ОСТАННІ НОВИНИ

росіяни стратили журналіста Макса Левіна, – розслідування

Наталя Дуляба

|

Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (фр. Reporters sans frontières, RSF) вважає, що українського журналіста й фотографа Макса Левіна та його друга солдата Олексія Чернишова російські солдати стратили під Києвом свідомо, ймовірно, після допитів і тортур. Про це пише Українська правда.

Після візиту двох слідчих, які перебували в Україні з 24 травня по 3 червня для розслідування смерті Макса Левіна під час окупації, «Репортери без кордонів» оприлюднюють звіт із інформацією та доказами, які свідчать про те, що фотографа та його друга й охоронця стратили російські солдати в лісі під Києвом, можливо, після допитів і навіть тортур.

Тіла Левіна й Чернишова знайшли 1 квітня у лісі поблизу села Мощун, що за 20 км на північ від Києва. Двоє чоловіків були вбиті 13 березня.

Керівник слідчого відділу RSF Арно Фроже і французький військовий фоторепортер Патрік Шовель, який працював із Левіним на Донбасі в кінці лютого, більше тижня збирали в Україні докази й підказки щодо обставин смерті Левіна.

Вони дійшли висновку, що Левіна і Чернишова холоднокровно стратили. Докази проти російських військ переконливі. Про це йдеться у звіті під назвою «Як російські війська стратили українського журналіста Макса Левіна». На основі інформації та доказів, які вони зібрали, слідчі RSF змогли відновити події.

10 березня Левін втратив свій безпілотник у лісі поблизу Мощуна, намагаючись отримати кадри військового вторгнення росії в цей район. Коли через три дні він повернувся у це місце, росіяни вже займали частину лісу. Місцевість була ворожа, але Левін хотів повернути свій безпілотник, бо був переконаний, що останні знімки, які він зробив, дуже важливі. Йому це не вдалося.

Представники RSF прибули в Україну 24 травня, майже через два місяці після деокупації. Проте місцевість все ще була небезпечною – росіяни залишили пастки та вибухові пристрої. У селі Мощун досі відчувається запах горілого, земля усипана уламками бронетехніки, половина будинків зруйнована, нечисленні жителі травмовані.

У супроводі співробітників сил безпеки України RSF вдалося визначити місце злочину. Обвуглений «Форд Маверік» Макса Левіна все ще був там.

На місці події фахівці RSF знайшли кілька куль, документи, що посвідчують особу Чернишова, а також встановили ще 14 куль у його автомобілі.

Кілька предметів із можливими слідами ДНК, які свідчать про присутність російських солдатів дуже близько від місця вбивства Левіна та Чернишова, також були ідентифіковані RSF, і деякі з них були вилучені.

На останньому етапі пошуку, ініційованого RSF, металошукачі виявили кулю, яка, ймовірно, влучила в Левіна.

«Репортери без кордонів» не змогли відповісти на всі питання, які їх цікавлять, але зробили дві гіпотези щодо того, як могли розвиватися події. Організація сподівається, що одного дня докази допоможуть встановити осіб, які вчинили це подвійне вбивство.

Генеральний секретар RSF Крістоф Делуар зазначив, що «аналіз фотографій з місця злочину, зроблених на місці спостережень, та вилучених речових доказів чітко вказують на страту, якій, можливо, передував допит або навіть катування».

Він додав, Макс Левін та його друг заплатили життям за боротьбу за достовірну інформацію, тож RSF буде боротися, щоб ідентифікувати та знайти тих, хто їх стратив.

Представників RSF прийняли заступник генпрокурора України, начальник відділу розслідування злочинів проти ЗМІ та керівник прокуратури Київської області.

Арно Фродже був офіційно допитаний СБУ як свідок у Києві 1 червня. RSF передали дев’ять доказів, зібраних на місцях, і флешку з кількома десятками фотографій з місця злочину, зроблених Патріком Шовелем.

Довідково: Репортери без кордонів (RSF) – міжнародна недержавна організація захисту прав людини, яка оберігає свободу слова в усьому світі. Заснована у 1985 році у Франції.

Організація бореться з цензурою та виступає за звільнення журналістів, котрі перебувають в ув’язненні, пов’язаному з їхньою професійною діяльністю.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Фото: Флоран Марсі і Патрік Шовель, RSF

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *