Знову матимемо ілюзію вибору, або Сцілла і Харибда сердитого Мороза

Мирослав ГРЕДІЛЬ, “Україна і час”

|

Хай би хто що говорив, а позачергові вибори не тільки не змінять якісного складу Верховної Ради, а й законсервують, як кажуть, статус-кво, що склався після попередніх перегонів.

Звісно, якщо Верховна Рада ще цього скликання не внесе змін до Конституції і до Закону України “Про вибори народних депутатів”.

Сьогодні і влада, і опозиція добре розуміють, що чинний закон настільки “герметичний” від будь-яких громадських впливів і контролю, що будь-яка публічна дискусія на цю тему відбуватиметься у ракурсі його лібералізації. Наслідком такого обговорення неминуче стане обмеження ролі партійних лідерів, які сьогодні фактично перетворилися на таких собі “фюрерів” у своїх політичних пісочницях. На жаль, перехід від мажоритарної до пропорційної системи у нашій країні не створив самодостатніх партій, а тільки породив кількох лідерів, які з найближчим оточенням і вирішують, кому бути при владі. Звісно, це є також результатом незрілості громадянського суспільства, оскільки, як правило, народ голосує не за ідею чи програму, а за конкретну харизматичну особистість, яка очолює певну політичну силу чи блок.

І тепер, коли у позачергових виборах чимало політиків вбачають найбільш ефективний інструмент виходу з політичної кризи, питання серйозної ревізії виборчого законодавства і далі ігнорують.

Показовим у цьому контексті є виступ голови Верховної Ради Олександра Мороза 7 травня на громадських слуханнях, присвячених подоланню політичної кризи. Дехто після згаданого виступу вже спрогнозував долю цього відомого політика, назвавши процес “Сціллою і Харибдою” Олександра Мороза. Спікер вголос озвучив те, про що в кулуарах говорять уже більше року. Олександр Олександрович, зокрема, розповів, чому тривала тримісячна тяганина між “Нашою Україною” і Партією регіонів про створення спільної коаліції. Він також запропонував реанімувати цю ідею, створивши таку коаліцію сьогодні. Лідер соціалістів навіть погодився вивести свою фракцію і звільнити для них відповідну перспективу.

Олександр Мороз вважає, що дострокові вибори будуть такими самими, як у 2006 році: “…найбільше голосів знову набере Партія регіонів, Президенту і його бізнесовому оточенню доведеться домовлятися з цією силою, а тема Майдану вже нікому не заважатиме”. Можливо, Мороз має рацію. Хоч його недоброзичливці стверджують, що наговорив він все це спересердя, оскільки його політична сила нібито втратила шанси потрапити до майбутнього парламенту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...