Передвиборні чистки - „Львівська газета“, 15 листопада

|

Цьогорічну передвиборну кампанію важко назвати чесною й об’єктивною. Відразу після того, як у першому турі виборів адмінресурс на Львівщині не зміг вплинути на результати голосування, активна діяльність влади на підтримку свого кандидата посилилася перед другим туром.

Згідно з розпорядженням від 9 листопада, наприкінці минулого тижня звільнили з посад голів Стрийської та Пустомитівської РДА Євгена Кухара та Мирона Мельника. Власне, їх звільнення є лише ланкою в ланцюжку звільнень голів райдержадміністрацій по всій Україні – загалом указом президента нових керівників буде призначено в 11 РДА.

Будувати теорії – чому саме нині на Львівщині “полетіли голови” – справа невдячна, однак, порівнявши деякі дані, можна зробити висновки: саме в цих районах Львівщини виборці віддали найменше голосів за провладного кандидата Віктора Януковича. Крім того, саме Стрийський і Пустомитівський райони згадано у своєрідному “валуєвському циркулярі” Львівщини, а саме – в “Розпорядженні про невідкладні заходи щодо вдосконалення виборчого процесу у Львівській області”, підписаному керівником виборчого штабу Януковича на Львівщині Олексієм Радзієвським 6 листопада. Хоча сам штаб категорично заперечує причетність до появи цього документа, називаючи його фальшивкою та провокацією нашоукраїнців, однак мусимо визнати, що деякі його пункти вже втілюють у життя. Щоб уникнути звинувачень у необ’єктивності, процитуємо пункт 5:

“… 5. Внести пропозиції голові облдержадміністрації про зміцнення керівництва держадміністрації в таких районах: Пустомитівський, Кам’янсько-Бузький, Городоцький, Яворівський, Радехівський, Дрогобицький, Сокальський, Стрийський”.

Як бачимо, двох голів неугодних РДА вже звільнили, хто буде наступним, “Газета” прогнозувати наразі не береться.

“Президент Л. Кучма підписав указ про звільнення голови Пустомитівської районної держадміністрації виключно через те, що понад 90% виборців району віддали свої голоси кандидату Вікторові Ющенкові”, – прокоментував “Львівському порталу” народний депутат Олекса Гудима. За словами пана Гудими, до 31 жовтня критика ним діяльності Мирона Мельника не приносила жодних результатів, однак після оголошення результатів першого туру виборів керівника РДА відразу ж звільнили. Абстрагуючись від звинувачень, які висуває пан Гудима на адресу Мирона Мельника – “зрощення виконавчої влади з мафіозними структурами, масова несплата податків підприємствами Пустомитівського району, численні порушення в цьому районі чинного законодавства”, – все ж маємо визнати, що така негайна реакція влади є доволі підозрілою.

“Безумовно й однозначно, що ці звільнення є прямою відповіддю на розпорядження штабу Радзієвського”, – прокоментував “Газеті” керівник виборчого штабу Віктора Ющенка на Львівщині Петро Олійник. “Не було жодної логіки звільняти голів РДА, якщо до закінчення повноважень діючого президента залишилися лічені дні. Річ у тому, що в цих районах Янукович набрав найменше голосів – інших причин бути не може”, – вважає Петро Олійник.

У свою чергу, в коментарі “Газеті” Олекса Гудима зазначив, що обидва звільнення здійснили, безсумнівно, за вказівкою “згори”: “Свого часу Кухар був близьким до колишнього голови ЛОДА Михайла Гладія, Мельником же “опікувався” його тезка Мирон Янків. Однак ці звільнення провели, власне, через керівництво штабу, без участі Олександра Сендеги, який нині абсолютно не керує областю. Власне, це було зроблено через негласного екс-керівника Львівщини Медведчука, який нині в адміністрації президента”. На запитання “Газети”, хто може стати наступним, пан Гудима спрогнозував, що “наступного тижня звільнень уже не буде, адже влада зайнята іншими паскудними справами. Не секрет, що роблять телефонні дзвінки-попередження керівникам різних рівнів і їх родинам із вимогою голосувати за потрібного кандидата або ж голосувати за відкріпними талонами. Влада має зараз замало часу, і передбачити всі її авантюрні кроки – нереально”.

Утім симпатики Віктора Януковича на Львівщині рішуче відмежовуються від можливостей впливу на звільнення голів у районах, де їхній кандидат мав доволі скромний електоральний ужинок. “Усі версії нашоукраїнців щодо впливу штабу на звільнення голів Стрийської та Пустомитівської РДА не мають нічого спільного з реаліями”, – стверджує в коментарі “Газеті” керівник виборчого штабу Віктора Януковича на Львівщині Олексій Радзієвський. “Ми вже навіть не дивуємося черговим версіям нашоукраїнців. Але тут навіть немає чого коментувати”, – зазначив він.

Нагадуємо, свого часу пан Радзієвський так само відхрещувався і від “Розпорядження” – однак дивно, що в неурочний для ротацій час “полетіли голови” керівників саме тих районів, які були вказані в цьому документі…

Вікторія Бондарчук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.