Раритети на... смітнику - „Високий замок“, 8 грудня

|

Голова Миколаївської райдержадміністрації Ігор Кіцак звернувся до місцевої прокуратури з проханням розслідувати факти вандалізму, які вчинено у колишньому палаці графів Лянцкоронських, що розташований на території селища Роздолу. І попросив покарати винних у цьому.

Так влада відреагувала на події, про які “Високий Замок” розповів у публікації “Палац перетворюють на ерзац?” (“ВЗ”, 1 грудня), і на висновки, що їх зробила районна комісія з охорони і використання культових споруд, пам’яток історії та культури.

Декілька слів про суть справи. Тиждень тому жителі селища Роздолу повідомили в район, що з колишнього палацу Лянцкоронських теперішні власники (а ними є представники київської інвестиційної компанії “Інеко”) намагаються таємно вивезти 11 ящиків з культурними цінностями. Обурило громаду те, що ці дії чинили без відома влади і дозволу реставраторів. А такий дозвіл був обов’язковою умовою купівлі-продажу цієї пам’ятки.

Представник власника Я. Свистович згодом пояснював, що жодних цінностей у палаці вже нема. І що “з благородних мотивів” нові господарі вирішили віддати на реставрацію гіпсову ліпнину.

Щоб перевірити це, у Розділ терміново виїхали заступники голів райради і райдержадміністрації, фахівці архітектури, преса. Однак охорона у приміщення їх не пропустила, так само як і селищного голову Марію Рогулю, посилаючись на те, що палац – приватна власність…

Марія Миколаївна згодом розповіла “Високому Замку” про те, що їй разом з вчителем-пенсіонером В. Чапраном вдалося побачити в ящиках:

– Там були архітектурні елементи, які демонтували зі стін. Зокрема, фрески, мармуровий барельєф. Я була шокована, бо власники незадовго перед тим запевняли, що нічого не робитимуть у приміщенні…

Через кілька днів у Роздолі ще раз побувала комісія разом із директором Львівської галереї мистецтв академіком Борисом Возницьким (він, до речі, є членом ради при Президентові України з питань охорони культурної спадщини) і начальником обласного управління містобудування і архітектури Іваном Олійником. Але й цього разу вона наткнулася на зачинені двері.

Академік Борис Возницький привіз зі собою акт про наявність у палаці цінних художніх елементів. І хотів звірити цей список з “багажем”, приготовленим на вивезення. А заодно встановити, наскільки законною є самодіяльність господарів. Зробити це, всупереч закону, йому не дали…

– Під час огляду навколишньої території, – розповів “Високому Замку” Борис Григорович, – ми зауважили купу сміття. А в ній – уламки демонтованих рельєфів. Це був наслідок варварських діянь горе-реставраторів… До речі, у палаці є пам’ятки архітектури – художні елементи з мармуру. Одна з цих речей коштує більше, ніж нові власники заплатили за весь цей палац…

Всупереч відомому афоризму, коментарі у цьому випадку напрошуються. Швидше за все, даватимуть їх тепер органи прокуратури. А також СБУ, яка підключилася до вивчення цієї справи.

Іван ФАРІОН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.