Фільтруй хвороби

Надія ШПАК, “Україна і час”

|

Якість води, яку п`є людство, — одна з найбільших світових проблем. Україна — не виняток. Як впливає погана вода на здоров`я, пояснювати не потрібно. Фільтр для води — чи не єдиний спосіб отримати чисту питну воду.

Людина на 80 відсотків складається з води. За даними Всесвітньої організації охорони здоров`я, 80 відсотків усіх захворювань спричиняє погано очищена питна вода.

Що тече з нашого крана?

Вода з-під крана містить чи не всю таблицю Менделєєва. Найнебезпечнішим для здоров`я людини є підвищений рівень іонів важких металів: міді, ртуті, свинцю, цинку. Через них виникають захворювання печінки, нирок, нервової системи, шлунково-кишкового тракту.

Кадмій, наприклад, призводить до мертвонароджуваності, збільшує ймовірність появи ракових захворювань. Стронцій — до зміни мінералізації кісток і рахіту. Небезпечними є всілякі органічні сполуки, які у великій кількості містяться в неочищеній воді. Пестициди, бензол, фенол вражають печінку, нирки, нервову та кровоносну системи, викликають ризик появи онкологічних захворювань. А насиченість питної води різними мікроорганізмами може призвести до кишкових інфекцій.

Є два варіанти вирішення проблеми: споживати вже готову, очищену воду або ж придбати водяний фільтр.

Перший варіант досить непевний. Вам можуть продати звичайну воду, яку ніхто не намагався фільтрувати. Другий варіант більш надійний, однак має багато нюансів.

Воно мені треба?

Щонайперше треба визначитись: для чого вам потрібен фільтр. Наприклад, є фільтри, які очищують як гарячу, так і холодну воду для технічного використання. Вода, течучи трубами, збирає пісок, глину, шматочки заліза, і все це потрапляє у побутові прилади та осідає на їх нагрівальних елементах. З часом це призводить до надмірного використання електроенергії, перегрівання і несправностей.

Є ще і біологічне очищення. Без нього може зламатись складніший прилад — людський організм.

Нема фільтра, який допоміг би вам очистити воду від усіх домішок. Це нереально, але знизити шкідливі показники до рівня гранично допустимої концентрації (ГДК) цілком можливо.

Скільки живуть фільтри

За конструктивними особливостями розрізняють такі фільтри.

Проточні фільтри, які мають ресурс від 3000 до 5000 літрів. Час нормальної роботи без заміни абсорбентів — 1 рік.

Настільні фільтри-відстійники — ресурс від 100 до 500 літрів. Час нормальної роботи без заміни картриджа — 1-3 місяці.

Насадки на кран — ресурс від 300 до 1000 літрів. Час нормальної роботи без заміни картриджа — 1-3 місяці.

Фільтри мембранного типу — ресурс 25 000 літрів. Час роботи — 2 роки.

У світі пристроїв для очищення води

1. Електрохімічні фільтри.

Під час очищення електрохімічним способом вода проходить через декілька камер, де під впливом електричного струму відбувається окислювально-відновна реакція, під час якої повністю гинуть мікроорганізми, окислюються органічні речовини, руйнуються токсичні сполуки, знешкоджуються іони важких металів, нітрати та нітрити.

Переваги фільтра: не потребує зміни матеріалів, добре очищує жорстку воду.

Недоліки: дорогий, споживає електроенергію, воду не можна пити протягом декількох годин після очищення, оскільки підвищується її кислотність.

2. Механічні фільтри.

Прості фільтри різняться за розмірами. Мікрофільтри не пропускають великих нерозчинних часток (пісок, іржу), а ультрафільтри затримують навіть такі маленькі частинки, як бактерії.

Переваги фільтра: дешевий.

Недоліки: дуже низька ефективність, відсутність бактерицидної обробки.

3. Фільтри зворотного підсосу.

Ця система очищує воду за допомогою напівпроникних тонкоплівкових чи ацетат-целюлозних мембран.

Переваги: краще очищує від пестицидів, знесолює воду.

Недоліки: дорогий, переочищує воду, майже не залишає в ній необхідних мікроелементів, значно підвищує кислотність води, погано переносить забруднену механічними частками воду, не проводить бактерицидної обробки, очищення потребує багато часу.

4. Сорбціонні фільтри.

Найбільш поширений сорбент — активоване вугілля. Видаляє майже повністю органічні речовини, хлор, хлорфенольні сполуки, затримує мікроорганізми, знешкоджує запахи.

Переваги: відносно дешевий, має азотнокисле срібло, який забезпечує належну і тривалу бактерицидність, не провокує алергічних реакцій.

Недоліки: фільтр неефективний щодо солей важких металів, жорсткості води, радіоактивних елементів. Потребує попереднього механічного очищення.

5. Фільтри, які поєднують сорбцію та іонообмін.

Іонообмінні матеріали використовують двох видів — синтетичні та природні. Переваги синтетичних: висока ємність дозволяє використовувати ці фільтри в малих за об`ємом картриджах для фільтрів-насадок та фільтрів відстійників. Недоліки: фільтри дорогі, специфічні.

Переваги природних (цеоліт): володіють сильними сорбуючими властивостями, що підсилюють активність вугілля, виконують функції механічного фільтра, мають великий спектр впливу щодо важких металів та радіоактивних елементів, пом`якшують воду — видаляють солі жорсткості, підвищують РН води, добре сорбують бактерії та віруси, на 96 % видаляють з води бактерицидні клітини. Недоліки: потребують частої заміни матеріалу.

На жаль, у наших торгових мережах фільтрів дуже мало. Найпоширеніші — фільтри-відстійники та насадки на кран. Решту систем водоочищення, як правило, треба замовляти окремо. Але хто шукає — той знаходить! Успіхів вам у боротьбі за чистоту води, яку за вас повинен проводити водоканал!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.