖЕКи будуть поступово. Депутати не обіцяють започаткувати зміни вже цього року, бо це призведе до розвалу ЖЕКів. Спершу влада контролюватиме якість наданих послуг. А згодом укладатиме договори з приватними структурами, які повинні б значно якісніше за ЖЕКи надавати послуги. А ЖЕКи лише замовлятимуть відповідні послуги і частково контролюватимуть їх виконання. Ще одним важливим аспектом реформування є контроль за обігом коштів, які надходитимуть суто через казначейські рахунки. Останній метод дасть змогу чітко відстежувати кошти, отримані ЛКП від мешканців, і визначати, на що їх використовувати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.