За дітей -- під колеса - „Поступ“, 4 лютого

|

Доведені до відчаю мешканці села Бірок, що поблизу Львова, завтра о 12 годині мають намір перекривати рух транспорту на одній з основних об`їзних доріг міста. Так люди висловлять своє незадоволення діями водіїв приватних маршруток № 104 та 144, які відмовляються возити сільських дітей до школи в селище Брюховичі.

За словами мешканців села, вранці діти не можуть вчасно добратися до школи, бо водії просто відмовляються возити десятки сільських школярів. „Бо діти із великими шкільними ранцями займають в маршрутці вдвоє більше місця, і дорослі пасажири не можуть доїхати вранці на роботу“, — аргументує суть проблеми один із водіїв маршрутки № 144.

Схожа ситуація виникає для сільських дітей і дорогою зі школи додому. Аби добратися після уроків до села, діти мусять або йти пішки півтора кілометра через лісосмугу (часто ввечері, адже багато дітей вчаться в другу зміну), або мерзнути на зупинці, розраховуючи на милість когось із водіїв.

За словами батьків, останні перипетії довкола закриття Брюховицької школи через незадовільний санітарний стан (яку все ж таки наразі не закриватимуть) переповнили чашу терпіння сільських мешканців, і змусили вдаватися до радикальних засобів боротьби.

Перекриття траси спричинить багато незручностей, адже вона веде до кордону, і відповідно, нею їздять завантажені товарами трейлери та швидкісні авто.

За гривню — до знань

Проблема з добиранням сільських школярів до Брюховецької школи стара як світ. Оскільки в селі Бірки (яке належить до Яворівського району Львівської області) власної школи ніколи не було, не одне покоління дітей закінчувало саме львівську середню школу в Брюховичах, яка є найближчою до села. Але, якщо колись до Бірок та прилеглих сіл їздив великий автобус, який відвозив до школи всіх дітей, то тепер на зміну старому ЛАЗу прийшли тісні приватні маршрутки, в яких, згідно з законом, пільгове перевезення дітей після семи років не передбачене…

На думку сільського голови Володимира Кульчицького, проблема з добиранням дітей буде повністю вирішена, коли в Бірках буде власна школа. Нагальна потреба в сільській школі виникла саме зараз, за останні роки село дуже розрослося, і відповідно, суттєво зросла кількість дітей: нині їх понад 500.

“Вже сьогодні на стадії завершення проектна документація на будівництво школи в селі, на це виділено цього року понад 700 тисяч гривень. Кошти на будівництво школи село отримає як своєрідну компенсацію за використання землі під будівництво нової дороги міжнародного сполучення, яка пролягатиме через Бірки. Тому вже цього року розпочинається будівництво нової школи“, — сказав пан Кульчицький.

А допоки школи в Бірках нема сільські діти на свій страх і ризик добираються до сусідньої: хто пішки, кого сусіди на машині підвезуть, кому пощастить втиснутися в переповнену маршрутку.

Де ж шкільний автобус?

За таких умов оптимальним виходом із ситуації, що склалася, був би шкільний автобус, який би возив сільських дітей до школи. Проте чиновники всіх рівнів влади, від обласних до районних, з якими вдалося спілкуватися кореспонденту „Поступу“, дають зрозуміти, що шкільний автобус для бірківських дітей наразі рожева мрія.

Як пояснив начальник міського управління освіти Костянтин Лазурко, програма „Шкільний автобус“ розрахована лише для шкіл сільської місцевості (Брюховицька школа в цю категорію не входить, а село Бірки наразі своєї школи не має). Окрім того, на переконання пана Лазурка, для Бірок одного шкільного автобуса, розрахованого на 23 місця, й так було б не достатньо, адже в міській школі вчиться близько двохсот бірківських дітей.

В обласному управлінні транспорту, де активно впроваджують програму „Шкільний автобус — дітям села“, кажуть, що дбати про своїх дітей має районна адміністрація і вона має клопотатися про надання бірківським дітям шкільного автобуса.

Своєю чергою, заступник голови Яворівської райадміністрації Степан Вангерак запевнив, що проблема Бірок є гострою в райадміністрації, але щоб закупити автобуси у всі села району, де цього потребують сільські школярі, не вистачає коштів. Тому доведеться чекати.

“Минулого року ми закупили один сільський автобус, ще два отримали в подарунок. На цей рік також передбачаємо придбати три нові автобуси для сільських шкіл. Думаю, що проблему з бірківськими дітьми ми невдовзі вирішимо“, — сказав пан Вангерак.

Схоже, вже сьогодні райадміністрації доведеться поспішити з вирішенням, бо школярі та їх батьки не можуть більше чекати.

Ярина МАТВІЇВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.