Поштові лохотронники

Влад ЯКУШЕВ, “Україна і час”

|

Відчинивши поштову скриньку, ви із здивуванням бачите у ній лист від видавництва “Рідерз Дайджест”. Цей лист для вас цілковита несподіванка, оскільки до цього ви й не знали про існування видавництва з такою назвою.

Ще більше здивування викличе зміст конверта. Відкривши його, ви дізнаєтесь, що стоїте на порозі перемоги у конкурсі з величезними грошовими призами. Що це? Правда, розіграш, чи черговий лохотрон?

Тим, хто ще не отримував таких листів, розповімо про вміст конвертів. Спочатку вам надходить коричневий конверт з білим написом на червоній смузі “Предварительное извещение” (кольори можуть бути й іншими). Відкривши його, ви дізнаєтесь з листа, що пройшли відбірний етап конкурсу, який проводить видавництво. Хоча насправді ви й пальцем не ворухнули для того, щоби взяти участь у конкурсі. Виявляється, завдяки щасливому збігу обставин ви маєте аж шість шансів виграти 100 тисяч гривень. І головне — нічого не треба робити. Сидіть вдома й чекайте наступного конверта.

Ви радісно плескаєте у долоні. Подумати тільки — така радість! І невдовзі на вашу пошту надходить другий конверт. Відкривши його, ви розумієте, що народились під щасливою зіркою.

Перед вами лист, купони, подібні на чеки, друковані кольорові додатки та два конверти з написами “Да” і “Нєт”. Окрім цього, ще й ключ від запалювання автомобіля! З листа ви дізнаєтесь, що можете стати фіналістом конкурсу, про який вас уже повідомляли у першому листі. Фактично ви вже фіналіст. Для участі вам достатньо відправити відповідь в одному з конвертів з написами “Да” і “Нєт”.

Лохотрон починається

З цього моменту будьте уважні. Якщо ви відправляєте відповідь у конверті з написом “Нєт”, то все одно стаєте учасником розіграшу. Але якщо ви обираєте конверт з написом “Да”, маєте можливість виграти купу додаткових призів, включно з автомобілем.

На тлі цифр з п`ятьма нулями та вашого майбутнього автомобіля ще один “привілей”, який ви отримуєте, залишається майже непоміченим, але заради нього загадковий “благодійник” і заварив цю кашу. Отже, на додаток до всього перерахованого видавництво “Рідерз Дайджест” пропонує вам придбати в нього всього за 89 гривень енциклопедію “Домашній доктор”. Бажаєте ви отримати цю енциклопедію чи ні, вона все одно до вас надійде, адже ви вибрали конверт з написом “Да”, а разом з енциклопедією отримаєте і заповнені платіжні документи.

Засліплені обіцянками, ви купуєте книжку сумнівної якості, яку навряд чи придбали б у книжковому магазині. Про призи можете забути. Їх ви ніколи не отримаєте.

Витончене шахрайство

У США справді є видавництво “Рідерз Дайджест”. Воно відоме тим, що практикує агресивний маркетинг. Що це таке? Звичайне нав`язування. Вам шлють листи. Запрошують узяти участь в акціях. Словом, кодують. Над листами, які ви отримуєте, працювали професійні психологи. Тут роль відіграють і солідний конверт, і тексти листів. Ось, наприклад, один з прийомів: ви знайдете у конверті вкладку із захисним шаром. В інструкції написано: “Зітріть захисний шар, під яким може бути зображення зірок. Якщо ви побачили три зірки, це означає, що на вас чекає подарунок-сюрприз від видавництва”. Що це за приз, ви не знаєте, але отримати його можете лише надіславши цю картку у конверті з позначкою “Да”, що автоматично буде означати, що ви згодні купити енциклопедію “Домашній доктор”.

Під цим захисним шаром обов`язково буде три зірки — до ворожки не ходити. А подарунок, можете не сумніватись, коштуватиме в межах однієї гривні.

Попри серйозну підготовку до “кидняка”, “благодійники” теж проколюються. На ключі від “вашої” машини буде стояти номер СК77. Є лише кілька серій ключів. В Україні зазвичай використовують саме цю серію. Як бачите, розповідь про машину — цілковита дурня. Якщо виграєте цей номер і таких номерів виявиться кілька тисяч, хто ж отримає приз?

І врешті-решт, якщо “Рідерз Дайджест” настільки серйозне видавництво, то чому ніде немає його адреси? У Києві видавництво представлено абонентською скринькою № 777 у поштовому відділенні 02002. Якщо подивитись на зворотну адресу бандеролі з книгами, ви побачите, що книги надіслали з московського офісу на Зубовському бульварі.

Взагалі, Західну Україну благодійники, схоже, зневажають. На листах, наприклад, які отримують кияни чи мешканці Сходу, зазначено номери телефону для довідок. Також телефони є і на листах, що розсилають росіянам. На листах, які отримують львів`яни, — жодних номерів.

І це добре. Бо якщо зателефонувати, то почуєте тільки музику. А коли отримаєте роздруківку телефонних дзвінків, то побачите чималу суму грошей навпроти номерів так званої довідки.

