Як стають “фашистами” - „Львівська газета“, 22 червня

|

У вчорашньому числі британської газети The Independent опубліковано статтю під інтригуючою назвою “Українські націоналісти ведуть боротьбу проти російських поп-шлягерів” із сенсаційним підзаголовком “Не вперше українські націоналісти намагаються заборонити законодавчо російську мову”. Уважно відстежуючи інформаційний простір рідного краю, я не зміг пригадати факту внесення такого законопроекту до Верховної Ради. Ба навіть на гадку не спадала парламентська партія, фракція чи політична сила, яка б вирішила займатися такими маневрами в момент гострого суспільного протистояння перед майбутніми президентськими виборами. “Мабуть, чогось не зрозуміли чи щось переплутали”, – подумалося мені, адже навіть крайні праві в нас послідовно говорять про заходи захисту української мови, а це відрізняється від ініціативи заборони російської мови, приблизно як “політика акцій підтримки” від расизму.

Негайно розтиражована російськими націоналістичними сайтами стаття Ендрю Осборна й справді виявилася яскравою демонстрацією британської імперської солідарності з міцно вкоріненими в постсовєцьких російських елітах стереотипами щодо України та цілковитого нерозуміння англійським журналістом того, про що він написав. Водночас цей текст дуже показовий, коли йдеться про маніпулювання громадською думкою, зокрема британською, у “найкращих” традиціях геббельсівської пропаганди. Не відгукнутися не можу ще й тому, що йдеться про мій рідний Львів.

Отже, мешкаючи в далекій Москві, майже нічого не знаючи про Україну, проте маючи до неї виразну упередженість, Ендрю Осборн вирішив розповісти землякам про “дивну війну”, яку, на його думку, ведуть проти “мови Толстого” українські націоналістичні політики. Речником їхніх зловорожих інтенцій подано Василя Шелука з Львівської міської ради (мабуть, йдеться про начальника управління промисловості та підприємництва Василя Щеглюка, давнього просвітянина та за сумісництвом керівника комісії, покликаної стежити за дотриманням законодавства про українську мову). І що ж задумали ці підступні “законотворці”?

“Утомившись від мови свого колишнього імперського господаря, яка лунає з маленьких динаміків у громадському транспорті, політики хочуть запровадити тотальну заборону на російську поп-музику в автобусах”, а також в кафе та ресторанах. Гм, та це вже давно не новина, і в громадській дискусії, яка триває навколо цього питання давно, визначилася більшість, яка не бажає, аби її “грузили” бандитським шансоном і похабщиною, яка, так уже склалося, має певні формальні ознаки, що нагадують мову великих класиків, котрі б із почуття офіцерської гідності самі дали по пиці ентузіастам її прилюдного виконання.

Проте журналіст із The Independent солідарний саме з тими таємничими “обуреними пасажирами і водіями”, які розглядають таку точку зору, як “культурний і лінгвістичний фашизм”. Отакої!

Ендрю Осборн, окрім знакових натяків на загальноєвропейський пострах режиму італійського дуче (тут ми опинилися в компанії з так само ненависними британцеві французькими “пуристами”, які насмілюються захищати рідну мову від натиску британщини), продемонстрував і блискуче незнання українських реалій. Із його статті читачі довідуються, буцім російська мова була офіційною мовою УРСР, а несміливу та невдалу нещодавню спробу офіційного Києва впорядкувати український телепростір, відповідно до національного законодавства, він називає намаганням “заборонити передачі російською мовою”. Звісно, єдиним рятівником “російськомовного населення України” виявився президент Леонід Кучма.

Уся ця суміш дилетантства, невігластва та фальшування була б не вартою уваги, якби не відсутність альтернативи такій маячні в провідних світових ЗМІ. Перечулені на власні проблеми, іноземні журналісти витворюють негативний образ України й українців, не гребуючи безпідставними звинуваченнями та зневажливими історичними аналогіями. У часи глобальної взаємопов’язаності світу це формує небезпечні уявлення про сусідів і ганебне тло для майбутніх конфліктів.

Андрій Павлишин

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...