Сім днів після фосфорної НП

Надія ІГНАТ, “Україна і час”

|

У понеділок минуло сім днів після аварії потяга, який перевозив рідкий фосфор, на залізничній колії поблизу села Ожидова на Львівщині. Тож журналістка “УіЧ” навідалася у Буський район, щоби з перших вуст дізнатися про наслідки трагедії.

Уже під вечір їду у села, які найбільше постраждали від екологічного лиха. На перший погляд наче й нічого не сталося: на полях працюють комбайни, селяни випасають худобу. Виявляється, що навіть Ожидів, де зійшов з колії небезпечний вантаж, потерпів менше, ніж сусідні населені пункти.

Евакуація до останньої дитини

Від ударної хвилі, яка утворилась унаслідок вибуху, отруйна хмара набула такої сили, що перейшла через Ожидів і посунула на Ангелівку, пізніше на Брахівку, Соколівку, Тур`є, Переволочно, Боложенів і т.д.

На дорозі, яка веде до Боложенова, чергує швидка, біля в`їзду до Ожидова — люди у військовій формі. На вулиці кілька селян. Якась бабця веде корову. Підходжу. “Про лихо, яке нас спіткало, дізналась від пастуха, — розповідає старенька. — Не минуло й двох годин, як він пригнав худобу назад і повідомив, що поблизу нашого пасовиська загорілись цистерни з невідомою речовиною. Радив зачиняти вікна й двері і не виходити надвір. Тими днями було дуже спекотно. Скільки у хаті сидітимеш? Першого дня нас не дуже поінформували. Однак кожен сьогодні має телефон… Спочатку на вулицях не було живої душі. Дітей вивезли. Хоча мені через два роки вже буде вісімдесят, ще хочу жити. Дотримувалась усіх рекомендацій, які чула по телебаченню. А от про марлеві пов`язки, респіратори ніхто не повідомляв. Хоча бачили, як турки, що тут працювали, одразу надягли протигази і забралися геть. Ми ж їмо городину, п`ємо молоко. Що вдієш. Ось учора мене нудило. Але, кажуть, що вже можна все їсти — вміст фосфору у ґрунті, воді, продуктах не перевищує допустимих норм. Та ми бачимо, що не все є так, як запевняють чиновники”.

Інший чоловік, який приєднався до розмови, розповів, що у суботу видаватиме дочку заміж. Весілля не відміняє, сподівається, що всі гості приїдуть.

Першою, хто привіз воду до Ожидова, була Партія зелених. Цілу ніч у день аварії прямували автобуси у населені пункти, що найбільше постраждали, аби вивозити людей із зони екологічного лиха. Сто школярів з Ожидова уже відправили на відпочинок до Мукачевого. У сільській раді цілодобово чергують працівники МНС, міліції, внутрішніх військ. Голова села Ожидова Олександра Шах запевнила, що допоки не буде завантажено останній вагон і поїзд не відійде зі станції, дітей додому місцеві мешканці не заберуть.

Страшна хмара

Село Брахівка, яке чи не найперше після займання цистерн з рідким фосфором накрила отруйна хмара, загубилось у лісі. Невеличке, усього 60 дворів. У затінку під хатою сидять дві бабці і молодиця. На подвір`ї ґелґочуть гуси.

— Як почуваєтеся після небезпечної хмари? — запитую.

— Досі гірчить у горлі, паморочиться у голові, — відповіла молода жінка Надія Михайлишин. — Над селом з`явилася хмара, а ми не знали, що діється, діти бігали по дворі. Лише через дві години зателефонував чоловік із Топорова і повідомив, що сталася біда. Дітей вивезли до Львова, а самі сиділи в хаті. Спочатку їли те, що мали у холодильнику, а потім городину. Іншого виходу не було. Маршрутки сюди не ходять, до Буська далеко. Воду нам завезли лише на п`ятий день після аварії. Людям ставало погано, їх нудило, мусили звертатися до лікарів. І зараз не добре почуваємося. Хотілося б, щоб допомогли нам бодай ліками”.

