Позбавлені батьківщини - „Львівська газета“, 9 вересня

|

Сьогодні минає 60 років відтоді, як розпочалася масова “етнічна чистка” на прикордонні, що століттями залишалося “шахівницею народів”.

9 вересня 1944 року в Любліні уряд УРСР і Польський комітет національного визволення, який репрезентував прокомуністично та прорадянськи налаштованих поляків, підписали Угоду про взаємний обмін населенням.

Геополітична “карта” лягла всупереч сподіванням еміграційного уряду Речі Посполитої, який вимагав повернутися до кордонів станом на 1 вересня 1939 року, політичного проводу українського підпілля, який ставив за мету об’єднати в Українській соборній самостійній державі всі землі, населені українцями, ба навіть Ради Народних Комісарів УРСР на чолі з М. Хрущовим, який пропонував приєднати до СРСР батьківщину своєї дружини – Холмщину. Базою “компромісу” країн-переможниць стала випрацювана на Московській і Тегеранській конференціях, а відтак підтверджена в Ялті, концепція розмежування між СРСР і Польщею по арбітральній “лінії Керзона”, взамін за що Польща мала отримати значні терени на Заході, де на момент підписання угоди ще тривала війна.

Керуючись лише власними політичними інтересами та цілями, Сталін здійснив у Центральній Європі велетенську депортацію, “очистивши” від українців прикордонні території Польської Республіки (у 1944-1946 рр. 472635 осіб переселили в Україну, впродовж акції “Вісла” на захід Польщі депортували ще 160 тис. українців), а Західну Україну – від поляків, євреїв і вірмен, які мали польське громадянство (загалом 812688 осіб). Серед багатьох наслідків цього варварського акту – зникнення з культурної мапи світу таких явищ, як своєрідна матеріальна й духовна культура українців Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, а з іншого боку – багата й насичена польськомовна компонента культури Львова. Цієї осені ми ще не раз повернемося до зазначеної теми. А сьогодні читайте на с. 6 текст В.Середи про українські жертви етноциду.

Андрій Павлишин

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...