Власна квартира: міф чи реальність? - „Ратуша“, 23 вересня

|

Квартирні питання, як завжди, залишаються на піку актуальності для багатьох львів’ян. Чи реально сьогодні у Львові отримати державне житло, з’ясовувала кореспондентка “Ратуші”.

Хто-хто у черзі стоїть?

На квартирному обліку перебувають 23 057 львів’ян, з них 6 917 — особи, що мають пільги, а 1 940 громадян наділені правом отримання позачергового житла (це ліквідатори 1-ї, 2-ї категорії ЧАЕС, відселені зі зони ЧАЕС, молоді спеціалісти, незаконно осуджені, а також діти-сироти, інваліди війни тощо). Про це розповіла Галина Мазур, начальник відділу зарахування на облік і за-кріплення житла Львівської місь-кої ради. До першочерговиків належать також військові, інваліди Афганістану, сім’ї загиблих при виконанні службових обов’язків. “Кошти на житло для таких категорій черговиків закладено у Державному бюджеті, — каже пані Мазур. — Торік за таким списком було надано близько сорока квартир, і так — щороку”.

Окрім державної черги, охочі отримати житло можуть стати на кооперативну. Висловили бажання стати на таку чергу 14 440 осіб.

Черга, як виявилося, просувається вкрай повільно — сім’ї очікують на житло ще з далеких 1963 — 1964-го років. Галина Мазур пояснює, що окремі першочерговики просто відмовляються від пропозицій, позаяк усе життя прожили у центрі міста: “Вони не хочуть переїжджати на околиці, навіть попри всі переваги нових квартир”, — каже вона.

Задля справедливості, варто зазначити, що вкрай мало черговиків отримують квартири у новобудовах. Натомість сім’ї, у яких квартирні проблеми стоять гостро, отримують так зване підмінне житло. “По загальній черзі торік було надано дві квартири, — зазначила Галина Мазур, — цього року — жодної”. Пояснення просте — житло, передусім, дають тим сім’ям, що живуть в аварійних будинках, які не підлягають жодному ремонту.

Хочете у чергу — рахуйте метри

Відмінність між державною та кооперативною чергою ось у чому: для того щоб вас зарахували на державну чергу, потрібно мати житлової площі менше п’яти метрів на особу, для кооперативної — менше 8,2 квадратних метра на особу. Інколи життєві ситуації справді нагадують епізоди з українських народних казок. Наприклад, як у рукавичці: мешкала сім’я з п’ятьма дітьми та ще інша, зі сімома, — у двокімнатній квартирі.

“У таких випадках комісія бере сім’ю на контроль, і коли з’являється якесь підмінне житло, вони його отримують”, — каже пані Мазур.

Для того щоб опинитися у багатотисячній черзі на житло, потрібно написати заяву на спе-ціальному бланку, який можна отримати безпосередньо у відділі зарахування на облік і закріплення житла.

Знадобиться також довідка з місця проживання про склад сім’ї та прописку, копії свідоцтв про право власності та технічного паспорта квартири, у якій мешкаєте, довідки з місця праці дорослих членів сім’ї, копії свідоцтва про одруження та народження, при необхідності — копії документів, які підтверджуватимуть право на пільги, а також паспорти, папка та п’ять конвертів.

Існує ще одна обов’язкова умова при претендуванні на державне житло — постійна реєстрація у Львові не менше трьох років. За словами пані Мазур, для того, аби стати на кооперативну чергу, сьогодні можна зареєструватися, а вже наступного дня — подавати документи.

Усім охочим поліпшити житлові умови варто підготуватися до такої процедури, як обстеження квартир комісіями з жеку. “Комісія виходить на місце, дивиться, в яких умовах живе сім’я, — розповідає пані Мазур. — Також заповнює акт, де дає характеристику квартири, будинку, вивчає, скільки людей прописано, зазначає й інші нюанси, наприклад, коли у сім’ї хтось хворіє”.

Подати всі документи для зарахування на квартирний облік можна лише двічі на місяць — у 1-й та 3-й четвер. “Для того щоб розглянути подані документи на засіданні комісії, потім — на засіданні виконкому, потрібно саме два тижні, — пояснює Галина Мазур. — Щоб отримати консультацію щодо збору документів, відстоювати кількагодинні черги не доведеться — допомогу можна отримати у будь-який день”.

Найбільші шанси отримати квартиру має молодь

Лише ставши на чергу в міськраді, молода сім’я отримає право на молодіжне житлове кредитування. За словами Галини Мазур, якщо у людини є підстави стати на чергу у Ратуші, це одразу підтверджує, що молода сім’я потребує поліпшення житлових умов. “Сьогодні на чергу стає особливо багато молодих людей, — каже вона, — потім беруть довідку про перебування на черзі та звертаються у Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву”. Одразу потому, як сім’я отримала свідоцтво про право власності квартири, з черги у міськраді її знімають. За словами пані Мазур, наразі на зняття з черги претендують 39 молодих сімей.

Оксана ЛЕВИЦЬКА

Довідка:

Цьогоріч на черговиків Львівської міської ради чекає 35-квартирний будинок, збудований за бюджетні кошти. Квартири у будинку поліпшеного планування отримають, передусім, ті, що чекають на відселення з аварійного та непридатного для життя житла. Новосілля у будинку на Сихові святкуватимуть три сім’ї, що мають трійні, а також Ірина Мельник-Мерлені — олімпійська чемпіонка з вільної боротьби.

Наступного року на черговиків чекатиме 94-квартирний будинок, збудований за типовим проектом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...