Парад переможців - „Ратуша“, 13 січня

|

Сьогодні, коли остаточно зрозуміло, що керманичем нашого помаранчевого вітрильника є Віктор Андрійович Ющенко, актуальним стало питання: а що стане з тими партіями, які його підтримували на виборах. Йдеться про відносини партій – членів коаліції “Сила народу”, дружба яких може похитнутися від необхідності розділення портфелів виконавчої влади.

Прилюдно перші ластівки протистояння в таборі ющенківців з’явилися одразу після нового року, коли до Львова завітав радник парламентського комітету по боротьбі з корупцією Павло Барнацький. Колишній львівський міліціонер різко висловився на адресу свого давнього об’єкта критики Петра Димінського та голови обласної ради Михайла Сендака. Останнього вважають людиною “галицького олігарха”. Очевидно, удар мав бути спрямований на недопущення креатури Димінського на посаду глави облдержадміністрації. Серед них (креатур) називають колишнього заступника керманича області Леоніда Мельника і – дещо з меншою впевненістю — самого Михайла Сендака.

Не треба, однак, забувати, що головним кандидатом на посаду глави ОДА залишається Петро Олійник. І тому неоднозначно можна трактувати сказані в середу слова Сендака про те, що “замовлення” на обструкцію його персони виходить від людей з обласного штабу “Нашої України”. На захист пана Михайла стали і його колеги з обласної ради. Той факт, що найбоєздатніший і найлояльніший загін симпатиків Сендака складається з рухівців, робить малоймовірною появу на троні Львівщини одного з чільників НРУ, ще не забутого у Львові Василя Куйбіди. Інакше рухівці навряд чи вступалися б за потенційного опонента, навіть попри давні добрі стосунки між Петром Димінським й очолюваною Ярославом Кендзьором крайовою організацією НРУ.

Однак слід пам’ятати про наявність у “Нашій Україні” ще й таких потужних і амбітних складових, як УНП і ПРП, яка віднедавна має горду назву “Наша Україна”. Крім того, ренесанс тепер переживає і “Батьківщина”, яка свого часу дещо збавила темпи після відходу невгамовної Зорислави Ромовської. Згадані три сили разом із рухівцями вже сьогодні змушені думати про весну 2006 року. Місцеві вибори обіцяють бути напруженими і гарячими – багато політичних зірочок зібралося сьогодні на небосхилі правоцентристських партій.

Від того, як вдасться домовитися трьом нашоукраїнським партіям і “Батьківщині”, значною мірою залежатиме, як розвиватимуться Львів і область. Представники кожного із цих середовищ усвідомлюють, що шлях консолідації є перспективнішим за політику взаємного поборювання. Однак консолідація може виявитися кришталевою вазою, якщо її копатимуть чобітьми під назвою амбіції та самовпевненість. Для порушення рівноваги достатньо, аби в ролі “футболіста” виступила хоча б одна зі складових колишньої “Сили народу”. Хоча останні президентські вибори яскраво продемострували – здобувати перемоги можна тільки гуртом.

КОМЕНТАРІ

Ярослав Кендзьор, голова крайової організації Народного руху України:

“Усе буде нормально, якщо чесно підходити до формування регіональної виконавчої влади. Тепер найбільше потрібно боятися такого: „Я ж був за Україну, а відтак мені потрібна дуже висока посада“. Якщо відкинути можливість такого, то регіональна влада формуватиметься суто на основі якостей кожної людини, незважаючи на її політичну належність. За умови, якщо людина є фахівцем, справді любить Україну і готова зробити все для користі її народу, то, попри те, чи він із НРУ, чи з іншої партії, чи безпартійний, він отримає посаду. Усі зрозуміють, що це для користі загальної справи. Ми повинні зрозуміти, що, погано спланувавши, владою можна тішитися недовго. Якщо ми поміняємо „шило на мило“, то вже завтра люди скажуть, що не для того вони місяць мерзли на майданах, щоб нічого не отримати. Саме тому, формуючи новий керунок, потрібно бути вкрай обережним.

Зрозуміло, що я б не хотів розколу всередині „Сили народу“, але гарантувати – важко. Мені відомо, що нині з’явилася дуже непроста проблема – у кулуарах обласної ради вже ділять портфелі адміністрації. Не дочекавшись призначення нового губернатора, депутати дають рекомандації, пишуть листи, хоча це не функції обласної ради, тим більше – окремих депутатів. Не хочу називати прізвищ, але я знаю певних людей зі справді патріотичного нашоукраїнського середовища, які вже вирішують, хто очолюватиме обласну податкову, хто митницю, хоч вони мали б розуміти, що ці органи мають подвійне підпорядкування, і призначення керівника – непростий процес. Але найстрашніше в цьому – мотивація. Не з благими намірами вони хочуть обійняти ці посади, а з інших міркувань: „Чому Хом’як з Козаком мали валізи грошей, а я – великий патріот, який стояв на Майдані, тих грошей не маю, я ж на них заслуговую“. Пріоритетне питання на сьогодні – не допустити такого розподілу посад, я вже про це не раз говорив, а зараз буду криком кричати”.

