Безпечні банкомати? - „Львівська газета“, 29 квітня

|

Як свідчить статистика, злодії грабують “електронні гаманці” дедалі частіше та вишуканіше. Щоправда, Львів яскраво виділяється на загальноукраїнському тлі. Львівські банкіри запевняють, що жоден міський банкомат не пограбували. Але є один нюанс: часто грабують львів’ян, які щойно отримали гроші. Однак і ця статистика неповна, оскільки, за свідченням банкірів, власники платіжних карток украй рідко заявляють про скоєні злочини, тому офіційних даних про такі випадки практично немає.

Правоохоронні органи поінформовані не надто повніше. “Цьогоріч галицький райвідділ зареєстрував два випадки пограбування біля банкомату. Один із них стався в лютому на вул. Гуцульській біля банкомату Приватбанку. Обидва злочини розкрили, останнім часом громадяни із заявами про такі пограбування до нас не зверталися”, – повідомив “Газеті” начальник Галицького райвідділу Борис Луценко. Решта райвідділів не надали жодної інформації про пограбування банкоматів або клієнтів після отримання коштів.

Натомість загалом в Україні банкомати грабують досить часто, при цьому грабіжників цілком можна вважати хакерами. Як уже інформувала “Газета”, цього року в Києві затримали хакера, який працював програмістом в одній зі столичних компаній, і через свої службові обов’язки мав доступ до банкоматів. За даними правоохоронців, він з’ясовував номери банківських платіжних карток, прізвища та PІN-коди клієнтів банку, після чого за допомогою офісного устаткування виготовляв дублікати платіжних карток, наносив на них магнітну смугу, кодував її та знімав гроші з чужих рахунків.

Також у Києві затримали злочинну групу, до складу якої входили двоє місцевих злодіїв та громадянин Лівану. Вони так само вибрали більш вишуканий спосіб грабунку, ніж злам. Злочинці виявилися інтелектуалами: за підробленими документами оформили в декількох банках міста платіжні пластикові картки та з їхньою допомогою та з використанням спеціально виготовленого пристрою викрали з банкоматів понад 250 тис. гривень.

Однак пограбування українських банкоматів, порівняно зі світовою практикою, виглядають звичайними забавками. Зокрема, наприкінці минулого року секретні служби США заарештували росіянина, звинуваченого в причетності до злочинного угруповання, який, використовуючи сучасні технології, викрадав гроші з банкоматів. Його визнали винуватим у викраденні щонайменше 1,5 млн. дол. США. Тоді представники слідства говорили навіть про російську мафію, яка займалася комп’ютерними злочинами.

Натомість мешканці країни з високими технологіями, – японці – вчинили інакше.

Новітній спосіб незаконного присвоєння грошей став останнім часом дуже популярним у кримінальному середовищі цієї країни. Метод злочинного вилучення готівки з банкоматів дуже далекий від світу високих технологій: усе, що потрібно – це банкомат, злочинець і… бульдозер.

За інформацією Національного агентства поліції, минулоріч у Японії зафіксували 57 випадків нападів на банкомати з використанням бульдозерів. Упродовж цього часу члени злочинних угруповань викрали таким чином понад 335 млн. єн (близько 3 млн. євро). Пограбування відбувається за лічені хвилини. Схема, за якою діють зловмисники, надзвичайно проста: бульдозером вивертають банкомати, витягують із них усю готівку та зникають.

Відповідно, оскільки частішають випадки пограбування, банки дедалі більше турбуються про захист як банкоматів, так і платіжних карток.

Наприклад, відтепер користувачі платіжних карток від банку “Аваль” мають можливість скористатися послугами асистансу та застрахуватися від нещасних випадків під час перебування за кордоном.

Марія Ільїна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.