У небі над Буськом - чорні лелеки

Надія ШПАК, “Україна і час”

|

Уперше через 15 років у місті з`явились унікальні птахи.

Віддавна білий птах з чорною ознакою є символом Буська, що на Львівщині. Лелеки щороку з теплих країв повертають додому. Обживають насиджені гнізда, виводять пташенят. Традиційним для Бузеччини є білий лелека, а ось чорний — рідкісне явище. Останній не навідувався до міста з лелечою назвою років п`ятнадцять. Яким було здивування бужан, коли минулого тижня у небі вони побачили зграю чорних буслів. Лелеки покружляли над склозаводом, заявили про своє прибуття і подались далі.

Марево чи реальність?

Чорні лелеки — мирні й лагідні птахи. На противагу білим уникають людей, гніздяться здебільшого у лісах.

“Я очам своїм не вірив, — зізнається місцевий природолюб Степан Михайлюк. — Саме був на роботі, дивлюсь: у небі журавлі. Покликав знайомих, щоби переконатись, що не помиляюсь. Ми нарахували сорок три чорні лелеки. Думаю, що їх поява у нашому краю — добра прикмета. Я живу у Журатині — селі, що за чотири кілометри від Буська. Саме цей відтинок і є тим повітряним коридором, через який птахи прилітають та відлітають у теплі краї”.

Через кілька днів пан Степан знову дався чути. Чоловік повідомив, що йому вдалося сфотографувати унікальних птахів, лише дещо здалека, на сільському вигоні. І більше того, один чорний лелека уподобав собі потічок, що йде від приватного ставка рідного брата пана Степана. І щодня дуже рано, коли село ще “спить”, прилітає сюди поїсти.

“Вони дуже полохливі, — розповідав чоловік, — їх не порівняти з білими. Зате дуже гарні: срізь чорні, лише грудинка біла, і мають яскраво червоні дзьоб та ноги”.

Африканські птахожери

Чорні лелеки — птахи, що зникають. Тому занесені до Червоної книги. Найбільше в Україні їх гніздиться на Поліссі. Там сприятлива болотиста місцевість і непогана природна кормова база. На Львівщині орнітологи бачили буслів у Жовківському, Радехівському, Бродівському районах. Тут птахи гніздяться на незаповідних ділянках держлісфонду. Прикро, що через масові вирубки дерев часто лелеки залишаються без придатних до гніздування дерев. І слабо адаптовуються до нових умов проживання.

До слова, міський голова Буська Василь Вовк каже, що цього року чимало лелек не повернулось у рідні краї, тому гнізда у багатьох селах залишились порожніми.

“Мабуть, причина у тому, що в Африці, наскільки мені відомо, — каже мер, — полюють на лелек, як у нас на дику качку. Недаремно Академія природоохоронних наук України запропонувала укласти між країнами Європи, Азії, Африки міждержавну угоду про захист лелек. Окрім того, бусли зникають і через незадовільні екологічні умови, руйнування людиною їхніх гнізд. Сьогодні лелек уже нема у деяких районах Дніпропетровської області, таких державах, як Японія, Швеція. Щоби вносити свою лепту у збереження цих унікальних птахів, у 2001 році наш Буськ вступив до європейської організації містк, на гербах яких є лелека — ESCO. Вона об`єднала вісім держав. Ми щороку збираємось в одному з міст, обговорюємо наболілі проблеми.

Для бузецького краю типовим є білий лелека. Повернення чорного красеня — добрий знак для Буська. Ця птаха приносить щастя і добробут. Ми постараємось створити лелекам усі умови для проживання. Бусли гніздяться далеко від доріг і не ближче як за два кілометри від населених пунктів. Для гніздування обирають старі міцні дерева.

До слова, населення нашого майже дев`ятитисячного містечка не зменшується. Минулого року, завдяки лелекам, нас стало більше на 200 людей. Дитячі садочки переповнені, з`явилася потреба у будівництві нового. Наступного року плануємо здати дошкільну установу на 280 місць”.

Коментар

Ігор Шидловський, орнітолог кафедри зоології Львівського національного університету імені Івана Франка:

— Саме тепер відбувається міграція цих птахів. Вони мігрують не поодинці, а зграями. Радше за все, це чорні лелеки, які через Україну летять до Білорусії, а може, й до Прибалтики. Однак це можуть бути і львівські мешканці. Загалом у Львівській області станом на 1982-1986 роки їх було до 30 пар, у 1990-му — 15-17 пар, у 1998-2000 роках — 20-25 пар. Сьогодні на Львівщині спостерігається тенденція до збільшення чисельності чорних лелек. Нині їх у наших краях є приблизно 50 пар. Переважно лелеки гніздяться у північній частині області, а Буськ — теж північний район”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...