Олекса Гудима, голова ЛОО Української народної партії:

“Ніякого розколу не може бути, бо не буде “Сили народу”. Це об’єднання було створено заради перемоги Віктора Ющенка. Коаліцію сформовано з партій, які є ідеологічно непоєднаними. Ми поважаємо Олександра Мороза, однак наші ідеології різні, і надалі перебувати в одному блоці ми не можемо. Переконаний, що подальше існування як “Нашої України”, так і “Сили народу” є недоцільним. Ющенко – Президент, ми ж його не будемо обирати щомісяця. Наше завдання тепер – підготувати нову, бажано ідеологічну більшість для парламентських виборів 2006 року. Цей блок має бути не так пропрезидентський, як пронародний. Якщо говорити про регіон, то ми повинні розуміти, які партії є найвагомішими в регіоні і є мають найбільш спільні ідеології. Ми ж розуміємо, що в кожному регіоні – свої погляди, і ми не можемо йти у Львові на вибори із соціалістами. Саме тому ми провели переговори, на яких вирішено, що на парламентських виборах об’єднаються в один блок УНП та НРУ, саме ті партії, які були базовими на Львівщині у виборчій кампанії Ющенка. На цьому доступ у блок не обмежено, ми хочемо бачити поряд із собою УРП “Собор”, “Батьківщину”, інших. Головне – ідеологічна подібність. Я вітатиму ініціативу створення такого блоку на державному рівні. Сьогодні Україні просто необхідний парламент із ідеологічноспільною більшістю, якої тепер немає. Ми цього прагнемо.

Щодо розподілу посад в обласній виконавчій владі, то я думаю, що конфліктів у нас ні з ким не буде. Я переконаний, що новим губернатором буде Петро Олійник. Ми постійно ведемо переговори з Кендзьором і Олійником, з ними у нас конфліктів нема. А з ким ще конфліктувати? Ми розуміємо реальну силу. Всі ми усвідомлюємо, що нині треба працювати на користь українського народу. Все буде по-людському. Зрозуміло, що хтось створюватиме скандали, але вони не завадять. Сьгодні ми повинні сформувати уряд, організувати регіональну виконавчу владу, яка не повинна бути залежною від однієї партії, бо одна партія не може бути контролюючою”.

Іван Денькович, голова ЛОО партії “Батьківщина”:

“Навіть після остаточної перемоги Віктора Андрійовича коаліція “Сила народу” існуватиме. Ми вели переговори з Петром Олійником і дійшли висновку, що під час розподілу посад у регіональній виконавчій владі всі рішення узгоджуватимуть і прийматимуть разом – “Силою народу”. Звісно, будуть дискусії, але, підкреслю, структура не розпадеться. Сподіваюся, що й соціалісти залишаться з нами. Нам зараз не можна розпадатися. Я за те, щоб коаліція “Сила народу” стала прикладом політичної згуртованості для інших сил, таких, як “Регіони” чи есдеки. Вони тільки й чекають, що ми розпадемося, але не дочекаються”.

Євген Таліпов, перший секретар обкому Соціалістичної партії України:

“Ми домовилися з Віктором Андрійовичем, що під час формування виконавчих органів кожна шоста посада належатиме соціалістам. Цього нам достатньо, і ми не маємо наміру ні з ким конфліктувати. Незважаючи на це, для соціалістів головне не портфелі, а поліпшення соціально-економічного і політичного становища України. Сьогодні в України новий Президент, і головне – створити нову команду, якісну команду. Саме тому сьогодні дуже важливо забути про суперечки і сконцентруватися на нормальних стосунках. Усі ми знаємо, що Віктор Ющенко є поміркованим політиком, справжінім демократом і він не допустить, щоб якісь крісла зайняли недостойні люди. Щодо „Сили народу“, то хочу сказати, що соціалісти домовлялися не з “Силою народу”, а з народним Президентом – Ющенком. 15 січня в мене відбудеться розмова з Петром Олійником, який, я переконаний на 100%, стане губернатором нашої області. На зустрічі плануємо вирішити певні посадові питання. На мою думку, усім зацікавленим потрібно посидіти спокійно до числа 25-го, бо тепер про щось говорити зарано. Нині кожна політична сила розробляє свої схеми. Для нас важливо головне: відбудуться позитивні зміни в країні, чи не відбудуться, будуть йти строєм олігархи чи не будуть, буде в нас добробут, чи не буде?”.

Андрій Стецьків, голова міської організації партії “Наша Україна” (“Реформи і Порядок”):

“У моєму розумінні, мудрі люди ніколи не допустять розколу, завжди можна знайти розумний компроміс. Звичайно, розподіляючи посади, потрібно врахувуючи партійні інтереси, але насамперед – доцільність перебування тієї чи іншої людини на посаді. Головне завдання – призначити добрих спеціалістів і нескомпрометованих осіб. Якщо хочемо прийти до Європи, то маємо, напевно, виробити свою форму люстрації. Людей із вчорашньою психологією, я переконаний, сьогодні не потрібно, і не буде в них потрібно завтра і післязавтра. Мають прийти нові люди, започаткувати нові правила відносин, має створитися нормальне громадянське суспільство. Тому, я думаю, у коаліції “Сила народу” ми здатні викристалізувати компетентних спеціалістів. Вони, звичайно, належатимуть до різних партій, але їх об’єднуватиме одна ідея. Щодо можливих розколів, то хочу сказати, що в міській раді наша фракція не зазнає жодних змін. Ми пройдемо як єдина фракція “Блок Віктора Ющенка” до кінця каденції”.

Розмовляв Михайло ГУЗАРЕВИЧ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.