Національному музею у Львові повернуть вкрадену ікону - “Поступ“, 26 листопада

Ратуша-ForUm

|

Учора, 25 листопада, міністр культури Німеччини Крістіне Вайс на засіданні німецько-української урядової комісії з повернення вивезених під час військових дій культурних цінностей передала голові Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України Олександрові Федоруку ікону “В`їзд у Єрусалим“.

Цю ікону, написану на початку ХVІ століття одним із майстрів галицької школи іконопису, 1914 року разом з великою кількістю предметів церковного вжитку коштом товариства “Дністер“ було придбано за 200 крон в о. Михайла Біласа зі села Либохори (Турківського району) для Національного музею у Львові. А 1984 року вона була викрадена з фондосховищ Львівського національного музею у Вірменському соборі. Тоді злочинна група, що складалася з трьох львів`ян, посередника з Кисловодська і московського перекупника, розібрала цегляну стінку, якою було закладено одне з дахових вікон, і винесла 22 ікони ХV — XVIII століть, серед них і “В`їзд у Єрусалим“.

Через декілька місяців слідчі органи Москви виявили групу ікон, яку експертна група зі Львова визнала “львівськими“. Отож, дев`ять творів стародавнього іконопису повернули музею, сліди ще тринадцяти були загублені. Їх перелік ввійшов у каталог культурних цінностей, викрадених із музеїв та культових споруд України впродовж 1984-1998 років, виданий у Києві 1999 року. Крім тринадцяти ікон із колекції Національного музею у Львові, тут вміщено і перелік зброї, викраденої під час пограбування львівського музею “Арсенал“ та 18 творів, які було викрадено з Олеського замку та під час збройного нападу на Львівську галерею мистецтв. Обкладинку каталогу, створеного для сприяння розшуку національних культурних цінностей, прикрасило кольорове зображення ікони Національного музею “В`їзд у Єрусалим“.

Саме вона 2002 року з`явилася на виставці у Музеї ікон німецького міста Реклінгаузена. Але оскільки на той момент ікона належала приватному колекціонеру, громадянину Німеччини, то питання вилучення і передавання ікони її законним власникам в Україні затягнулось. Протягом цього часу дирекція Національного музею у Львові декілька разів зверталась до п. Федорука з питанням повернення ікони. Але тільки після смерті її останнього власника, який заповів свою збірку Музею ікон в Реклінгаузені, ікона “В`їзд у Єрусалим“ нарешті повернеться у збірку Національного музею у Львові.

Наталка КОСМОЛІНСЬКА, “Поступ“, 26 листопада

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *