Борис Тріус: „Те, що коштувало 5 копійок, з часом може стати безцінним!“ - „Високий замок“, 17 лютого

|

Завідувач трупи Першого українського театру для дітей та юнацтва заслужений артист України Борис Тріус уже з першого класу знав, що буде актором.

Усі десять років навчання у школі він був активним учасником драматичного гуртка. Потім закінчив Київський театральний інститут ім.І.Карпенка-Карого, відслужив в армії, працював у Закарпатському театрі та Київському театрі ім.І.Франка. З 1973 року Борис Тріус – актор Львівського театру юного глядача ім.М.Горького (тепер – Перший український театр для дітей та юнацтва).

“Сам я полтавець, народився у місті Лохвиці, – розповідає Борис Вікторович. – З тих країв походять такі видатні особистості, як Сковорода, Котляревський, Дунаєвський, Архип Тесленко…”. За тридцять років роботи на сцені актор створив велику кількість цікавих образів. Він мріє зіграти Макбета і короля Ліра. А ще – придбати рідкісну монету. Нумізматика – давнє захоплення Бориса Тріуса, яке почалося з… колекціонування наклейок від сірникових коробок, – згадує він. – Тоді мені було років з дев’ять. У газеті “Зірка” оголосили конкурс: хто збере сто таких наклейок, отримає приз – велосипед “Орленок”. Велосипеда я так і не отримав, але у мене з’явився азарт. Потім я колекціонував малюнки з поштових конвертів. У старших класах захопився збиранням фотографій акторів. І лише в інституті почав колекціонувати ювілейні монети тодішнього СРСР. Потім на деякий час припинив. А вже у Львові, розпаковуючи речі, натрапив на ці монети, які примудрився не “проїсти” у студентські роки. Пригадав, як ховав їх, щоб не потратити. Знову з’явився азарт. Пішов до нумізматичного клубу, дістав відповідну літературу. У цих монетах закарбована історія: перший політ людини у космос, політ у космос першої жінки, ювілеї Пушкіна, Ломоносова, Шевченка, Скорини, Лесі Українки, Олімпійські ігри…

– Якби вам раптом довелося продати цю колекцію, скільки вона могла б коштувати?

– Вартість цієї колекції не є сталою. Скажімо, для мене вона має якусь цінність, а для вас – цікава лише з пізнавальної точки зору. От, скажімо, за ювілейну монету до дня Бородинської битви ви заплатили б п’ять копійок, як встановив Нацбанк України (стільки зараз коштує один радянський карбованець). Для нумізмата ж вартість такої монети значно вища. Тобто те, що коштувало копійки, з часом може стати безцінним. Справжній нумізмат обов’язково поцікавився б, який монетний двір її випустив – Московський чи Ленінградський, скільки всього було випущено таких монет: чим менше, тим вона цінніша. В моїй колекції понад п’ятдесят ювілейних монет, і всі вони в ідеальному стані. Лише дві з них до цього були в обігу: монета “Дружба народов” і до ювілею Леніна. Я їх зберігаю у спеціальних клясерах, щоб не жовтіли, адже це – мідно-нікелевий сплав, який має таку здатність.

– Яке ваше останнє придбання?

– Монети незалежної України. Останньою придбав ювілейну монету до 80-річчя від дня проголошення Української Народної Республіки – за дві гривні. Взагалі, українські монети дуже якісні і красиві. Але збирати їх не дуже цікаво, бо вони доступні – їх можна придбати у будь-якому банку. Моя дружина активно допомагає мені, інформуючи про новинки монетодрукування. Вона працює бухгалтером на Львівському телебаченні, тому в курсі грошових новинок.

– Які риси необхідні колекціонеру?

– Азарт. Це рушійна сила будь-якої справи. Та доза адреналіну, що спонукає людину до дії, і знання про те, що колекціонуєш. От, здавалось би, звичайна монета – до 70-річчя Жовтневої революції. Але стався злам, держава під назвою Радянський Союз розвалилася, і ця монета набула історичної й нумізматичної цінності.

– Яку монету мрієте придбати?

– Рідкісну.

Людмила ПУЛЯЄВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.