Смердючі криниці з жовтою водою

Надія ШПАК, “Україна і час”

|

Жителі села Ясенівців, яке славиться на всю Золочівщину Львівської області вишневими садами, хвилюються: чи зацвітуть весною дерева. Селяни стурбовані забрудненою водою у криницях, яку вони не можуть використовувати.

П`ять місяців поспіль із приватних свердловин мешканців вулиці Топольної йде жовто-коричнева вода з неприємним запахом. Люди звертались зі скаргами до санепідемстанції, екологічної служби, сільської ради, райдержадміністрації. Санепідемстанція заборонила її споживати. На тому й усе. Чим забруднена вода — невідомо. Населення припускає, що винуватий Золочівський цукровий завод. Однак достукатись туди нелегко. Наразі підприємство не працює. Вулиця ж Топольна — найближче до заводу.

Село Ясенівці розкинуте на горбистій місцевості. Дістатись до води тут складно, така глибина, що криницю годі викопати. Тому більшість ясенівців користуються водою з глибинної сільської свердловини, що має 76 метрів. Жителям новозбудованої вулиці Топольної було трохи задалеко прокладати водогони. І, враховуючи те, що за водокористування у селі доводиться платити так, як у місті, більшість вирішила будувати приватні свердловини, кожен на своєму подвір`ї.

“Досі, — говорить депутат Ясеновецької сільської ради Світлана Хоманська, — все було гаразд. Ми в різний час поселялись: хто три роки тому, хто десять. Вода постійно була чистою. Однак із жовтня 2006 року вона стала непридатною для споживання. Ми спочатку навіть про це не знали. Але коли вода почала смердіти й перетворилась на жовто-коричневу рідину… Одна старша жіночка мала необережність випити цю воду, то пізніше довго мала проблеми з кишківником.

Ця проблема б`є по нашому здоров`ї та добробуті. Ми не мовчали, звертались в усі можливі інстанції, написали заяву до народного депутата України Петра Писарчука, а також скаргу до міністра з надзвичайних ситуацій Нестора Шуфрича. Хочемо, щоб нам допомогли вирішити це болюче питання. Однак поки що залишаємось зі своєю бідою самі”.

Коли воду нагріти до високої температури, вона стає червоною і ще більше набуває неприємного запаху. З нового року “Золочівводоканал” завозить людям воду вантажівками. Раз на тиждень…

Коли кореспондентка “УіЧ” приїхала у Ясенівці, жителі вулиці Топольної саме чекали на бочку з водою. Люди виносили з хат хто що мав: баняки, відра, миски. “Чи вистачає вам завізної води?” — запитую у молодої мами. “А хіба можна запастись водою на увесь тиждень? — риторично відповідає жінка. — У мене двоє малих дітей, господарка. Води зі свердловини навіть корова не хоче пити”.

Сільський голова Степан Фірак каже, що подав заявку до “Укрзахідгеології”. Після її висновків дізнаємося, хто винуватий у забрудненні криниць. Він і повинен або відшкодувати людям завдані збитки, або дати добру воду. Щоби забезпечити новий мікрорайон села якісною водою, необхідно щонайменше 100 тисяч гривень”.

Коментар

Головний державний санітарний лікар Золочівської райсанепідемстанції Ігор Білас:

— Кожні десять днів наші працівники досліджують воду. Останнім часом ситуація поліпшується. Кольоровість води становила до чотирьох балів, тепер змінилась до трьох, у деяких місцях уже спостерігається два бали. А це вже практично норма. Вважаю, що це радше природне забруднення, відбудеться процес самоочищення, і проблема зникне.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.