Посол наркозалежних

Галина ТАРАБАНЬ, «Львівський портал»

|

Голова громадської організації «Посол» Леся Олексюк присвятила своє життя людям, які потрапили в складну життєву ситуацію і почали вживати наркотики чи алкоголь.

На думку пані Лесі, найгіршим наркотиком ХХ I століття можна вважати трамадол, адже цей, так би мовити, легкий наркотик вживають діти від 8 років, а наслідки від синтетичного препарату – жахливі.

Розкажіть про Вашу організацію. Коли, як і хто її заснував?

Громадську організацію „Посол” спершу було засновано як реабілітаційний центр „Любов”. Але ми зрозуміли, що як реабілітаційний центр ми не можемо існувати. Тому вирішили заснувати громадську організацію „Посол”, а при ній є реабілітаційний центр. Поле нашої діяльності – алко- і наркозалежні люди. Також ми займаємося дітьми вулиці та вихованцями інтернатів. Наприклад, цього року 15 таких дітей відправили на відпочинок. Співпрацюємо з обласною соціальною службою, проводимо профілактичну роботу із СІЗО-19, а також у різних загальноосвітніх закладах, тобто у школах.

Яка мета Вашої організації?

Ми заявляли місту і суспільству, що виступаємо проти офіційного продажу наркотиків, проти смерті наших дітей, проти винищення молоді. Намагаємося показати, що є така проблема, і вона дуже актуальна. Найбільш гучна акція, яку ми провели, – „Ні трамадолу”, біля мережі аптек „Доктор”, яка продає цей медпрепарат без рецепта.

Якими будуть Ваші наступні акції?

Плануємо провести місяць профілактики вживання наркотиків. Найімовірніше – у березні. Профілактику проводитимуть усюди, де можливо в місті: у кінотеатрах, школах, на вулиці. Наприклад, у кінотеатрах перед переглядом кінострічки роздаватимуть різноманітні журнали, а впродовж місяця профілактики показуватимуть відповідні матеріали. Окрім того, на телебаченні демонструватимемо п’ятихвилинні відеоролики. Тобто це будуть відоматеріали, друкована література, лекції.

Хто фінансує організацію?

Усі члени нашої організації працюють на волонтерських засадах. Ми зовсім не маємо фінансування: ні на акції, ні на зарплати. Кожен з нас працює на різних роботах, і ми витрачаємо лише власні гроші. А в організації працюємо у вільний від роботи час.

А ким працюєте Ви?

Зараз я в декретній відпустці, у мене десятимісячний син, і я повністю на утриманні чоловіка, який є приватним підприємцем. До декрету я також була приватним підприємцем у сфері нерухомості.

Чому Ви вирішили займатися цією діяльністю?

Я вважаю, що кожен має своє покликання в житті. Мені це просто подобається. Якби було більше фінансування, я би повністю займалася цією роботою. Я хочу допомагати людям.

Скільки колишніх наркозалежних проходить реабілітацію?

На сьогодні це 10 – 12 людей віком від 20 до 30 років. Більше людей ми не в змозі лікувати. Хіба що розширювати групи, але на це потрібні додаткові кошти, яких ми поки що не маємо.

Серед молоді існує думка, що до легких наркотиків, тобто неін’єкційних, звичка не виникає. Спростуйте або підтвердьте цю тезу.

З так званих легких наркотиків все починається. Та найнебезпечніший наркотик цього століття – трамадол.

А інші наркотики завдають такої самої шкоди?

Безперечно. Але, я б сказала, що трамадол – це найгірший наркотик, оскільки він синтетичний. Одна річ, коли живе бореться із живим, я маю на увазі, наприклад, рослину коноплю, а інша, коли з мертвим – тоді боротися нереально.

Які негативні наслідки можливі від вживання трамадолу?

Я б навіть не зараховувала трамадол до легких наркотиків, тому що наслідки його вживання набагато гірші. Трамадол швидше «вбиває» людину, ніж будь-який інший.

Як саме?

Виникають різноманітні захворювання: виразка шлунка, проблеми з печінкою, приступи епілепсії. Людна починає гнити – руки, пальці. Порушується психіка…

Через скільки можуть бути такі наслідки?