Не минуло й кілька днів після техногенної катастрофи в Ожидові, як представники санстанції дали дозвіл на збір урожаю. “Нас збирали у сільській раді, — розповіла жителька Переволочна, — сказали, що результати аналізів ґрунту, води, овочів, фруктів, які перевіряли у лабораторіях, нормальні і що все можна їсти. Ось ми і косимо зерно. Не знаємо, чи добре робимо, чи ні. Віримо фактам. Радехівський завод почав знову приймати молоко від населення. Донедавна у селі ще заробляли на лісових ягодах. Однак після того, як у нас пройшла хмара, закупівельники більше не з`являються. Виявляється, що цю продукцію вони відправляли за кордон. Щоб переконатись у правдивості слів чиновників, нам рекомендують робити незалежну експертизу городини, зерна, але про це заздалегідь інформувати сільську раду. Малюків, підлітків одразу вивезли з небезпечної зони. Проте уже є факт, що двоє дітей нашої односельчанки Світлани, яка зараз перебуває у Яворові, потрапили до лікарні у важкому стані.

На виїзді зі села у полі працював комбайн. Неподалік дороги сиділо кілька чоловіків. “Ви не повірите, — розповідав місцевий комбайнер, — село накрила така хмара, що за метр не було видно ні будинків, ні людей. Я не міг з поля виїхати. Куди воно все поділося? Кажуть, ніякої біди немає: помідори, картоплю, огірки, воду — усе можна споживати. Моя сестра працює в Охматдиті у Львові, запевняла, що фосфор дуже шкідливий і небезпечний. Порадила щодня їсти таку пасту, що виводить з організму важкі метали”.

Не витримало серце

“Отруйна хмара застала мене у полі, — розповідала жителька Соколівки. — У перші два найжахливіші дні ніхто у село нічого не привозив. Мені вже на ранок стало погано. Їздила у лікарню до Буська. Дуже нудило, пекли очі. Минуло сім днів, а ці симптоми отруєння досі дошкуляють. Очі сльозяться, є нудота, свербить тіло. Лікарі радять споживати активоване вугілля та харчову соду. А ще призначають медпрепарати, які треба купувати за власні гроші. Узагалі досі люди скаржаться. Одну жіночку з нашого села забрали із серцевим нападом до райлікарні. Утім, про складні випадки поки що не чути. Завтра усіх дітей шкільного віку повезуть на оздоровлення у Херсонську область. Я ще погано почуваюся, але думати про здоров`я ніколи, у селі гаряча пора. Чула по телебаченню, що потерпілим держава не буде виплачувати компенсацію. За словами чиновників, особливої біди не сталося. Усе під контролем, їсти можна все. Наше здоров`я нікого не цікавить”.

До речі, щойно у Буському районі сталося екологічне лихо, як підприємці раптово підвищили ціни на воду та деякі ліки. Минулої суботи мешканці району спілкувались із Президентом України Віктором Ющенком, який прибув на місце аварії до Ожидова. Вони хотіли почути з уст глави держави, чи Буський район оголосять зоною екологічного лиха, чи запросять сюди незалежних експертів, коли заберуть зі села ще одну “бомбу сповільненої дії” — отрутохімікати невідомого походження, які зберігаються на складах колишнього “Агросервісу”, скаржились на місцевий молокозавод, що забруднює навколишнє середовище.

Того дня, коли кореспондентка “УіЧ” збирала матеріал, на станції Красне у тупиковій колії, де формують потяг із цистернами з рідким фосфором, сталось незначне загоряння. Пожежники зреагували миттєво. Зате жителі селища запротестували. Близько 15-ї години перекрили колію. Мешканці вимагали забрати з населеного пункту небезпечний вантаж. Чиновники пообіцяли, що вночі цистерни відтранспортують. Рух поїздів Львівською залізницею відновили. Тим часом генеральний директор “Української залізниці” Володимир Козак повідомив, що вже розроблено спеціальний маршрут поїзда з рідким фосфором. Він курсуватиме подалі від вокзалів, населених пунктів й у супроводі пожежного потяга повернеться до Казахстану.

А тим часом:

Начальника управління з надзвичайних ситуацій Львівської обласної адміністрації Олексія Титаренка звільнено зі складу урядової спеціальної комісії. Як повідомив віце-прем`єр-міністр з питань національної безпеки й оборони України Олександр Кузьмук, причиною звільнення пана Титаренка стало те, що у вівторок він спробував підмінити рішення комісії і заявив, що немає потреби вивозити забруднений фосфором ґрунт у Казахстан. За словами пана Кузьмука, розмір ділянки землі, що буде очищений від фосфору, становить 500-600 на 40 метрів. Для вивезення ґрунту підготовлено три цистерни. Після видалення забрудненого ґрунту землю оброблять.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.