Олесь Нога: „Перші „оселедці“ виявили ще у VI-V тисячолітті до нашої ери“ - „Високий замок“, 31 серпня

|

Щойно перевидавши ґрунтовне історично-культурне дослідження „Прадавня Україна”, мистецтвознавець Олесь Нога (на фото) уже очікує з друку книгу про історію львівського спорту та дописує “Скульптуру українського авангарду 1910-1920 років”.

Доповнене та перероблене видання праці Олеся Ноги та Ірини Кодлубай “Прадавня Україна. Історія, культура, вбрання XXV тисячоліття до н. е. – VII ст.” вдруге вийшло друком у видавництві “Українські технології” . Перше побачило світ два роки тому накладом 500 примірників. Нині тираж збільшено майже втричі. Автори адаптували книгу для ширшого кола читачів.

У ній описано найменш досліджений період української історії – до часів Київської Русі. Працюючи над цією темою, Олесь Нога “перевернув” гори літератури. Читав не лише вітчизняних, а й німецьких, французьких, російських авторів.

– Я хотів віднайти той стержень, який єднає всю історію України, – розповів Олесь Нога кореспонденту “ВЗ”. – І знайшов: це мова й вбрання. Скажімо, іконографія української вишивки є ще у палеолітичній стоянці Мізина. А перші “оселедці” виявили у VI-V тисячолітті до нашої ери…

Щодо мови, то це те, що виокремлює нас серед інших, і чого не може знищити ніхто. Я дійшов такого висновку, вивчаючи праці російських мовознавців. Виявляється, українська мова формувалася ще з палеолітично-мезолітичних часів, а російська виникла на багато тисячоліть пізніше, вона була принесена до Росії з території України чи Білорусії. Російські дослідники стверджують, що їхня мова створена вихідцями з Київської Русі.

Існує концепція про існування чотирьох первісних коренів, від яких пішли усі мови світу. В українській мові наявними є всі чотири, хоча чимало дослідників вважають, що ця мова сформувалася в ХІV ст. Ці давні корені збереглися у народів, які живуть на території сучасної Іспанії й Кавказу. Зокрема, для означення сакрального верху й шапки у них існує корінь “бир”. І коли дослідник Мар з Москви випадково знайшов в українських казках назву шапки “бирка”, він був у шоку…

Буквально за кілька тижнів Олесь Нога запрезентує львів’янам ще одну книгу – “Світ львівського спорту”. У книзі, яка охоплює період від 1900 до 1939 року, – сім розділів. Світ львівського спорту у ній – це і музика, і театр, і архітектура, і техніка…

– Все почалося з того, що я виявив – перші спортсмени у Львові були художниками й музикантами, – розповідає автор. – Тоді зрозумів, що можу написати таку річ. У ній багато фактів, які мають лише мистецьку цінність. Приміром, я пишу про театри при спортивних товариствах. Мало хто знає, що саме в одному з таких зіграв свою першу роль Лесь Курбас і десятки інших провідних акторів, які потім “гриміли” по цілому світу. Або, скажімо, всі знають Філарета Колессу як прекрасного композитора, але мало кому відомо, що він був ще й чудовим альпіністом, писав гімни й пісні на спортивну тематику. А художник Олекса Новаківський проектував спортивний одяг у спортивному товаристві “Сокіл”…

Є у книзі й спортивний розділ. Ось кілька цікавих фактів із нього. Перший спортивний клуб на території Польщі та України, “Чарні”, створили саме у Львові, а перший футбольний матч у нашому місті було зіграно не 100 років тому, як відзначали цього літа, а 102. Цікаво також і те, що колись траса “Формули-1” проходила саме у Львові. Згодом її назвали “Трасою смерті” і через три роки закрили, бо щороку на ній траплялися смертельні нещасні випадки.

Цікаво, що останнім часом Олеся Ногу захопила ще й постать львів’янина, засновника фабрики художнього металу у Львові та автора пам’ятника Маркіянові Шашкевичу в Олеську Михайла Стефанівського, про якого він також написав книжку. Узятися за цю працю мистецтвознавця спонукала помилка укладачів “Енциклопедії українознавства”, виданої під редакцією Володимира Кубійовича. У статті про пана Стефанівського у цьому виданні примудрилися переплутати майже все – навіть роки життя…

Оксана КЕРИК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *