Громада, яка бореться - „Поступ“, 8 липня

|

Події у селі Арламівська Воля, що в Мостиському районі, розвиваються. Після того, як мешканці села виявили свою громадянську позицію і виступили проти „сусідства“ із хімпідприємством, усі цистерни з хімікатами з села було прибрано. На цьому наполягла не лише сільська громада, а й керівництво „Львівської залізниці“ та голова Мостиської районної ради. Аби з`ясувати ситуацію і надати можливість висловитися усім її учасникам, кореспондент „Поступу“ відвідала Арламівську Волю.

Це досить велике село розташоване у мальовничому кутку Мостищини. Одразу помітно, що тут багато молодих мам та дітей. Можливо, небажання ростити дітей поруч з хімікатами і змушує сільську громаду протестувати. Про те, небезпечною чи ні є діяльність ТзОВ „Захід Євро Транс Захід“ на території села, державні органи влади скажуть пізніше, після проведених перевірок. На жаль, не вдалося знайти й голову Арламівсько-Волянської сільради. Втім вважаємо, що варто прислухатися й до „голосу народу“.

КОМЕНТАРІ

Оксана БАРНА

вчитель християнської етики Арламівсько-Волянської середньої школи:

Я вважаю, що то є дуже шкідливо для наших дітей, для майбутнього, бо діти, звичайно, хотіли б дихати чистим повітрям. І для них потрібно, щоб зберігалися дерева, щоб були чистими земля і вода. Здоров`я нації залежить насамперед від того, як ми самі оберігаємо навколишнє середовище, наскільки активно ми самі беремо участь у цьому. І якщо ми самі будемо нищити довкілля, то ніхто нам не допоможе. І тому треба боротися проти того, пам`ятати, що не все залежить від грошей.

Почалося все з того, що дітям робили щеплення — пробу манту — і у дуже багатьох дітей виявили перевищення показників. Тоді якраз до Мостиської районної поліклініки приїжджала львівська комісія, і нам сказали, що це — результат діяльності того підприємства, що у нас тут є. Згодом діти, які живуть поблизу тієї „хімії“, почали відчувати сильну нудоту, нудило навіть дорослих, також у всіх був сильний головний біль.

Ірина ЛИЧЕЧКО

мешканка села:

Нас дуже хвилює ця проблема, бо діти хворіють, та й дорослі люди теж. У мене є внуки, а моя дочка живе біля того лісу і того підприємства. Мій онук температурить і кашляє вже понад тиждень. Нам більше того тут не треба і все. Бо навіть дерева, та й ті в`януть, а який стоїть сморід! Ми всі позавчора ходили протестувати, від кожної хати була принаймні одна людина, нікому це не байдуже.

Мирон Григорович

мешканець села:

Ми вже тут мали військову частину з ракетним паливом, яке теж було для нас шкідливе, але не таке шкідливе, як ці хімікати. До нас приїздили вже і запевняли нас, що воно безпечне, що воно нікому не шкодить і ніяких наслідків для нас не буде. А виявилось, що це все насправді не так і що навіть до екологів вони не звертались. А то ж людське життя, то ж наші діти. Це ж пропадає нація, покоління, пропадає і рослинність. Нам казали, що там будуть перевантажувати дошки, вантажі і що люди матимуть роботу.

Пан Мирон

мешканець села:

Треба, щоб забрали той об`єкт, бо то зробили чудо якесь. Куди не подивись — виноград, бульба — все пропадає. А ми тим дихали, то було для нас як Чорнобиль.

Зеновій ГОРБАТИЙ

депутат сільської ради:

Це все було незаконно, їм ніхто не давав дозволу: ні голова сільської ради, ні голова районної ради.

Володя

мешканець села, колишній працівник ТзОВ „Захід Євро Транс Сервіс“:

Що я про це думаю? Поганого нічого, але й доброго також нічого. Я живу далеко від того місця, і тому мені так сильно не відчутно „хімії“.

Ігор Стецина, голова Мостиської районної ради:

Учора (тобто у вівторок — О. Д.) це питання порушили на сесії районної ради її депутат Микола Сорков і голова сільської ради Арламівської Волі Іван Ілечко. Відтак це питання ми направили до Комісії з питань екології при нашій раді. Того дня, коли люди перекрили колію, до села приїхав заступник начальника Львівської залізниці Леонід Ткачук. Власне, він сказав, що без офіційного дозволу голови сільської ради на території села це підприємство не буде проводити жодних робіт і ніхто більше не буде постачати туди ніяких цистерн.

Це підприємство має всі документи, тільки не має підписаних документів на землю. А земля належить сільській раді. Завтра (тобто вже сьогодні – О. Д.) до мене має приїхати заступник голови обласної ради для переговорів. Але ми з Іваном Івановичем ще два роки тому говорили про те, що, мовляв, готуйте документи і йдіть у народ, виносьте це питання на розгляд сільської громади.

