Півроку - без газопостачання - „Молода Галичина“, 6 липня

|

Жертвами зухвалого свавілля і байдужості місцевих „господарів“ стали мешканці гуртожитку № 64 на вулиці Павлика, що у Дрогобичі, які справно оплачують комунальні послуги

Керівництво „Райагробуду“, якому належить гуртожиток, хотіло покарати боржників, а тим часом страждають законослухняні споживачі. Посеред цьогорічної зими, 25 лютого, усіх мешканців 23-квартирного триповерхового будинку позбавили газу. Наступного ж дня сім’ї Шифурки та Христини звернулися за допомогою до голови Дрогобицької РДА І. Мізерника і пред’явили йому квитанції: заборгованості за спожитий газ вони не мають. Голова райадміністрації, своєю чергою, людей вислухав і навіть обурився, мовляв, надворі – мороз, як сміли таке вчинити з людьми?! Обіцяв допомогти. Але – віз і нині там…

За що терплять

Після розмови з головою ТзОВ „Райагробуд“ Володимиром Ямельницьким (будинок належить цьому підприємству) пан Мізерник, на здивування скаржників, їх не прийняв. Іван Шифурка та Андрій Христина звернулися до директора газопостачальної організації Ярослава Савшака.

– Ми поцікавилися у п. Савшака, за що наші родини мають таке терпіти? І показали йому квитанції про оплату газу, – розповідає Іван Шифурка. – Пан Савшак сказав написати нам заяву, на яку наклав резолюцію: розглянути і розробити проект технічних умов на встановлення приладів обліку. Мешканці погодилися придбати обладнання та розробити проект техумов власним коштом. Та останньої миті з’ясувалося: пан Савшак заборонив видавати споживачам проект.

– Спочатку я погодився, – зізнався у розмові з мешканцями пан Савшак, – але ваш „господар“ пан Ямельницький сказав, що він – власник будинку, і не дає на те дозволу.

Натомість Володимир Ямельницький пише лист на ім’я пана Савшака (голови газопостачальної інспекції) з проханням „підключили газопостачання жителям гуртожитку, які не мають боргу за спожитий газ“. Однак, за умови встановлення споживачами лічильників, упродовж двох місяців мала бути переобладнана система газопостачання, тобто мешканцям повинні б замінити газові плити електричними. У наступному листі від 28 травня ц. р. пан Ямельницький звернувся до заступника начальника територіального управління держнагляду охорони праці п. Ковалика: „ТзОВ „Райагробуд“ просить вас продовжити до 1 вересня 2004 року дозвіл на тимчасове підключення газу до гуртожитку у зв’язку із тимчасовою неможливістю закупки електроплит“. Проте, на думку жителів гуртожитку, „Райагробуд“ неспроможний закупити електроплити. Та навіть якщо їх закупили, хто переобладнає проводку у будинку? Адже вона настільки застаріла, що не витримає навантаження електроплит. Тепер, коли споживачі готують їжу навіть на невеличких плитах, електричні пробки „горять“. А що вже казати про потужні електроплити?

Обіцянка – порожні слова

Для того, аби врятувати своїх дітей від такого „теплого“ ставлення до них „горе-господарів“, споживачі скерували лист голові Львівської обладміністрації Олександрові Сендезі.

– За 15 років, – йдеться у листі, – у будинку жодного разу не проводили ремонту. А мешканцям доводиться часто ремонтувати квартири через відсутність опалювання, якого в нас немає вже 13 літ. Керівництву було легше продати міні-котельню, аніж запустити її в експлуатацію. 2001-го нам відключили електропостачання ледь не на рік. У підвалах стоїть вода, антисанітарія. Вода у квартирах буває рідко, бо водонапірна вежа протікає. Через проживання у таких умовах у мешканців погіршився стан здоров’я. 2001 року ми звернулися у Львівську ОДА, і до нас скерували комісію. Вона зобов’язала колишнього керівника підприємства п. Сосимовича зробити ремонт у підвалах, а гуртожиток віддати людям під приватизацію. На це райадміністрацією було виділено 2 тис. грн. Але цю суму керівництво привласнило… Щодо відключення газопостачання. Сім’ї Івана Шифурка, Анни Козар, Любові Христини не мали жодної гривні боргу… Новий керівник „Райагробуду“ п. Ямельницький на перших порах обіцяв нам допомогти приватизувати гуртожиток. Адже перед тим, як він мав очолити підприємство, відбулись збори трудового колективу, де йшлося про розпаювання організації. Однак чому розпаювання не відбулося і чому люди позбулися своїх паїв – ніхто не знає. Як і ніхто не знає того, хто призначив таку людину, як п. Ямельницький, керівником „Райагробуду“.

