Циганська квартирна експансія

Ірина ЮЗИК, «Ратуша»

|

Роми забрали помешкання в Цимбалюка!

Нема в світі правди… Так колись із болем зітхали наші предки, незаконно розкуркулені і вигнані зі своїх домівок на вулицю “в чому були”. Часи минають, проте суть не змінюється. „Нема в світі правди”, — зітхає львів’янин Петро Цимбалюк, доктор біологічних наук, нині — приватний підприємець, якого разом із родиною вигнали з дому цигани. Відтоді минуло понад 10 місяців. Про свою біду пан Петро сам розповів журналісту „Ратуші”.

У лютому 2000 року в газеті „Ваш магазин” родина Цимбалюків знайшла оголошення про продаж будинку в Дублянах. Спочатку номер телефону власника будинку вказали неправильно, через два тижні вихідні дані трохи змінились, і Петро Іванович таки розшукав продавця — Видайка Сергія, підполковника, мешканця Вінниці. Невдовзі пан Видайко приїхав на Львівщину і показав покупцям свій товар. За нього він просив 35 тисяч умовних одиниць. Проте будинок потребував капітального ремонту, газо- та електрозабезпечення, каналізаційних мереж, тому зійшлися на ціні 25 тисяч у.о. Петро Цимбалюк розповідає: „Ми збирали гроші всією родиною, продали одну квартиру біля Шевченківського Гаю, ще одну — на Привокзальній. На сьогоднішні ціни вони коштують близько

160 тисяч умовних одиниць”. Договір купівлі-продажу оформили в місті Жовква у державного нотаріуса. Пан Видайко представив усі потрібні документи і доручення на продаж від своєї тещі, оскільки офіційною власницею нерухомості була саме вона. „Свідоцтво на право власності, технічний паспорт, акт на землю — я все оформив,” – запевняє пан Петро, демонструючи всі названі документи. Маючи на руках також дозвіл на реконструкцію, родина Цимбалюків відремонтувала будинок, обгородивши подвір’я парканом. У травні вже святкували новосілля. У 2003 році на території подвір’я збудували двоповерхове приміщення під магазин. Сьогодні все це угіддя коштує близько 280 тисяч умовних одиниць. Проте проблеми почалися вже через два місяці після оформлення акту придбання. В оселю пана Петра (родина тимчасово мешкала у квартирі сина у Привокзальному районі) завітав колишній власник будинку, громадянин циганської національності Василь Федорович Шостак, котрий продав будинок Сергію Видайкові в листопаді 1998 року. До слова, першим власником будинку у Дублянах був циганський барон. „Шостак стверджував, що Видайко йому ще щось заборгував за будинок, що товар продали надто дешево, і от такі балачки, — зітхає Петро Іванович. — Загалом, всі претензії були до Сергія Видайка. Я одразу по­дзвонив до нього, все йому розповів і попросив їх з’ясувати всі проблеми, а мені повернути гроші. Тільки гроші підполковник уже витратив, та й взагалі до всього цього йому не було діла”. Як виявилося значно пізніше, розповідає герой історії, через десять днів після акту купівлі будинку громадянином Цимбалюком за позовом дружини Шостака Жовківський районний суд наклав досудовий арешт на нерухомість без відома нових власників.

19 липня 2004 року у Жовківському районному суді під головуванням судді Копняк Світлани відбулось засідання, після якого ухвалили рішення про розірвання договорів купівлі-продажу між Шостаком і Видайком і Видайком і Цимбалюком через недіє­здат­ність Василя Шостака і про повернення грошей, отриманих від купівлі. Петра Івановича про це не повідомили. Про невтішне рішення Жовківського суду родина Цимбалюків дізналася аж в листопаді 2005 року завдяки начальнику бюро технічної інвентаризації Ващук Роми. У грудні 2005 року Петро Цимбалюк подав касаційні скарги у Верховний Суд України. Одну — про визнання недієздатності Шостака, другу — про незаконність рішення Жовківського суду. Але, як не дивно, Верховний Суд (до слова, аби справа потрапила на його розгляд, слід чекати п’ять років) повернув другу скаргу через три місяці, без розгляду.

Проте найгірше було попереду. Пан Петро розповідає:

“20 липня 2006 року судові виконавці під’їхали до нас у Дубляни, склали акт про виселення мене з дому, хоч я тоді лежав у лікарні, і не описали майна у будинку. Увечері того ж дня до нашого дому увірвалося 17 циган озброєних ломами, сокирами, газовими балончиками. Вони виламали в’їздну браму, вхідні двері, синові перебили ломом ноги, цеглою проламали череп, прокололи коліно, зятеві прорізали кинджалом руку, дружині — ногу, відібрали всі ключі, і в чому мої були, вигнали всю мою родину на вулицю”. Десь за тиждень за заявою Петра Цимбалюка в Жовківському районному відділі міліції відкрили кримінальну справу. За фактом хуліганства. „За півроку вона не зрушилася з місця, — зітхає потерпілий. — Спочатку справу розслідував слідчий Недбайло Леонід, десь з чотири місяці тому її передали слідчому Пограничному Петру. Прокурор Жовківського району Сидорчук Олександр не дає санкції ні на огляд місця злочину, ні на опис майна. У будинку зараз живе син Василя Шостака Юрій-Януар. Цигани повикидали наш одяг і меблі просто на вулицю, ніби показуючи, що їм “чужого не треба”. Я забрав звідти лише своє авто. В будинку відключили всі комунальні послуги за несплату. Міська рада Дублян, ніяк не мотивуючи свої дії, не видає нам рішення виконкому на право власності на магазин на території, що уже був прийнятий в експлуатацію”. На днях апеляційний суд Вінницької області поновив термін апеляційного оскарження рішення Ленінського районного суду міста Вінниці за 10.11.2000 року про визнання Василя Шостака недієздатним. Тепер стало можливим скасування рішення про недієздатність кривдника.

Вирішити проблему родині Цимбалюків допомагає юридична фірма „Універсалюс”. Помічник адвоката Сергій Горніцький тривалий час займався цією справою. Ось як він її коментує: „Петро Іванович Цимбалюк звернувся до нас уже після того, як Верховний Суд України виніс ухвалу за касаційною скаргою дружини нашого клієнта Цимбалюк Віри про скасування рішення Жовківського районного суду, в якому були визнані недійсними свідоцтво про право власності на будинок за Цимбалюком і зобов’язало його повернути будинок Шостаку Василю Федоровичу. Саме не його представникові, а недієздатній особі. Верховний Суд ухвалою відмовив у відкритті касаційного провадження, мотивуючи тим, що в касаційній скарзі немає жодних аргументів щодо порушення судом норм матеріального чи процесуального права при прийнятті рішення. Попросту Верховний Суд дуже поверхнево вивчив ситуацію. Навіть не витребувавши матеріали з Жовківського районного суду, відмовив у задоволенні касаційної скарги. Довелося йти далі. Наш юрист Ігор Горпинюк підготував і подав заяву про перегляд рішення у Європейський суд прав людини. Ще минулого року прийшла відповідь, що справі присвоєно реєстраційний номер і поставлено на чергу. Після розгляду справи Верховним Судом в Україні її можна розглянути ще у двох випадках: за винятковими обставинами і за нововиявленими. Такі нові обставини ми знайшли. Зокрема, дві експертизи (одну датовано 1998 роком, іншу — 2000) Вінницької психо-неврологічної лікарні, які доводять діє­здатність Шостака. А недієздатним Шостака визнав Ленінський суд Вінниці у 1996 році на підставі висновку також експертизи. Ми подали у Верховний Суд скаргу на перегляд справи за нововиявленими обставинами. Також подали у Ленінський суд м. Вінниці апеляційну скаргу про скасування рішення щодо недієздатності Шостака. Нам відмовили у задоволенні апеляційної скарги. Мотивували тим, що це зовсім не стосується наших інтересів. Цю ухвалу ми також подали у Верховний Суд і наразі стоїмо на черзі. Також проробляємо варіант оскарження рішення за винятковими обставинами. Адже при винесенні рішення про скасування права власності на будинок Жовківський суд ніде не згадав дружину Цимбалюка Петра, яка володіла половиною нерухомості. А це теж серйозне порушення. На жаль, Верховний Суд не звернув на це уваги, як і на інші 12 пунктів першої касаційної скарги, в яких обґрунтовувалось рішення суду першої інстанції. Напад циган на будинок — не менш болюча тема. Кримінальну справу відкрили за фактом хуліганства. Місце події досі не оглянули, очної ставки не було. Не винесено постанови про притягнення до обвинувачень, хоча Василь Шостак і його син не заперечують, що брали участь у нападі. Всі слідчі дії з моменту відкриття справи і до моменту передачі до суду повинні тривати три місяці. А тривають уже десять. До слова, Василь Шостак уже був раніше судимим”.

Нещодавно справа перейшла у Львівське обласне слідче управління. Його працівники повідомили, що нині її вивчає прокуратура області. Прокурор дасть оцінку розслідуванню і якщо є якісь порушення, то винних притягнуть до відповідальності. Також там запевнили, що законне рішення неодмінно приймуть і світло в кінці тунелю таки буде. Ані своїх прізвищ, ані чогось більш конкретного слідчі не назвали в інтересах слідства. В.о. начальника центру громадських зв’язків ГУ МВС у Львівській області Денис Харчук прокоментував ситуацію так: „Нині матеріали на розгляді прокуратури області. Кримінальну справу відкрили за фактом хуліганства, тож нині йдеться про її перекваліфікацію. Спочатку там були цивільно-правові відносини, тепер — кримінал. Спочатку справа була у Жовкві, потім її передали в Яворівський райвідділ міліції, тепер вона у Львові. То одна, то друга сторони подають скарги, то один, то другий слідчі вивчають справу. Саме тому все триває так довго”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...