Політики не можуть домовитися

Юлія КУХАР, „Новий Погляд”

|

Угода між Ющенком та Януковичем про проведення дострокових парламентських виборів, яку уклали тиждень тому – це, без сумніву, початок виведення України з тупика, у якому опинився весь вітчизняний політикум.

Таке порозуміння між двома ворогуючими гілками влади можна навіть сміливо вважати перемогою усього українського народу. Процес, як кажуть, пішов. Проте після публічного рукостискання двох Вікторів під численні спалахи фотокамер, прийшов час узгоджувати умови перемир’я, і тут, на превеликий жаль усього українського суспільства, політичні сторони знову демонструють своє небажання поступатися. Діяльність робочої групи з підготовки до виборів, створеної спільними зусиллями опозиції і коаліції, опинилася на грані зриву.

Схоже, що на шляху політичних лабіринтів наші партії і посадовці знову потрапили у глухий кут. Благо, президент Ющенко ще не відміняв свого указу №2 про проведення дострокових виборів, тому майбутній алгоритм подій за своєю логікою, може розвиватися, як і до перемир’я. Ще минулої п’ятниці один із лідерів опозиції Олександр Турчинов заявив, що останній день роботи цієї групи – вівторок, далі стає зрозумілим, що нібито підтримка Януковичем ідеї про дострокові вибори – це лише тактичний хід з метою затягування процесу.

З іншого боку, без компромісу ці вибори приречені на провал, оскільки одна зі сторін протистояння, яка набере меншу кількість голосів на виборах, може не визнати їх результатів, скажімо, під приводом порушень під час голосування. У цьому випадку навіть найміцніші, на перший погляд, рукостискання не варті і одного фотоспалаху, якщо відсутні гарантії дотримання усіма сторонами миру його умов. Підписання мирної угоду у вигляді нового універсалу під енним номером також не варте і пера, якщо цей документ не має юридичної сили. Навіть якщо під ним стоятимуть розмашисті підписи усіх без винятку представників коаліції, опозиції та їх керівників, формальних і неформальних. Звичайно, компроміс потрібно шукати, і слава Господові, що сторони зійшлися хоч на одному – достроковим виборам бути.

Тепер головне питанням у переговорах між політичними лідерами – коли саме провести всенародне волевиявлення. Є літній і осінній варіанти. Опозиція відстоює перший варіант, а люди Януковича наполегливо наполягають на другому. „НУ” та БЮТ не бажають затягувати процес і воліють поставити всі крапки над „і”. Їхня позиція зрозуміла – електоральні симпатії, особливо для президента та його команди, явище недовговічне. Важливо також те, що тривала політична нестабільність – це, насамперед, спад української економіки, а також суттєве виснаження усіх владних сторін. З іншого боку, підготувати умови, за яких ці вибори мають пройти, та організувати їх технічно, виявилося досить важко чи навіть не можливо. Слід також врахувати той факт, що кінець червня – початок липня – це сезон відпусток для більшості українських громадян, тому важко буде забезпечити їх активну явку на виборчі дільниці. Тому люди Януковича лобіюють призначення виборів на осінь. Хоча у їхній аргументації присутні об’єктивні причини, не можна відкидати прагнення провладної партії відтягнути час, за який в українській політиці може статися будь-що, наприклад, провладна партія отримає додаткові козирі у політичному протистоянні.

Основним гальмом переговорів виступає СПУ, яка опинилася у найгіршому становищі, адже майже всі соціологічні опитування на сьогодні демонструють досить похмурі прогнози для них. Іншими словами, соціалісти, яким швидше за все доведеться йти на вибори самостійно, навряд чи потраплять у майбутній парламент.

Комуністам також невигідні перевибори. Сьогодні ліві партії фактично блокують переговорний процес. Саме тому БЮТ наполягає на виведенні їх зі складу робочої групи, повідомив учора опозиціонер Йосип Вінський. Бютівець вважає, що далі продовжувати переговори неможливо, оскільки вони фактично заблоковані.

А доки сторони продовжують тягнути резину переговорів, головною інтригою на сьогодні залишається питання, хто перший відпустить цю резину, і кого вона вдарить найболючіше. Народ?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...