Ми попередили це підприємство, що вся документація має бути погоджена на усіх рівнях — із санепідстанцією, екологічними структурами, які мали б подати висновки, а також і з населенням. На самих лише початках своєї діяльності вони зустрілися з сільською радою і з мешканцями, багато їм наобіцяли (що будуть робочі місця, що будуть допомагати селу і т. д.) і на цьому фактично все тоді й закінчилося.

Тут є ще один нюанс: все це перевантажувалося на залізничній колії, і тому багато що погоджували із залізницею.

Я ще раз повторюю: є останній законодавчий акт, який каже, що будь-які проекти, пов`язані з довкіллям, мають бути погоджені з населенням, яке проживає на даній території.

Роман ФОЛЬТОВИЧ

голова Мостиської районної адміністрації:

В принципі, фірма, яка займається поставкою за кордон сірководню, у нас свого часу зареєструвалася. Наскільки мені відомо, ця фірма придбала у „Львівської залізниці“ стару пропарочну станцію і почала виготовляти проектну документацію на здійснення перевантажень сірководню та інших вантажів. Ми знали про те, що дочірнє підприємство „Карбон“ ЗАТ „УПК „Добромиль“, звідки, власне, й привозять хімікати для перекачування в Арламівській Волі, належить до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки. Але сама технологія перекачування продуктів є герметичною, жодна цистерна при цьому не відкривається. А вибрала ця фірма таке місце тому, що там є колія.

На наступний тиждень ми проведемо засідання Комісії з надзвичайних ситуацій, вивчимо усі матеріали. Я вже дав доручення правоохоронним органам з`ясувати: хто, чому, коли і за яких обставин все це розпочав.

Леонід ПОПОК

представився директором ТзОВ „Захід Євро Транс Сервіс“:

Є багато нюансів, на які коментар я не маю права давати.

Степан ТАТУХ

перший заступник начальника Державного управління екології та природних ресурсів у Львівській області:

Дане підприємство, яке проводить роботи з перевантаження сірководню, не представило нашому інспектору документації про введення цього об`єкта в експлуатацію. Їх представник говорить, що вона є в керівництва. Тому ми домовились, що сьогодні до нас приїде директор підприємства ЗАТ „УПК „Добромиль“ і представить документацію щодо введення цієї станції. За технологічним регламентом, який пройшов санітарно-гігієнічну екологічну експертизу, попадання шкідливих речовин, тобто сірковуглецю, в атмосферне повітря не має бути. Але у зв`язку з протестами мешканців заступник Львівської залізниці тимчасово призупинив роботи по перевантаженню з вагона в вагон.

Ні візуально, ні нюхом наш інспектор не відчув якихось забруднень навколишньої території. Найочевидніше, загрози навколишньому середовищу немає. Однак, щоб зробити конкретні висновки, треба ситуацію вивчити докладніше. Можливо, до кінця дня ми будемо знати більше.

ДОВІДКА

Оскільки наразі фахівці санепідстанції не завершили перевірки, а, відтак, не можуть сказати, які хімічні речовини транспортує це підприємство і як саме вони можуть впливати на стан довкілля та здоров`я населення, ми подаємо перелік деяких існуючих продуктів сірки.

Сірковуглець — безбарвна рідина з неприємним запахом. Погано розчиняється у воді. Пари сірковуглецю легко займаються, а в суміші з повітрям — вибухають. Вдихання випарів сірковуглецю діє на людину наркотично: з`являється головний біль, оніміння кінцівок, порушення дихання, а при високих концентраціях і тривалому впливі настає глибокий наркоз, зникають усі рефлекси, смерть.

Сірководень — безбарвний газ із запахом тухлих яєць. Температура кипіння — 60,9°С. Концентрація 1 мг/л викликає важку форму отруєння. Легко займається і горить блідо-блакитним полум`ям. Сірководень відноситься до групи отруйних речовин задушливої і загальнотоксичної дії. Є сильною нервовою отрутою. Він порушує внутрішньотканинне дихання і викликає аноксію. Місцева дія; сильно подразнює слизові оболонки очей і дихальних шляхів. Отруєння сірководнем протікає дуже швидко: судоми, утрата свідомості і смерть від припинення дихання або паралічу серця. При малих концентраціях сірководню — сльозотеча, нежить, задишка, кашель, біль за грудиною, тахікардія, слабість, непритомність або навпаки, стан збудження з наступним потьмаренням свідомості.

Оксид сірки — безбарвний газ із гострим запахом. Добре розчиняється у воді, створюючи сірчану кислоту. При впливі на організм подразнює верхні дихальні шляхи, викликаючи запалення слизових оболонок носоглотки, бронхів. Високі концентрації оксиду сірки в повітрі викликають у людини задишку, можуть призвести до утрати свідомості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...