Колгосп-мільйонер

Надія ШПАК, “Україна і час”

|

Віктор Клопотюк витягнув господарство з банкрутства.

Господарство “Авангард” — одне з небагатьох у Буському районі Львівської області, яке залишилось від радянських часів. Раніше було мільйонером і сьогодні є одним з найкращих у районі. Результати його господарювання у селі Андріївці видно дотепер: асфальтовані дороги, пристойні школа, садок, клуб, двоповерхові будинки…

Незамінний голова

Таємниця “довгожителя” криється у праці незмінного керівника господарства. Віктор Миколайович Клопотюк лише у 90-х, кризових роках не перебував біля керма “Авангарду”. За той час нові власники довели господарство до банкрутства. Місцеві люди не знайшли ліпшого виходу, ніж попросити його знову очолити господарство.

“Довелося погодитись, — розповідає Віктор Миколайович. — Починав практично з нуля. Нічого не залишалося, як взяти кредит у банку. З часом мені вдалося вивести “Авангард” з кризового стану. Сьогодні це уже стабільне господарство. Переважно досягаємо результатів за рахунок того, що суттєво зменшуємо витрати енергоресурсів, чимало уваги приділяємо новітнім технологіям. Коли я повернувся, у господарстві працювало 400 людей, тепер вистачає 70. Деяких навіть не можемо повністю завантажити, вони виконують лише сезонні роботи”.

Загалом господарство “Авангард” спеціалізується на вирощуванні цукрового буряку. Солодка рослина сьогодні економічно вигідна. Підприємство розпоряджається 2 тисячами гектарів землі. Здебільшого орендує наділи у пайовиків. У 2006 році господарство повторно уклало договори оренди з людьми уже на 10 років. Буряк сіють сівалкою, збирають німецькими комбайнами. Праці людей вручну як такої майже не потрібно. Але займатись вирощуванням однієї культури в Україні не надійно. Тому тут сіють і зернові, і ріпак, і кормові культури.

Не відмовилось господарство і від скотарства: тримають 100 голів молочної та 500 — м`ясної худоби. Цю галузь, особливо поголів`я м`ясної ВРХ, директор СТзОВ Віктор Клопотюк хоче збільшити удвічі. Адже вона дає непогані прибутки.

По допомогу — на завод

Коли ми спілкувались з Віктором Миколайовичем, трактори господарства вперше цього року вийшли у поле.

“Цьогорічна весна для сільгоспвиробника дещо припізніла й нестабільна, — каже мій співрозмовник. — Поки що підживляємо озимину, багаторічні трави, культивуємо, підготовляємо ґрунт під ярий ячмінь і пшеницю. Багато сівби не маємо: понад 300 гектарів зернових культур. Основні акценти робимо на підготовці ґрунту під цукровий буряк. Ця культура потребує конкретної роботи. Не підійдеш технологічно грамотно — не буде відповідного урожаю.

Щодо буряку, то ми активно співпрацюємо з Радехівським цукровим заводом. Сьогодні вони нам купили міндобрива “Європак” під цукристі і дали наперед, на виплат. До Радехівського цукрового заводу звертаємось у будь-який час як до свого надійного банку. Співпраця і дозволяє нам досягати успіхів”.

Віктор Миколайович переконаний і доводить це на прикладі, що сьогодні, у час економічної нестабільності у державі, можна господарювати. Хоча це дається й нелегко.

“Колись була планова економіка, — каже директор СТзОВ “Авангард” Віктор Клопотюк, — тепер ринкова. Ми вирощуємо сільськогосподарські культури, але не знаємо, кому свою продукцію завтра продамо, за якою ціною. Постійно у пошуках партнерів. Нестабільні ціни на пальне, міндобрива. Держава лише починає нам щось допомагати, а після цього відразу завищує на таку саму суму ціни”.

Порятунок — у нових технологіях

“Життя змушує по-новому підходити і до сільськогосподарського виробництва, — переконаний пан Клопотюк. — У радянські часи був один підхід до роботи, тепер — зовсім інший. Мені пощастило керувати господарством, коли воно було мільйонером. Тоді в обігу ми мали 10 мільйонів карбованців, крім цього, ще 2 мільйони лежало у банку. Ми навіть давали позику іншим господарствам під 1-2 відсотки. Зараз нема таких грошей. Думаємо, як за мінімальних затрат отримати максимальний урожай. Придбали нову, менш витратну техніку. Вона повністю забезпечує технологічний процес у рослинництві і тваринництві. До прикладу, маємо культиватори, які за один прохід захоплюють ділянку завширшки 8 метрів. Перейшли на таку систему обробітку, що під зернові взагалі землі не оремо, а лише дискуємо. Купили важкі диско-борони. Це дає економію часу і пального. Землю оремо через 4-5 років під цукровий буряк і ріпак. Маємо сівалки для буряку й окремо — для висівання зернових. Щоби не витрачати даремно гроші, плануємо купити нові комбайни. Щороку на жнива запрошуємо дві машини з інших господарств. Майже всю сільськогосподарську техніку купували у кредит. Допомагав нам і Радехівський цукровий завод.

Цього року, на Миколая, Вікторові Клопотюку виповниться шістдесят років. Усе своє життя він присвятив господарству “Авангард”. “Я прийшов сюди, — пригадує Віктор Миколайович , — зоотехніком. Відтоді роботи майже не змінював. У якійсь іншій галузі себе просто не уявляю”. Нагород за особливі досягнення у сільському господарстві у пана Віктора чимало. Та лише ордени “Знак пошани” і “Трудового червоного прапора” зберігає до цього часу.

“Знаєте, що мене сьогодні болить, — зізнався мій співрозмовник, — село і господарство — сьогодні вже не одне ціле, як було колись. Адже все, що створюють у державі, повинно слугувати для блага людей. У радянські часи колгосп повністю опікувався селом. Наше господарство охоплювало чотири населені пункти. Ось у кожному проклали газ, будували школи, садки, клуби. Ми працювали для людей. Тепер господарство “Авангард” уже немає таких коштів. Розумію, що ті часи не повернути. Проте якщо впроваджуватимемо нові технології, будемо так працювати, як працює світ, житимемо заможніше”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.