Мирон Янків: “Тепер я представлятиму всю Україну” - “Львівська газета“, 1 грудня

Ратуша-ForUm

|

МИРОНА Янківа, колишнього голову Львівської облдержадміністрації, призначили Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Латвія. Указ про це підписав у п’ятницю президент Леонід Кучма. Про подробиці цього призначення, а також про свою нову місію Мирон ЯНКІВ розповів по телефону кореспонденту “Газети” Валентині ЛЮЛІ.

– МиронеДмитровичу вітаю вас із призначенням. Коли ви про нього дізналися?

– Дякую. Валентино, ви ж розумієте, що коли людина готується до дипломатичної служби, то є певний процес погодження – треба отримати т.зв. “агреман” (згоду країни перебування з кандидатурою нового посла – “Газета”). Я давно знав, що мені запропонують дипломатичну службу, я погодився, мені це імпонує, але сам процес погодження є надто тривалим.

– Скільки ж часу тривало погодження?

– Зараз важко сказати, але це трохи тривало, бо в сукупності це –довгий процес.

– Наскільки мені відомо, вам пропонували також роботу посла в Азербайджані.

– Пропонували й Азербайджан, й інші країни. Але це вже не важливо, бо тепер є доконаний факт. Тепер говоримо про те, що сталося.

– Яким ви бачите себе на посаді посла, чого очікуєте?

– Найперше, я думаю, треба продовжувати надбання мого попередника Віктора Михайлівського. Це був прекрасний дипломат, прекрасний посол, і вже дуже багато зроблено для утвердження подальших українсько-латвійських відносин. Але нині стоїть багато інших завдань. Особливо після останніх поїздок прем’єр-міністра, після зустрічей президента із керівниками країн Балтії, зокрема, після зустрічі президента з міністром закордонних справ Латвії. Тому слід далі напрацьовувати нормативно-правову базу, нові моделі торговельно-економічних, гуманітарних зв’язків, стосунків у науково-технічній сфері, міжрегіональні відносини. Тобто є дуже багато напрямків, які буд уть цікавими для обох держав.

– Ви вже маєте досвід роботи на дипломатичній посаді в Польщі як торговий аташе. Як ви реально оцінюєте: в Латвії буде важче працювати чи навпаки – легше, бо все-таки польсько-українські стосунки в історичному контексті накладали певний відбиток на сучасні відносини?

– Я думаю, що не можна оцінювати, де важче, а де легше, бо характер дипломатичної роботи обумовлений протоколом, певною нормативно-правовою базою. Нині відбувається перманентний процес удосконалення в усіх напрямах роботи. Тому робота надзвичайно інтенсивна, і її продовжуватимуть на зміцнення цих стосунків. Нині наступає новий етап, бо Литва, Латвія й Естонія входять у перелік країн першої хвилі, які стануть членами ЄС наступного року. Тому матимемо багато нових завдань. Необхідно напрацьовувати нову нормативно-правову базу, бо ті угоди, які чинні між країнами, особливо між Україною та Латвією, вже не діятимуть. Це, звичайно, буде і цікавою, і напруженою, і корисною роботою задля покращання, налагодження й удосконалення стосунків між двома країнами.

– Ви заберете до Риги фахівців зі своєї команди?

– У дипломатії не прийнято їздити з командами. На кожну дипломатичну посаду оголошують конкурс. І лише гідна людина виграє його. Я підтримую такий підхід, бо дипломат – це особлива професія, де людина повинна відповідати багатьом критеріям.

– Чи сприятимете тому, щоб контакти латвійців на Львівщині були більшими, ніж в інших регіонах України, наприклад, у сфері інвестицій?

– Передусім я представлятиму Україну, державу Україну. Я буду зацікавленим у тому, щоб усі регіони України рівно розвивали свої стосунки з Латвією. Враховуватиму сильні сторони тих чи інших регіонів, можливості для більш тісної співпраці. Наприклад, для транзитної інтеграції, розвитку портів, терміналів. Тут уже не можна підходити, як ми кажемо, з точки погляду сімейно-відомчих інтересів. Потрібно зважати на загальнодержавні інтереси, але якщо буде зацікавлення латвійських інвесторів укладенням коштів у західний регіон, то, звичайно, буде підтримка. Ми будемо зацікавлені, щоб збільшувався товарообіг, взаємне заміщення інвестицій, не тільки з Латвії в Україну, але й навпаки.

– Коли саме ви поїдете до Латвії?

– Це справа найближчого часу, зараз МЗС України має залагодити всі питання та призначити дату.

– Хто очолить Конфедерацію ділових кіл Львівщини?

– Зараз важко сказати, це вирішуватимуть засновники Конфедерації ділових кіл, і я думаю, що ми невдовзі зустрінемося й обговорюватимемо подальші стратегічні напрямки, напрацювання, яких сьогодні вже є дуже багато. Чимало є в планах, дуже багато вже в роботі, тобто я думаю, що буде наступність. Немає тривоги, бо є кістяк і керівних кадрів конфедерації та співзасновників. Є повне розуміння консолідації підприємницького середовища в нашій області.

Розмовляла Валентина Люля

Янків – дипломат

МИРОН Янків, колишній голова Львівської облдержадміністрації, а тепер посол України в Латвії, набув масової популярності після того, як шостого червня громадськість дізналася про його звільнення з посади керівника ЛОДА.

Причому Мирон Янків, за його ж словами, дізнався про це не з офіційних джерел, а із засобів масової інформації. Офіційне підтвердження надійшло з адміністрації президента лише наступного дня. Як з’ясували згодом, указ про звільнення пана Янківа з посади голови ЛОДА президент підписав 4 червня. Мотивацією стали підсумки роботи координаційного комітету боротьби з корупцією й організованою злочинністю при президентові України, який працював у Львівській області і вивчав стан роботи правоохоронних і інших органів виконавчої влади з питань виконання вимог законодавства боротьби з корупцією та оргзлочинністю. За результатами київської перевірки, роботу Мирона Янківа визнали незадовільною. В компанії з ним звільнили прокурора Львівської області, начальника УМВСУ у Львівській області та начальника СБУ у Львівській області.

Після такої кадрової чистки Янків потрапив до лікарні в передінфарктному стані, а його подальше просування кар’єрною драбиною тривалий час залишалося під великим знаком запитання.

Уже на початку осені взялись інтенсивно обговорювати його призначення на посаду посла України в Азербайджані. Інші джерела переконували, що Янків очолить дипломатичну місію України в Польщі. Але ні одне, ні друге судження не одержали офіційного підтвердження ні від Янківа, ні на рівні МЗС України.

Окрім дипломатичної кар’єри, панові Янківу приписували і перехід до опозиційних політичних сил. Але знову ж таки – жодного підтвердження та ніяких дій у цьому напрямку з боку самого Мирона Дмитровича. Впродовж цього часу він відмовлявся коментувати будь-які гіпотези журналістів і політичних оглядачів.

Тепер Мирон Янків представлятиме Україну в Латвії. Досвід роботи на дипломатичній посаді вже має. Адже до того, як очолити Львівську облдержадміністрацію, він був керівником торгово-економічної місії України в Польщі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *