“Укртелеком треба було продавати торік”

Розмовляла Ірина СМЕРТИГА

|

Розмова з директором Міжнародного інституту приватизації, управління власністю та інвестицій Олександром Рябченком про приватизацію національного оператора зв’язку

21 лютого Фонд держмайна оголосить про продаж на фондовому ринку двох 10-відсоткових державних пакетів акцій двох компаній зі списку найбільш одіозних – ВАТ “Укртелекому” та ВАТ “Одеський припортовий завод”. Про такі наміри заявляла на початку лютого голова ФДМУ Валентина Семенюк. Розмір пропонованих до продажу пакетів викликає в експертів подив. Тим часом, поки навколо заяв Фонду держмайна точаться жваві дискусії, з’явився перший претендент на акції Укртелекому – компанія System Capital Management, що належить Ренату Ахметову.

Про доцільність продажу Укртелекому дрібними шматками і особливості приватизації по-українськи “Погляд” розмовляв з директором Міжнародного інституту приватизації, управління власністю та інвестицій Олександром Рябченком.

Пане Рябченко, що отримає держава від продажу 10-відсоткового пакету акцій “Укртелекому”, крім виконання плану по надходженнях від приватизації?

Продавати 10% акцій “Укртелекому” – це вигадка Фонду держмайна. Я не чув, щоб уряд погодив такий план розміщення акцій.

Я вважаю, що це глибоко помилковий підхід до приватизації “Укртелекому”. Це не те підприємство, яке можна продавати такими малими частками. Найперше влада має визначитися, чого ж вона власне хоче від приватизації “Укртелекому”. Чи вирішити питання наповнення бюджету, чи залучити інвестицій в “Укртелеком”. А вже як зреалізувати те чи інше завдання – це технічні моменти. Єдине, чого досягне Фонд держмайна від продажу 10% акцій цього підприємства – це виконання плану по надходженнях від приватизації до державного бюджету.

Зараз ведуться розмови про те, що контрольний пакет акцій “Укртелекому” залишиться у власності держави, 10% акцій планують продати на українському фондовому ринку, решту – на Лондонській фондовій біржі. Але фондовий ринок ніколи не сприйме позитивно той факт, що контрольний пакет залишиться за державою. “Укртелеком” потребує значних інвестицій, щоб розвивати систему мобільного зв’язку третього покоління. Для цього потрібно близько 1 млрд доларів. Зараз “Укртелеком” таких грошей не має, їх потрібно позичати. “Укртелекому” потрібен стратегічний інвестор, особливо зважаючи на те, що рік від року прибутки компанії знижуються, і не виключено, що скоро він стане збитковим. Стратегічний інвестор підтягне його технологічно, фінансово, проінвестує його оновлення, таким чином “Укртелеком” матиме майбутнє. Зрештою, і держава від того виграє, бо тоді й грошей від продажу невеликих пакетів акцій можна буде отримати більше, ніж зараз.

Свій інтерес до акцій “Укртелекому” задекларувала компанія System Capital Management. Чи не вийде так, що компанія зможе купити 10% акцій, а потім ще отримає в управління державний пакет акцій?

Закон не передбачає такої можливості, щоб продати на фондовому ринку 10% акцій і передати в управління покупцю цих акцій держпакет. Така ситуація виникає, коли держава продає щонайменше 25% акцій. Тоді вона може передати в управління компанії, яка купила цей пакет, ще 25%. Не думаю, що хтось може на це піти, адже такі дії легко оскаржити в суді.

Яка ж тоді вигода потенційному інвестору від купівлі 10-відсоткового пакета акцій “Укртелекому”, якщо основним власником всеодно залишиться держава?

Цей пакет акцій можна використовувати як заставу при отриманні кредитів. Іноземні банки дуже позитивно ставляться до національних операторів зв’язку, тож пакет акцій такого підприємства, як застава, позитивно сприймається банками.

По-друге, SCM має свій телекомунікаційний бізнес. Можливо існують якісь плани взаємодії їх телекомунікаційних структур з “Укртелекомом”. SCM ніколи б не купував те, що йому не потрібне. Хоча логічніше було б купувати щонайменше 25-відсотковий пакет акцій.

Міністр транспорту і зв’язку днями заявив, що “Укртелеком” взагалі не готовий до продажу…

Так, це правда. Але, на жаль, ніхто нічого не робить для покращення ситуації. Розмови про можливість приватизації “Укртелекому” ведуться уже років вісім. Але суттєво покращити фінансову ситуацію на “Укртелекомі” не вдалося жодному попередньому уряду. Навпаки, показники діяльності підприємства постійно погіршуються, ще трохи і воно стане збитковим. Тоді, принаймні про світовий фондовий ринок, доведеться забути, бо на Лондонській фондовій біржі не торгують акціями збиткових підприємств.

Наскільки складно зараз було б знайти стратегічного інвестора для “Укртелекому”?

“Укртелеком” є цікавим активом. Але все залежить від того, як держава визначить значення “Укртелекому” для України. Взагалі я вважаю, що його треба було продавати ще минулого року, як тільки компанія отримала ліцензію на мобільний зв’язок третього покоління. Тоді можна було отримати хорошого інвестора і більше грошей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.