У відповідь на цей лист голова Дрогобицької РДА І. Мізерник, зокрема, зазначає: „…за кошти „Райагробуду“… проводились різні ремонтні роботи: зроблено заміну газових плит, унітазів, зроблено побілку, замінено лінолеум у коридорах, повністю до 1997 року проводилось обслуговування водопровідних та каналізаційних стоків… 1993 року вийшла з ладу котельня, й обігрівання в гуртожитку проводилось електричними приладами, проте ТзОВ „Райагробуд“ повністю фінансував витрати по обігріву до 1997 року“. Та, за словами мешканців гуртожитку, усе це не відповідає дійсності.

Мешканцям знову обіцяли на два місяці підключити газопостачання. Та обіцянка-цяцянка… Людей футболять з однієї інстанції в іншу. Жителі гуртожитку, врешті-решт, почали підозрювати, що хтось зацікавлений, аби люди з будинку виселилися.

– Труби у гуртожитку розведено до кожної квартири окремо, – пояснює Іван Шифурка. – Тож можна було відключити газ лише боржникам, а не карати невідомо за що законослухняні родини, де є хворі й малолітні діти. Узимку, коли батареї у помешканнях ледь не вкривалися льодом, ми наливали у пляшки гарячу воду і таким чином бодай трохи зігрівались. Їжу готуємо на електроплитках. Та хіба багато на них можна зварити?

Не витримавши своєрідних комунальних репресій (торік мешканці цього гуртожитку жили сім місяців без електропостачання), багато сімей полишили цей будинок й оселилися – хто де, а чимало збудували власні оселі. Нині тут зосталося тільки шість родин, котрим ніде подітись.

Підключити газ технічно неможливо?

– Чому звертаєтеся до мене? – здивовано перепитав начальник газопостачальної організації Ярослав Савшак кореспондента „МГ“. – Звертайтеся до директора „Райагробуду“ пана Ямельницького, котрий є господарем гуртожитку. Це питання він повинен відрегулювати. У гуртожитку газове обладнання мали замінити електричним. Чому? Бо там є загальні кухні і забезпечувати мешканців газом технічно неможливо. А позбавили людей газопостачання за борги.

– А сім’я Івана Шифурка, який звернувся за допомогою до редакції, заборгованості не має…

– Окремим платникам залишити газопостачання на сьогодні неможливо. Адже у гуртожитку колективні кухні. Окремий платник може провести собі газ тільки з дозволу керівника „Райагробуду“.

– Чи уклав „Райагробуд“ угоду з вашою організацією? – поцікавилися ми у п. Савшака.

– Ні. До того ж, він нам багато заборгував (суми Ярослав Петрович не назвав. – В. Ш.). З питанням, чому люди півроку без газопостачання, прошу звертатися до керівника „Райагробуду“.

Журналістам „МГ“ вдалося зателефонувати до керівника „Райагробуду“ п. Ямельницького. Ось що Володимир Ярославович повідомив репортерам „МГ“:

– Газопостачання людям відключили за борги. Це – понад 12 тис. грн. За державно-будівельними нормами 2001 року, у гуртожитках система газопостачання повинна бути замінена електроплитами. У нас є документація на тимчасове підключення газопостачання. Але мешканці відмовилися від цього.

– У Правилах надання населенню послуг із газопостачання, – ми спробували заперечити п. Ямельницькому, – пункту, який би дозволяв відключати газопостачання тим, хто справно оплачує комунальні послуги, нема. Натомість, такі споживачі півроку від’єднані від газопостачання.

– Гуртожиток, – зазначає п. Ямельницький, – розміщений на виробничій території і збудований як тимчасове житло. Це – не житло як таке… Ми, своєю чергою, підготували листи-прохання до райадміністрації, мерії Дрогобича, аби нам (очевидно, „Райагробуду“. – В. Ш.) виділили земельну ділянку для будівництва житла, тобто – щоб виселити людей із гуртожитку.

– Збудувати житло? „Райагробуд“ має для того кошти? Який, на вашу думку, вихід із ситуації, пане Ямельницький?

– Я – як керівник „Райагробуду“, – запевнив він, – зробив усе можливе, щоб людей забезпечити газопостачанням. Ми взагалі ні при чому, адже газу не продаємо. То як я можу вплинути на газопостачальну інспекцію? Адже голова РДА не раз телефонував туди і домовлявся, щоб газ людям підключили, але його не послухали. Надалі цю проблему треба вирішувати з газопостачальною інспекцією.

Хто ж має відповідати за незаконні дії щодо законослухняних споживачів? За поясненням ми звернулися до юрисконсульта приватного науково-виробничого комерційного підприємства „Центр технологій бізнесу і права“ Романа Харечка.

– Мешканцям, – пояснює він, – необхідно звернутися до кваліфікованого юриста, який би за умов бездіяльності „господарів“ представляв інтереси споживачів у суді. Адже саме суд може бути інстанцією, яка поставить у цій проблемі останню крапку.

Валентина ШУРИН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...