“БОЯН ДРОГОБИЦЬКИЙ“ у Греції - „Поступ“, 29 липня

|

Нещодавно чоловічий камерний хор „Боян Дрогобицький“ Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка повернувся з Греції (місто Превеза), де брав участь у ХХІІ-му Міжнародному хоровому конкурсі-фестивалі.

Чоловічий хор „Дрогобицький Боян“ створений на початку минулого століття. Ще до заснування хору (1916 рік) у Галицькому намісництві (м. Львів) у 1901 році було зареєстровано статут „Дрогобицького Бояна“. Одним із перших диригентів хору був о. Антін Рудницький. З 1920 року хор очолював музично-громадський діяч о. Северин Сапрун. Відтак до Дрогобича приїхав випускник Празької консерваторії Богдан П`юрко, який уже до цього часу здобув доброї слави як піаніст і диригент у Києві. З 1932 по 1944 рік він успішно керував колективом, з яким творчо співпрацювали відомі українські митці – Ігор Соневицький, Роман Савицький, Михайло Голинський, Ольга Лепкова-Ястремська та інші. До репертуару хору входили твори як української, так і зарубіжної класики, а також народні пісні.

1942 рік для „Дрогобицького Бояну“ став роком широкого визнання. Колектив брав участь у Першому краєвому конкурсі хорів, присвяченому 100-річчю від дні народження фундатора української класичної музики Миколи Лисенка, де посів перше місце, за що був нагороджений лавровим вінком, диригент – спеціальною батутою.

З відомих причин в кінці 1944 року „Дрогобицький Боян“ припинив свою діяльність. Маестро і більшість учасників хору були вимушені виїхати на Захід, де впродовж багатьох років займалися улюбленою справою.

З відновленням незалежності України з ініціативи музично-громадських діячів, а саме – доцентів музично-педагогічного факультету Франкового ВУЗу Михайла Бурбана (нині вже професор), Степана Дацюка, Петра Гушоватого, схвально підтриманої й іншими викладачами, відроджується славнозвісний „Боян Дрогобицький“. За цей час колектив здобув заслужене визнання. Брав і бере якнайактивнішу участь у культурно-мистецькому житті краю. Неодноразово виступав у Польщі, Німеччині, Австрії. У 2002 році колектив отримав Диплом лауреата І ступеня на одному з найпрестижніших хорових конкурсів в Україні – конкурсі імені Миколи Леонтовича.

Творчий сезон, що минув, для „Бояну Дрогобицького“ був насиченим, цікавим і успішним. Колектив брав участь у Міжнародному фестивалі чоловічих хорів „Лине пісня понад Ужем“, який проходив в Ужгороді. Концертував у Кракові. І ось – Греція…

“Боян Дрогобицький“ поряд із уславленими хоровими колективами з Латвії, Польщі, Угорщини, Словенії, Сербії, Італії, Португалії, Бразилії і, звичайно, Греції виступав у ХХІІ-му Міжнародному хоровому конкурсі-фестивалі у грецькому місті Превеза, яке знаходиться на узбережжі Адріатичного моря, звідки повернувся з бронзовою медаллю (ІІІ місце). Слід наголосити на тому, що митці з Франкового Підгір`я були єдиними представниками України.

Сьогодні „Боян Дрогобицький“ – потужний творчий колектив митців-однодумців, який гідно продовжує і примножує кращі хорові традиції, започатковані в нашому місті понад сто років тому. Адже кожен учасник хору – це творча індивідуальність, серед яких Заслужений працівник освіти України, професор Корнелій Сятецький, Заслужені працівники культури України, доценти Степан Дацюк та Петро Турянський, доценти Ярослав Кулешко, Степан Салій, Михайло Ковбасюк, Святослав Процик, Євген Марченко. Поряд із досвідченими майстрами співає талановита молодь. Нині колектив очолює завідувач кафедри методики музичного виховання і диригування, Заслужений працівник культури України, доцент Петро Гушоватий, якому допомагає диригент-репетитор старший викладач Микола Ковальчук.

Микола МИХАЦЬ, Заслужений діяч мистецтв України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...