Дари моря

Віталій ПАВЛИШИН, “Україна і час”

|

На найбільший в історії скарб вартістю півмільярда доларів претендують США, Іспанія та Великобританія.

Наприкінці минулого тижня американська компанія “Odyssey Marine Exploration”, яка займається дослідженням затонулих суден, оголосила про завершення робіт на місці однієї з корабельних аварій в Атлантичному океані. З дна підняли понад 500 тисяч срібних монет вагою майже 17 тонн, кількасот золотих монет та інші артефакти. За словами одного з керівників компанії, монети були випущені в різних країнах у різний час, але значна їх частина нині в чудовому стані.

І хоча підприємливі американці вже відправили морський скарб до США нібито на експертизу, навколо знахідки розпалюється щось схоже на скандал. Великобританія претендує на коштовну здобич, зважаючи на те, що саме британський затонулий корабель шукали представники американської компанії. Іспанці припускають, що “дорогоцінне” судно, можливо, належало їм. США теж вимагають чималий відсоток за роботу своїх “шукачів”.

Найбільшу активність наразі проявляють на Піренеях. Міністерство культури Іспанії зажадало від правоохоронних органів країни розслідувати цю історію і з`ясувати, чи не є скарб частиною національного надбання Іспанії. На думку іспанських урядовців, “украй підозріло, що компанія “Odyssey” категорично відмовляється назвати, кому належав затонулий корабель, на якому виявили знахідку, і де саме його знайшли”. Речник міністерства заявив, що “скарби могли виявити не біля англійського берега, а в районі Гібралтарської протоки (а це територіальні води Іспанії), де також працюють фахівці американської компанії”.

До речі, торік “Odyssey” отримала саме від Іспанії ліцензію на провадження пошукових робіт затонулого у 1694 році в районі Гібралтарської протоки англійського судна “Sussex”, на борту якого було близько 9 тонн золота. Підозри іспанців посилилися ще й тому, що минулого тижня “Odyssey” зафрахтувала літак для транспортування невідомого вантажу з Гібралтару, зазначає іспанська газета “ABC”. І це незважаючи на те, що американцям заборонено піднімати на поверхню скарби у разі їх виявлення.

Проте у прес-релізі, який розповсюдила американська компанія, зазначено, що знахідки “законним чином” ввезено у США і покладено у таємне місце, де їх перевірять і складуть опис. Компанія поки що не готова розкрити інформацію про затонулий корабель, на якому містилися монети. Це зроблять після завершення всіх досліджень. До того ж місце корабельної аварії розташоване поза територіальними водами будь-якої країни, тому скарб не може бути предметом суверенного імунітету тієї чи іншої держави. Враховуючи те, що корабель зазнав аварії на найпопулярнішому шляху, яким користувалися колись європейські судна, що йшли до Нового Світу, фахівцям важко сказати, якій країні належав корабель.

Однак фактом є те, що монети становлять найбільшу колекцію артефактів з усіх, виявлених на затонулих кораблях. Досі найвдалішою морською знахідкою вважалися останки іспанського судна, який затонув під час урагану в 1622 році у прибережних водах Флориди. Скарб вартістю 400 мільйонів доларів знайшов у 1985 році Майк Фішер, який вважається піонером офіційного бізнесу пошуку морських скарбів. Тепер же знахідку оцінюють на півмільярда доларів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...