“Замовлень від політичних партій міліція не виконуватиме” - "Львівська газета", 3 березня

|

Новий начальник обласної міліції, на відміну від нового міністра, в “органи” не прийшов “з вулиці”, адже працював і начальником міської міліції, і в УБОЗі, й у карному розшуку, в слідстві. Згодом, коли працював заступником голови ЛОДА, бачив міліцію збоку. Про свої плани на новій посаді та бачення роботи правоохоронних органів після зміни влади Богдан Шкарада розповів у інтерв’ю “Газеті”.

– Богдане Михайловичу, які перші враження від отриманого “спадку” ваших попередників?

– Не хотів би критикувати попередників, адже кожен із них зробив щось добре. Однак проблемні питання є, і їх чимало. Зрозуміло, що вони накопичувалися не рік і не два, й навіть не одне покоління начальників. Насамперед вони стосуються кадрового питання, а також оперативної служби. Однією з причин таких проблем є часта зміна керівників. Окрім того, повна відсутність кадрової політики, якій на противагу було поставлено лише кадрову роботу, а це різні речі. Є багато проблем щодо технічного та фінансового забезпечення. Нині від такого не достатньо задовільного кадрового стану виникають проблеми із призначеннями співробітників на ту чи іншу керівну посаду. Ті завдання, які Президент і міністр МВС поставили перед УВС, мають виконувати добре підготовлені професіонали, проте, на жаль (не хочу сказати, що їх немає взагалі), їх замало. Але маємо те, що маємо… “На ходу” і вчитимемося, і виконуватимемо поставлені завдання.

– Згідно з указом міністра МВС, з 1 березня розпочалася переатестація особового складу. Чи плануєте велику кадрову чистку?

– Не можу говорити заздалегідь, яка буде кадрова чистка, адже це залежатиме від самої атестації, що триватиме місяць. Хто витримає іспит на професіоналізм, порядність, чесність – працюватиме.

– Чи про призначення буде відомо після цієї переатестації, яка, за вашими словами, має стати чи не головним чинником у підборі кадрів?

– Призначення вже тривають. Осіб, яких на той час призначать, але які не пройдуть атестації та не відповідатимуть необхідному рівню, однак є чесними та порядними, просто переведуть на нижчі посади, з меншим обсягом роботи.

– Чи справді ви узгоджуєте всі керівні посади з головою Львівської облдержадміністрації Петром Олійником?

– Якщо йдеться про посади в обласному управлінні, то, звісно, ми з ним радимося. Все ж Петро Михайлович, як і міністр МВС, сказав, що вирішальне слово завжди за начальником управління, тобто за мною, адже саме я несу відповідальність. Однак, погодьтеся, мені потрібно знати думку щодо цього питання керівника області або голови районної ради. Хоча ще раз зауважу, останнє слово – завжди за мною.

– Міністр МВС своїм наказом запровадив інститут своїх представників при УВС. Чи відомо вам про такого міністерського “контролера”, який оцінюватиме роботу вашого управління?

– Уже затверджено штат цих представників, найближчим часом один із них розпочне роботу в нашій області. Хочу зазначити, що це нововведення добре насамперед із погляду економії. Не секрет, що в цьому управлінні не було жодного дня, аби хтось із міністерства не бував і щось не перевіряв. Це, безперечно, відволікало наших працівників від виконання своїх обов’язків. А головне – були колосальні витрати на проживання київських контролерів, оплату їхніх відряджень тощо. А тепер буде лише одна людина, яка постійно працюватиме тут. Окрім того, ця особа матиме змогу бачити роботу міліції збоку, спілкуватиметься і з працівниками міліції, і з громадянами. Тобто зможе дати об’єктивну оцінку діяльності органів внутрішніх справ.

– Чи відомо, звідки буде ця особа і хто це?

– Ця людина зі Львова, але хто саме, наразі не скажу. Однак зазначу, що ця особа працювала в органах, має досвід роботи, її поважають львів’яни.

– Міністр зазначив, що призначені керівники впродовж двох місяців мають показати результат своєї роботи за чотирма напрямками, серед яких пріоритетний – розслідування кримінальних справ щодо фальсифікацій на виборах президента…

– Усі випадки, які сталися в передвиборний період і під час самих виборів, зафіксовано, щодо них порушено кримінальні справи. Зокрема, це справа про підпал газети “Поступ”, гранати у приміщенні Студентського братства, щодо ТК “Міст”, якій завдали шкоди, стосовно відкріпних талонів тощо. Зрозуміло, що ці справи потрібно довести до логічного завершення. Нас не стільки цікавить, хто робив це, скільки хто організував. Щодо розв’язки цих справ, то, на мою думку, вона настане доволі скоро.

