Інвестиційні досягнення чи популізм?

Марія ДОРОТИЧ, “Україна і час”

|

Обласні посадовці на повний голос запевняють, що Львівська область входить до почесного списку лідерів серед регіонів України, що користуються інвестиціями.

Для того, щоби показати Львівщину перспективною для потенційних інвесторів, влада організовує хвалебні міжнародні економічні форуми, ярмарки. Проте більшість інвесторів, які все-таки спокусилися на пропозицію розвивати бізнес на Львівщині, либонь, побачили, що не все так просто. Якщо така стратегія триватиме надалі, а чиновники не працюватимуть над вирішенням болючих проблем розвитку бізнесу, інфраструктура для проведення футбольного чемпіонату Євро-2012 опиниться під загрозою. Адже левова частка інфраструктури (ремонт доріг, готелів, спорудження стадіону, реконструкція аеропорту) ляже на плечі інвесторів. Отже, питання прозорої інвестиційної політики сьогодні стоїть перед обласними можновладцями значно гостріше.

Про перспективи та насущні проблеми інвестиційної політики області “УіЧ” розповіла Ганна Олексюк — начальник управління інвестиційної політики та зовнішньоекономічної діяльності Головного управління економіки Львівської облдержадміністрації.

— Які економічні резерви Львівщини здебільшого цікавлять інвесторів у країні з нестабільною політичною ситуацією?

— Інвесторів цікавить земля, підприємства, які після розпаду Радянського Союзу збанкрутували й не можуть самостійно працювати, і трудові ресурси. Станом на 1 квітня 2007 року в економіку області залучено 525,3 мільйона доларів США із 62 країн світу. Лише за перший квартал цього року Львівщина отримала 31,5 мільйона доларів США, а це у 2,9 раза більше, ніж за відповідний період минулого року.

Найбільш інвестиційні партнери області: Польща, Німеччина, Угорщина, Данія, Великобританія, Швейцарія. Значні обсяги інвестицій залучено у машинобудування, харчову, легку, деревообробну галузі промисловості, оптову торгівлю, транспорт і зв`язок.

Назву кілька вдалих інвестиційних проектів. Активними темпами реалізується інвестиційний проект ірландської компанії “ІРАЛКО” (виробництво устаткування для автомобілів) у Самборі. Розпочато роботу з підготовки проекту відведення земельної ділянки для створення промислового парку “Бізнес Парк Самбір”. Таким чином, буде зведено першу будівлю для нових інвесторів.

Наприклад, у Городку реалізують інвестиційний проект — спорудження заводу “Бадер-Україна” — німецької компанії “BADER” (виготовлення автомобільних чохлів).

На території колишньої військової частини у Черлянах Городоцького району постане промисловий парк “Черляни”.

Кожне десяте підприємство з іноземними інвестиціями в Україні працює в нашій області. На Львівщині зареєстровано 1 171 підприємство із залученням іноземного капіталу. За їх кількістю ми поступаємось лише Києву.

— Яка користь від проведення заходів на кшталт міжнародних економічних форумів транскордонного співробітництва?

— Згаданий захід, який влада організовує з 2001 року, є суттєвим інструментом формування позитивного іміджу області на міжнародних інвестиційних ринках. Він забезпечує позитивну динаміку надходжень іноземних інвестицій у регіон. Тож є зростання внутрішнього та зовнішньоторговельного обігу та соціально-економічних показників.

Говорити про конкретну ефективність кожного форуму дуже складно. Адже шлях від підписання протоколу про наміри до конкретної інвестиції дуже довгий. Зауважу, що є багато політичних та інвестиційних нюансів, залежність інвестиційного клімату, скажімо, від загальної ситуації у державі. Однак підтвердження успіхів зусиль влади — динаміка надходжень іноземних інвестицій у наш край, збільшення обсягів виробництва, експорту товарів, надходжень у бюджет, зростання економічних показників.

Зокрема, за період з 1994 по 2001 рік було залучено інвестицій на суму 168 мільйонів доларів США. Лише за останні 5 років ця цифра зросла більш ніж у 3 рази. Щороку експорт товарів з області зростає на 10-15 %.

— На які проблеми інвестори наштовхуються на Львівщині?

— У процесі роботи іноземних інвесторів виникають проблеми, що не стимулюють до подальшого інвестування, погіршують інвестиційну привабливість. Серед них — оподаткування ПДВ внесків до статутного фонду підприємств, створених іноземними інвесторами в Україні, та повернення ПДВ суб`єктам підприємницької діяльності експортоорієнтованих підприємств.

Обласна влада зверталася до Кабміну з пропозиціями внести зміни до чинного законодавства, щоби скасувати вимоги до іноземних інвесторів щодо сплати ПДВ в разі імпорту високотехнологічного обладнання як внеску у статутний фонд за умови вартості такого обладнання понад 500 тисяч доларів США та надання права суб`єктам підприємницької діяльності експортоорієнтованих підприємств на повернення ПДВ, акумульованого за перші 12 місяців діяльності.

Зважаючи на сьогоднішню політичну ситуацію у державі, можна припустити, що ці питання, на жаль, ще довго будуть болючими для підприємств регіону.

— Чи програма “Назустріч інвестору” виправдає сподівання щодо залучення інвестицій для інфраструктури до Євро-2012?

— Проведення чемпіонату Європи з футболу Євро-2012 передбачає велику увагу світової громадськості до Львова. Першочергове завдання області — реконструкція міських доріг, спорудження спортивної інфраструктури, нових готелів. Насамперед йдеться про зведення стадіону, що відповідатиме сучасним вимогам. Стадіон заплановано будувати на 40 тисяч вболівальників, що дозволить проводити ігри 1/8 фіналу. Це мусить бути сучасний комплекс, який передбачає готелі, заклади харчування, паркувальні майданчики, магазини.

Чемпіонат Європи з футболу Євро-2012 буде головною темою щорічного Міжнародного інвестиційного форуму, який традиційно відбувається у Львові на початку жовтня. Саме там комерційні структури представлятимуть інновації майбутньої інфраструктури.

Податки по-дитячому

Днями у приміщенні будинку Державної податкової адміністрації у Львівській області нагородили переможців міського конкурсу дитячої творчості “Податки очима дітей-2007”.

Щоби максимально об`єктивно визначити переможців, до складу журі податківці запросили ще й представників освіти і культури. Варто зауважити, що шостий за ліком захід складався з двох частин: конкурсу художніх робіт та конкурсу літературних творів, і викликав небувалу до цього зацікавленість. Своє художнє бачення податкової системи і її значення для суспільства виявили продемонструвати понад 230 учасників віком від 7 до 15 років та 30 юних письменників і поетів. Останні, віком від 14 до 17 років, до слова, приємно здивували журі своїми творчими здібностями, цікавістю та неординарністю.

Загалом було нагороджено три десятки дітей-переможців. Заступник начальника ДПІ Львова Тетяна Чичирко під оплески батьків, вчителів і гостей церемонії вручила їм почесні грамоти та пам`ятні подарунки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...