Полковник згадав усіх відважних - „Молода Галичина“, 27 квітня

|

Учора, 26 квітня, у головному управлінні Міністерства надзвичайних ситуацій України у Львівській області урочисто вітали ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

27 квітня 1986 року, наступного дня після вибуху, Михайло Криницький, Володимир Гнатишак, Михайло Строницький супроводжували зі Львова спеціальну пожежну техніку. Сергій Латиш, Володимир Савранський, Микола Щур, Віктор Грінченко, Зеновій Пиріг, Йосип Маєр на четвертий день після трагедії відкачували „важку воду“ з-під четвертого реактора. Іван Гелебан, Василь Ільчишин, Євген Мартинюк-Лотоцький, Михайло Зубицький ліквідовували пожежі кабельного тунелю між третім і четвертим енергоблоками. В’ячеслав Махортов, Анатолій Антонюк готували базу для роботи зведеного загону пожежних Львівщини. Очолював зведений загін, у складі якого було 174 особи, Богдан Криштальський – нині полковник внутрішньої служби у відставці, колишній начальник управління державної пожежної охорони.

– Виїхали ми до Чорнобиля, – розповідає Богдан Петрович, – 5 листопада 1986 року (особовий склад загону прибув через 5 днів), а поверталися додому 13 грудня того року. Наше завдання було охороняти станцію, гарантувати пожежну безпеку, реконструювати 1-й, 2-й блоки, підготувати до запуску 3-й блок. На нашу долю випала пожежа листопадової ночі на складі управління будівництва станції, де довелося працювати майже вісім годин – до ранку. Площа пожежі – 1 тис. 200 кв. м. Приблизно таку територію від вогню врятували пожежники Львівщини. Радіаційна доза опромінення під час пожежі – 6-7 рентген на місцевості. На відстані 300-400 метрів від четвертого блоку. Згідно із наказами, якщо люди отримували опромінення понад 20 рентген, їм треба було залишати зону. Але ми зуміли зберегти особовий склад.

Ми також гасили пожежі в могильниках, куди з Прип’яті та інших міст вивозили речі, що підлягали захороненню. Було багато таких немудрих людей, котрі чинили непорядно: підпалювали могильники. А пожежники змушені були їх гасити й отримували додаткові дози опромінення. Уночі будували гаражі для пожежних машин. Зокрема, збудували гараж на 9 автомобілів.

Як зазначив підполковник у відставці Микола Боднар, десять львівських пожежників нагороджено медаллю „За відвагу“. Пам’ять загиблих працівників пожежної охорони, які брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, зал вшанував хвилиною мовчання. Багатьом тим, хто працював у пеклі найбільшої техногенної катастрофи, в. о. начальника головного управління МНС України у Львівській області Сергій Дмитровський вручив матеріальну допомогу.

Валентина ШУРИН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.