– Начальник міського управління міліції пан Курочка в одному з інтерв’ю “Газеті” зазначив, що йому відомо, які механізми мали запровадити, аби вибори було сфальсифіковано або взагалі зірвано. Чи відомо вам про ці механізми, про які знає пан Курочка?

– Якщо працівник міліції заявляє, що йому було відомо про всі механізми порушень і фальсифікацій, то, відповідно до законодавства, він був зобов’язаний ужити всіх заходів, аби їх не було. Якщо він каже, що знає, і досі лише говорить: “Знаю”, то тут виникають запитання до нього: чому ж він не сказав? Є така стаття Кримінального кодексу – укриття злочину…

– Як співпрацюватимете з міським управлінням міліції, адже пан Курочка неодноразово зазначав, що його стосунки з вашим попередником були “натягнутими”?

– Незалежно від того, хто буде начальником у міському управлінні міліції, ця особа цілковито відповідатимеза стан злочинності в місті. Я відповідатиму за всю область. Між нами будуть суто службові стосунки. Якщо пан Курочка добросовісно виконуватиме ті завдання, які перед ним стоять, то лише дякуватиму йому за роботу. Щодо самого пана Курочки, то особистої неприязні до нього не маю.

– Ще до вашого призначення пан Курочка заявив, що на посаду начальника управління рвуться люди з погонами з обласного істеблішменту, тобто з вул. Винниченка, 18, які ще нещодавно мали “не помаранчеві настрої”…

– У Львівській області всі призначення на ту чи іншу посаду – неординарні, їх супроводжують не завжди доречні коментарі. Пан Курочка як працівник міліції мусить знати, що кадрові питання, зокрема ця посада, не вирішують на місцях, це робить міністр внутрішніх справ. Повірте, ця посада пройшла відповідний рентген у різних службах, і не треба тепер підказувати, хто де був раніше.

– Яким чином маєте намір деполітизувати міліцію?

– У міліції має бути лише одна політика – боротьба зі злочинністю. Її втягнули в політику в певний період, віддаючи правоохоронним органам брудну роль. Однак нині цього не буде. Замовлень від політичних партій, які досі прагнуть втягнути цей силовий підрозділ у політичну боротьбу, міліція не виконуватиме. З політичними партіями, їхніми керівниками, ми проводитимемо “круглі столи”, але лише щодо тих питань, які стосуватимуться поліпшення безпеки людей та охорони громадського порядку.

– Щодо політичних партій, то подейкують, що вашу кандидатуру на цю посаду посилено підтримувала СПУ. Чи так це?

– Не знаю, які політичні сили підтримували мене. Для мене ця пропозиція була несподіванкою. Погодився, хоча з-поміж інших кандидатів, напевно, найбільше усвідомлював, які складні завдання стоять за цим призначенням. Однак узявся за цю роботу і маю намір виконати її.

– Як ви оцінюєте ідею фінансування міліції з міського бюджету?

– Позитивно. В нас якраз і є больові точки – дільничні інспектори та працівники патрульно-постової служби. У сільській місцевості міліціонерів узагалі мало. На одного припадає по декілька населених пунктів. Він просто фізично не може не те що вивчити населення, а навіть розглянути всі заяви. Допомога з боку влади могла б зробити ці підрозділи справді мобільнішими.

– Як боротиметеся проти тортур?

– Ми вже починаємо боротьбу. Насамперед необхідно переламати ту психологію, мовляв, якщо не натиснути, ніхто нічого не скаже. Ті тортури, які є, – це відсутність професіоналізму. Професіонал ніколи не дозволить собі так чинити, оскільки знає, як довести злочинцеві його провину іншим способом, зокрема доказовою базою. Жорстоко боротимемося з тими, хто продовжуватиме діяти такими методами. Таких людей ми просто виганятимемо з органів.

– На якій стадії ви прийняли справи щодо замовлених убивств, зокрема вбивства Опірського, Семенюка?

– Деякі справи стосовно замовлених убивств, які мені вдалося переглянути впродовж цього короткого часу, мають доволі серйозні напрацювання. Щодо деяких не можна казати, що нічого не робили. Є певний поштовх уперед. Наприклад, убивство Опірського скоїли ще коли начальником тут був Ортинський, потім був Рябошапко, Адамчук, Сало. Керівники змінювалися, але оперативники працювали стосовно цього питання. Кожний період часу дав поштовх уперед.

Я знав багато справ, коли ще працював у міліції міста. І стосовно багатьох тепер є такі напрацювання, що найближчим часом є шанси розкрити їх.

Розмовляв Андрій Горуна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.