Спостерігачі вирушають на Схід - „Львівська газета“, 13 грудня

|

Масові фальсифікації результатів голосування у двох турах виборів президента, а надто 21 листопада, насторожили не лише українців, а й світову громадськість. Відповідно, підштовхнули до активізації процесу спостереження за переголосуванням, призначеним на 26 грудня. Адже дарма сподіватися, що цього разу все мине без фальшування. І хоча прихильники Віктора Януковича не пасли задніх, і собі підхопивши тезу про фальсифікації (але не в східних чи південних областях – а на заході держави), втім найчисельніший десант українських і міжнародних спостерігачів прийматимуть Луганська, Донецька, Харківська та Дніпропетровська області. Вже цього тижня із західних теренів нашої держави на схід вирушать люди, місією яких буде агітувати за Віктора Ющенка.

Наприкінці минулого тижня стало відомо, що спостерігачі зі Львова від обласного виборчого штабу В. Ющенка подадуться в Луганськ. Заклики керівника штабу Петра Олійника вирушати на схід, аби перешкодити повторенню зловживань під час голосування, лунали практично під час кожного віча, що відбувалося щодня перед Львівською оперою. У підсумку охочих пильнувати виборчий процес у Луганську, незважаючи на інциденти з побиттям прихильників опозиційного кандидата, виявилося більш ніж достатньо. Спочатку Петро Олійник заявляв, що необхідна кількість людей повинна становити приблизно п’ять тисяч, оскільки до нас приїде шість тисяч донеччан. Утім учора він повідомив “Газету”, що й три тисячі осіб – цілком достатня кількість. “Уже цього тижня в Луганськ поїдуть агітатори та члени дільничних і територіальних комісій”, – розповів пан Олійник. Критерії, за якими відбирали спостерігачів і агітаторів, цього разу були значно суворішими через “складність” Луганська – перевагу віддавали, за словами Петра Олійника, людям середнього віку, брали до уваги їхній фізичний стан, а також досвід такої справи.

Таким чином, пріоритет належав особам, які вже побували в ролі спостерігача або ж члена ДВК і ТВК.

Зрозуміло, пригадуючи неприємні випадки нападу на штаб В. Ющенка в Луганську та неодноразові розправи над “помаранчевими” серед білого дня, природно виникає запитання про безпеку львівських спостерігачів, які опиняться серед “синьо-білих” луганчан. Як запевнив пан Олійник, львів’ян супроводжуватиме “серйозна група”, яка складається з осіб, котрі працюють у правоохоронних структурах. “Думаю, нам вдасться забезпечити захист спостерігачам, якщо виникне потреба”, – наголосив Петро Олійник.

У рамках підготовки до перевиборів другого туру в Луганськ також вирушать львівські соціалісти разом зі секретарем ЛОО СПУ Євгеном Таліповим. “У Луганську є близько 7,5 тисячі соціалістів. Отже, ми готові поділитися нашим – львівським – досвідом організаційної й агітаційної роботи під час президентської кампанії. Також виступатимемо перед луганчанами на мітингах і зборах, адже вони повинні усвідомити, що президентство Віктора Ющенка не становить жодної загрози та не несе сепаратизму”, – розповів Євген Таліпов інтернет-виданню “Вголос”. Окрім цього, ліві партнери Віктора Ющенка, якщо буде потреба, готові скерувати в Луганську область своїх людей, які працювали б у виборчих комісіях.

На необхідності збільшити кількість спостерігачів на східних теренах наголошують і польські політики, зокрема представники партії “Право і справедливість”. Під час переголосування другого туру виборів за волевиявленням громадян спостерігатиме 1000 членів цієї партії. Вони пильнуватимуть за порушеннями в східних і південних областях. Про це представники Української народної партії домовилися зі своїми польськими колегами у Львові під час суботньої зустрічі. УНП представляли Богдан Соколовський, глава секретаріату УНП і член правління Олекса Гудима. З польського боку до Львова прибули депутати сейму – заступник голови “Права і справедливості” Марек Кухчінскі та голова секретаріату партії Адам Ліпінскі.

“Право і справедливість” – опозиційна сила правого спрямування, представлена в сенаті. За збігом, її символіка є також помаранчевого кольору. Саме ця політична сила по всій Польщі сформувала осередки для зголошення спостерігачів та утворила фонди для збору допомоги українській опозиції. Партія наголошує на необхідності розширення Європейського Союзу на схід і вступу України до Співтовариства. Під час невдалого другого туру президентських виборів участь у спостереженні брали близько 200 активістів “Права і справедливості”. Їхні акти про порушення становили значну частину матеріалу, який фігурував у судах.

Для поляків, які зголосилися виконувати роль спостерігачів, найближчим часом надрукують брошури, а також проведуть низку семінарів щодо виборчого законодавства України. Поляки прибудуть у нашу державу 24 грудня. Оскільки фінальні вибори цієї президентської кампанії припадають на час святкування католицького Різдва, УНП взяла на себе утримання польських громадян і гідне проведення ними Свят-вечора.

Не залишаються поза бортом спостережної кампанії студентські рухи. Запис добровольців для агітаційної роботи та процесу спостереження проводять регіональні координатори громадянського руху “Чиста Україна”. Молодь переконана, що й цього разу існує ризик втратити перемогу внаслідок махінацій влади. Активісти руху організують процес спостереження насамперед у тих округах, де є підозра масштабних фальсифікацій. Солідарні з такими передбаченнями й активісти “Пори”, які нещодавно започаткували акцію “500 дільниць”, мета якої – контроль за дотриманням законного перебігу виборчого процесу на тих 500 дільницях, де 21 листопада зафіксували найбільше порушень. На думку “пористів”, на кожній дільниці повинні бути присутні два члени ДВК і два спостерігачі. Тому ті, хто палає бажанням вирушити на Схід і ще не встиг записатися або ж йому відмовили в обласному штабі В. Ющенка через вік, мають змогу приєднатися до студентів-активістів із молодіжних організацій.

Віра Карпінська,

Богдан Юрочко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.