Український феномен - „Поступ“, 15 вересня

|

Міжнародний економічний форум, який щороку відбувається у польському місті Криниця Гурська, небезпідставно вважають східноєвропейським Давосом. На початку кожного вересня до маленького курортного містечка, що славиться своїми мінеральними водами та гірськолижними спусками, з усієї Європи з`їжджаються тисячі економістів, підприємців, політиків, громадських діячів, журналістів. Приїхати на криничанський форум мають за честь як перші особи європейських країн, так і власники середнього бізнесу. Беззаперечну користь отримує як сторона-господар, для якої це чудесна нагода промоції свого непересічного краю, так і не менш непересічні гості форуму, що мають тут унікальну можливість в офіційній та не надто атмосфері не тільки показати себе, а й почути та побачити, чим сьогодні живе реальна економіка в Європі.

Однак виглядає, що українська державна влада міркує інакше, бо рівень її зацікавлення Економічним форумом у Криниці впродовж останніх кількох років зменшився практично до нульової позначки. Минулого року форум відбувся без Леоніда Кучми, який зазвичай рідко відмовляється від спілкування з Алєксандром Кваснєвським. Останній же завжди є почесним гостем форуму й, з досвіду знаємо, теж радий поспілкуватися з українським колегою, а надто вже неформально.

Цього року на форум не поїхав навіть український прем`єр. Однак поспішати із висновками про охолодження українсько-польських стосунків не варто, бо причина криється радше у внутрішніх проблемах нашої держави, що подекуди є навіть особистісними. Минулого року Леонід Данилович відмовився від візиту в Криницю, бо поляки зухвало і без його дозволу запросили туди ж його політичного антипода Віктора Ющенка, щобільше, вони категорично відмовилися це запрошення скасувати. Утаємничені стверджують, що голів держадміністрацій прикордонних областей, які традиційно зібралися їхати тоді до Криниці, адміністрація президента повертала з кордону, і вони отримали можливість кошерно потрапити на форум тільки тоді, коли звідти відбув лідер опозиції.

Цьогоріч ситуація була не кращою, хоч, дякувати Богові, більш спланованою. Леонід Кучма про особистий візит до Криниці навіть не думав, бо польське запрошення, з огляду на минулий рік, було холодно протокольним й, виходячи з правил дипломатичного етикету, позитивної відповіді не передбачало. Натомість Віктора Януковича як прем`єр-міністра України кликали справді сердечно. Адже небачене досі в економічних колах зростання ВВП, що його декларує нинішній український уряд, викликає у міжнародної спільноти інтерес не менший, ніж всередині нашої країни. Але коли всередині країни — на засіданнях свого Кабінету — прем`єр на запитання, чим пояснювати такі високі показники росту, може глибокодумно відповісти: „Нічим! Це феномен“, то перед колегами з інших країн Європи показувати всю глибину втаємничення наразі ще не наважується. Викручуватися із незручного становища в Криницю цьогоріч прислали міністра економіки Миколу Деркача. Старий перевірений кадр впорався із завданням з честю: у зайвій активності під час форуму його не запідозрили, уваги журналістів уникав по-партизанськи. Отож, репрезентативна місія знову лягла на плечі опозиції, яка, як відомо з офіційних і далеко не анонімних джерел, у закордонних поїздках нічого, окрім псуття „іміджу України в світі“, не робить.

Однак опозиція вкотре розчарувала владу — цього разу в Криниці „імідж України“ залишився нею незаплямований. Цей факт „Поступу“ авторитетно підтвердили. І не тільки присутній там заступник керівника штабу блоку „Наша Україна“, екс-віце-прем`єр Юрій Єхануров, який сказав: „Я є опозицією до моменту перетину кордону, а все, що роблю і кажу далі, ретельно зважене з міжнародними інтересами України“. А й навіть згадуваний керівник офіційної делегації України на Економічному форумі Микола Деркач.

КОМЕНТАРІ

Микола ДЕРКАЧ

міністр економіки України

Участь нашої делегації в роботі XIV Міжнародного економічного форуму в Криниці ще раз підтверджує імідж України в світі, тим паче, що зараз, як ніколи раніше, Україна демонструє стабільний ріст економіки. Нам є чим пишатися і є що розказати решті учасників форуму. Віктор Янукович як голова українського уряду не приїхав у Криницю тільки тому, що його робочий графік був розписаний вже до того, як він отримав сюди запрошення. Кажуть, що запрошення прийшло понад півроку тому, але я не є особистим помічником Януковича і не запитував його особисто, чому саме він не їде на форум. Та знаю, що в нього надзвичайно напружений графік. Це, безумовно, пов`язано з передвиборною кампанією. Це моя така думка, хоч точно я цього не знаю. Як і не знаю, чому на форум не приїхав Леонід Кучма, бо я не працюю в Адміністрації президента. А цей Економічний форум, повторюю, дуже важливий для України, і наша участь у ньому це презентація нашої економіки, наших успіхів в її розвитку і нашого інвестиційного потенціалу. Український уряд останнім часом здійснює послідовні економічні реформи, і вже є результат. Показники росту нашої економіки зараз вищі, ніж у Європі. Особливо показовим тут є ріст ВВП: за сім місяців цього року ми маємо 13,5% ріст ВВП. Такого зростання в Європі немає. А що стосується присутності тут представників опозиції, то я до цього дуже нормально ставлюся. Вони не псують іміджу України, не можуть цього робити. Вони теж патріоти.

Микола ЖУЛИНСЬКИЙ

екс-віце-прем`єр-міністр України, депутат Верховної Ради України

Стосовно нашої офіційної урядової делегації на цьогорічному форумі в Криниці, то по секрету вам скажу, що коли Рада форуму таємно голосувала щодо кандидатури на нагороду „Людина року“, яку нині отримав литовський президент Адамкус, то наш Леонід Кучма набрав „аж“ два голоси. Але то таке… Я не є членом цієї Ради і моя інформація не є офіційною. Питання в іншому: якщо Україна демонструє такі економічні показники, якщо за останній місяць уряд декларує зростання ВВП мало не на 17%, то хіба не логічно було б приїхати в Криницю нашому прем`єр-міністру Вікторові Януковичу? Мені здається, що такий візит був би демонстрацією економічної стабільності України і гарантією нашої готовності рухатися в Євросоюз. Але Віктора Януковича в Криниці немає. І це підштовхує до двох висновків. Перший, що він має страх перед природнім запитаннями про те, як Україна досягла тих задекларованих ним економічних показників, які на сьогодні перевищують навіть показники Китаю. Де ці кошти, про які він говорить? Чому вони не надходять до бюджету? Чому збільшується зовнішній борг України? По-друге, у мене, як і у решти учасників форуму, через слабеньке офіційне представництво України виникає запитання, чи справді Україна прагне економічної інтеґрації у Європу? Чи слова наших чільників про такі наміри не є просто грою, яка є очевидною вже майже для всіх і для всіх є дуже неприємною? І третє: якщо говорити особисто про прем`єр-міністра Віктора Януковича, то мені здається, що неприїздом на Форум до своїх колег із країн Євросоюзу він ще раз засвідчив свою прихильність Росії, яка, він сподівається, підтримає його як кандидата в президенти України.

Марек ЗЮЛКОВСЬКИЙ

Надзвичайний і повноважний посол Польщі в Україні

Цьогорічний форум у Криниці є 14-м за рахунком, але першим після вступу Польщі у Євросоюз. Нам би було дуже цікаво, щоби представники української держави, як бізнесмени, так і урядовці подивилися, що в практичному політичному, економічному й культурному житті країни виникає з того, що вона долучиться до об`єднаної Європи. Нам це справді було б дуже цікаво. На цьогорічний форум з України приїхало багато бізнесменів, і це корисно як для них, так і для самого форуму, успіх якого не можна вимірювати тільки з огляду на присутність чи відсутність перших осіб української політики. До того ж, тут обговорюють такі теми, про які вони можуть не мати навіть елементарного уявлення. Я, наприклад, був сьогодні на пленарному засіданні, де обговорювали питання впливу найновіших інформаційних технологій на медіа. Ну що там політику було робити?! Нічого! Це розмова для фахівців. Хоч політики, звісно, як хочуть, то можуть сюди приїжджати.

Тетяна Нагорна, Криниця — Львів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.