Мельниченко та Єльяшкевич оприлюднили компромат на Януковича - „Львівська газета“, 20 жовтня

|

Учора у Варшаві, в будинку польського інформаційного агентства ПАП відбулася прес-конференція двох політичних біженців з України, які отримали притулок у США, – колишнього президентського охоронця майора Миколи Мельниченка й екс-депутата українського парламенту Олександра Єльяшкевича.

Ключові персонажі “касетного скандалу” напередодні президентських виборів вирішили ознайомити громадськість із фрагментами багатої фонотеки розмов Леоніда Кучми, які можуть стосуватися методів і засобів урядування Віктора Януковича на посаді голови Донецької облдержадміністрації 2000 року, а також побажали висловитися про кампанію, яка триває в Україні.

Були представлені досі не публіковані записи. Як повідомили “Газету” колеги з ПАП, “на одній із стрічок Янукович просить Кучму про згоду на створення підпорядкованої собі парламентської фракції. Як причину він подає нелояльність опозиційних комуністичних депутатів, які начебто брали гроші, а, попри це, не голосували так, як цього хотіла правляча група. В іншому фрагменті запису Янукович нахваляється, що в його області є лише дві газети – комуністична та соціалістична, які не контрольовані владою. В наступному записі Кучма та Янукович обговорюють плани підпорядкування собі бізнесменів, які не хочуть фінансувати владу”.

Серед словесних перлів голосу, схожого на президентський, – епітети “жулік” на адресу Сацюка та “подонок” на адресу патріарха Філарета.

Олександр Єльяшкевич, коментуючи ці фрагменти, сказав:

– Віктор Янукович сам говорить про свою тогочасну кримінальну діяльність. У нього кримінальне не лише минуле, але й сьогодення.

За його словами, в середу записи, які начебто стосуються діяльності Януковича, передадуть народним депутатам Григорієві Омельченку та Володимирові Стретовичу, аби їх долучили до матеріалів відповідних комісій Верховної Ради та передали голові РНБОУ Володимирові Радченку.

Мережна сторінка “Трибуна”, яка детально розповіла про матеріали Мельниченка, повідомила, що невдовзі опублікує їх, а також інші невідомі фрагменти записів. Домовленості про це досягнули ще влітку. Подальше опрацювання архіву, за словами Олександра Єльяшкевича, гальмується через нестачу коштів на проект, у тому числі з боку опозиції. У нещодавно опублікованих мемуарах Володимир Цвіль детально розповідає про перипетії довкола цієї проблеми, а також припускає, що Мельниченко та Єльяшкевич ведуть переговори про передачу записів спецслужбам України чи опальному російському магнату Борісові Бєрєзовскому. Єльяшкевич підтвердив факт своєї зустрічі з керівником СБУ Сацюком за тиждень до таємничого отруєння Віктора Ющенка. Предметом переговорів були гарантії безпеки повернення екс-депутата в Україну та тема можливого фізичного знищення лідерів опозиції. Тоді, за словами Єльяшкевича, Сацюк погодився, “що цього робити не можна”. Втім твердження Єльяшкевича – дуже суперечливі, і частина журналістів зрозуміли з його слів, наче СБУ намагалася викрасти екс-депутата, що українські спецслужби можуть бути причетними до замаху на Ющенка.

Журналісти очікували оприлюднення чергового компромату ще 14 жовтня, проте тоді анонсований захід не відбувся. Микола Мельниченко пояснив це своїм невдоволенням українськими ЗМІ, які не поширили його відкритого листа до лідера опозиції Віктора Ющенка в повному обсязі. В цій кореспонденції, датованій 4 жовтня, колишній охоронець президента нагадує про свою роль у викритті “керівника організованого злочинного угруповання в українській владі” – президента Кучми, про начебто передані ним попередження лідерам опозиції щодо можливості замаху на них, а також гостро критикує Віктора Ющенка та Юлію Тимошенко за нерішучість у момент кризи, пов’язаної із загибеллю Георгія Гонґадзе. Олександр Єльяшкевич переконаний, що до замахів на Наталю Вітренко, Георгія Гонґадзе та Віктора Ющенка причетні одні й ті ж сили:

– Це ті самі спецслужби, ті самі методи.

Попри різку критику, обидва політичні біженці не бачать альтернативи перемозі Ющенка на президентських виборах.

– Ми бачимо помилки Ющенка. Але нині це єдиний кандидат, який може перемогти банду. Це завдання, яке поставив перед ним український народ, – сказав на прес-конференції Єльяшкевич.

Інтерес ЗМІ до Миколи Мельниченка та реанімації “касетного скандалу” зумовлений ще й тим, що Європейський суд із прав людини в Страсбурзі виніс позитивне рішення щодо позбавлення його права бути народним депутатом. Ухвалене ще 28 вересня рішення оприлюднили лише вчора, повідомила “Українська правда”.

Європейський суд встановив, що держава Україна порушила Європейську конвенцію з прав людини в частині позбавлення Мельниченка права балотуватися до Верховної Ради 2002 року за списком Соцпартії та зобов’язав Україну відновити Мельниченка в його правах, а також виплатити компенсацію морального збитку в 5 тисяч євро.

На виборах 2002 року з’їзд Соцпартії висунув Мельниченка 15-м номером у списку, однак ЦВК зняла його з виборів. Соціаліст Микола Рудьковський обіцяв: якщо Європейський суд ухвалить позитивне рішення, він або хтось із колег відмовиться від мандата, щоб Мельниченко заступив його у парламенті. Таким чином, на екс-майора поширюватиметься депутатська недоторканість – він зможе повернутися в Україну, щоб провадити політичну діяльність.

А.П.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.