Може, навіть, до року.

Як використовують трамадол у медицині?

Це знеболювальне, яке подавлює імпульси болі. Здебільшого такі ліки потрібні онкохворим.

Скільки доз трамадолу потрібно онкохворим України і скільки виготовляють концерни нашої держави?

Хворим потрібно близько 3 – 4 мільйонів доз на рік. Україна виготовляє майже 75 мільйонів доз. Куди дівається решта – подумайте самі.

Де можна придбати трамадол?

В аптеках, у школах – без проблем.

Скільки капсул трамадолу потрібно наркозалежному щодня, яка реальна ціна пігулок і за скільки її продають нелагально?

Офіційна ціна – 7 грн за упаковку (10 таблеток). Однак неофіційно можна придбати трамадол за 30, 40, і навіть 50 грн. Потрібно 2 –3 таблетки на одну дозу.

А з якого віку діти вживають трамадол?

Ви не повірите, є дівчатка, які вживають трамадол від 8 – 9 років!

Як визначити, чи дитина вживає трамадол?

Насамперед, діти стають дуже дратівливими, зникає бажання допомагати батькам, знижується успішність у школі, з’являються сленгові слова, і найголовніше – підозрілі друзі. Щодо фізичних змін, то в дитини зникає апетит, їй хочеться тільки солодкого, виникає незрозуміла роздратованість. Якщо ж батьки побачили такі зміни в дитини, варто перевірити її через спеціальний тест на наркотики, який можна придбати в аптеці за ціною приблизно 60 грн. Є й інший варіант – звертатися безпосередньо до нас у центр. Телефон довіри – 299- 56-38.

Скільки триває реабілітація після вживання трамадолу?

Якщо людина на це йде добровільно, то потрібно близько півроку. Але насильно ні людину, ні дитину змусити перестати вживати наркотики неможливо. Тому в нас є спеціальна школа для родичів наркозалежних, де їх вчать, як поводитися з такими людьми і як переконати їх розпочати лікування. Усі наші курси мають християнську основу – слово Боже, Біблія.

Які заходи вживає держава, щоб вирішити цю проблему?

Ми робили запитам нашим депутатам, але поки що немає результатів. Я думаю, що концерни, які виробляють таблетки, належать багатьом нашим народним обранцям і можновладцям. Проте ми нещодавно були у львівській прокуратурі і нам сказали, що вони вже порушили кілька кримінальних справ проти аптек і проти дилерів.

Яке покарання їх чекає?

Навіть не знаю, що їм за це буде. Це залежить від багатьох причин.

Коментар

Олег Сулківський, колишній наркозалежний

Як розпочали вживати наркотики?

Ви знаєте, я розпочинав не з трамадолу, а з так званої «ширки», бо тоді, 20 років тому, трамадолу ще не було. Я перепробував різні наркотики, але трамадол віднедавна став найдоступнішим. Не потрібно ховатися на «точці», варити «ширку», а просто зайти в аптеку і купити. Хоча шкода від нього набагато більша.

Що змінилося тепер?

Ми вживали наркотики разом із дружиною. І наша мама вирішила, що нас потрібно рятувати. Вона звернулася по допомогу в реабілітаційний центр “Любов”, почала ходити на заняття і потім я побачив, що щось у маминому ставленні до мене змінилося. Ви знаєте, як часто батьки просто звинувачують долю в тому, що, мовляв, Бог послав дитину-наркомана. Отже, її ставлення мене здивувало: вона стала спокійніша, у спокійній формі пояснювала, що це є справді проблема, що її треба вирішити. І ми все ж таки дослухалися до порад. Хоча спершу вирішили, що самі залишимо наркотики коли завгодно, з часом жінці дедалі гірше ставало зі здоров’ям, і ми повернулися в центр, уже остаточно.

Ви тепер вживаєте наркотики?

Ми не тільки не вживаємо наркотиків – ми не куримо, на вживаємо алкоголю. Я сьогодні став приватним підприємцем.

Що найбільше допомогло під час курсу?

Розуміння того, що це не основне – кинути наркотики. Головне – відбутися як людина в цьому житті, бути корисним для суспільства. А для того треба кинути алкоголь, наркотики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.