А що ж лотерея, розіграші? Такі листи розсилають у країни колишнього Радянського Союзу вже кілька років. За цей час ще ніхто не бачив живого переможця. Можливо, видавництво і не має до лохотрону ніякого стосунку. Просто хтось діє від його імені.

Автор розмовляв з людьми, які листувались з “благодійниками” по кілька років. Замовляли книжки і виконували все, що від них вимагали. Ніяких цінних призів вони не отримали, натомість витратили на сумнівної якості книжки “вагон” грошей. Були і такі співрозмовники, які самі “кинули” шахраїв. Вони отримали книжку й не заплатили за неї. Один з таких сміливців стверджує, що протягом року отримував попередження з вимогою негайно оплатити рахунки. Потім про нього забули, а до суду видавництво так і не подало. Останнє може слугувати ще одним підтвердженням того, що все це не зовсім законно.

Отже, шановні читачі, якщо ви знайдете у своїй поштовій скриньці лист з повідомленням про нечуване щастя, не поспішайте тішитись. Пам`ятайте, безкоштовний сир буває тільки у мишоловці.

Коментар

Георгій БЛИЗНЮК, адвокат:” А садити-то немає за що”

— Притягнути особу, яка надіслала вам лист до кримінальної відповідальності за шахрайство, дуже складно. Вас же ніхто не змушує купувати цю книжку. Що стосується розіграшу призів, то тут теж складно присіктись. Річ у тому, що в цих листах нема дати проведення розіграшу. Отже, провести його можуть у 2010 році чи через сто років. Якщо все ж таки вдасться приперти цих людей до стінки, вони приведуть вам свою людину, яка скаже, що справді виграла приз. Зате якщо ви не оплатите надіслану вам книжку, цілком можливо, що на вас подадуть судовий позов. Ви цю книжку замовили і знали, скільки вона коштує. Згідно із законом, ви повинні за неї заплатити.

Книга вашої мрії, або “Енциклопедія” американського гумору

Щоби читач мав уявлення про товар, який йому намагаються підсунути за 89 гривень, дозволю собі зробити кілька витягів з книги й прокоментувати їх. Енциклопедія “Домашній доктор” складається з 500 сторінок. Виглядає вона цілком пристойно, але вміст зовсім не відповідає назві. За легендою видавця, книга повинна містити рецепти провідних американських лікарів. Насправді ж вона більше подібна до посібника гумориста-початківця.

Для прикладу наведу декілька проблем і способи їх розв`язання.

“Чому не треба купувати кольоровий туалетний папір?”

Вас дуже турбує ця проблема? Навряд чи настільки, що ви готові заплатити за її вирішення 89 гривень.

“Як доглядати за бакенбардами?”

Теж питання на 89 гривень. Людина, яка спромоглася їх виростити, вже як-небудь дасть собі ради з тим, як за бакенбардами доглядати.

“Чому не треба давити руками осу?”

А чому не варто запихати голову в пащу до крокодила чи дражнити носорога?

“Як зупинити біль зусиллям волі?”

Спочатку вас навчать, як зупиняти зусиллям волі біль, а в наступній книзі, яка буде коштувати у два рази дорожче, спробують навчити силою думки зупиняти таксі.

“Вас захитує у машині? Порада: як обрати місце у машині, де вас не буде захитувати”.

Це взагалі питання для дебілів. Якщо ви не водій, у вас є чотири варіанти. Для того, щоб дати правильну відповідь, не обов`язково купувати книжку.

“У вас жирна шкіра? Ми навчимо вас, як підтримувати її у чистоті”.

Тут без поради відомого американського лікаря ніяк не обійдешся. От я не лікар, але відразу здогадався, у чому тут секрет, — треба митись.

“Як правильно шмаркатись?”

Американські лікарі радять робити це почергово однією та другою ніздрею. Інакше якась загадкова вторинна інфекція може потрапити у носові пазухи.

Чого тільки ті американські лікарі не вигадують. Я не здивуюсь, якщо на проведення цих досліджень було виділено кілька мільйонів доларів.

“Болять очі від комп`ютера?”

Енциклопедія радить вам придбати кусок чорного картону. “Навіщо?” — запитаєте. Завісите ним екран, і по всій параді.

“Як позбутися похмілля?”

Їй богу, як діти малі. Американські лікарі після тривалих досліджень зробили висновок, відомий нашим предкам за царя Гороха. Пийте капустяний чи огірковий розсіл.

“Зніміть пітницю своєї дитини за допомогою води та оцту”

Енциклопедія розповідає, як це зробити. Докладно пояснено, як мачати ватку у розчин оцту і протирати нею дитину. Кам`яний вік. Бідолашні американські лікарі не відають про таку квітку, як ромашка. Та що там квітка, вони навіть препаратів власної фірми “Джонсон і Джонсон” не знають.

“Як боротись з несподіваними приступами страху?”

Якщо у вас такі приступи, тут уже простими порадами не обійдешся. Годі курити коноплю, звертайтеся до психіатра.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.