ОСТАННІ НОВИНИ

Що чекатиме ринок новобудов після карантину

Омелян ШЕВЧУК

|

В умовах сьогодення кожен бізнес отримує безліч питань, які турбують клієнтів, партнерів та інвесторів. Ринок нерухомості у тому ж числі. Сьогодні, лише ліниві не обговорюють, що відбуватиметься з ринком нерухомості Львова, чи будуть падати, чи підніматись ціни на житло і чи «не заморозяться» будівельні майданчики.

Прогноз ринку нерухомості та відповіді на «болючі» питання від експерта з багаторічним досвідом в будівельній сфері, співзасновника та інвестора компанії Парус Development Олега Манзія.

– Отже, почнемо з найпопулярніших питань, а саме чи не «зупините» будівництво ваших проектів та чи не стане карантин причиною банкрутства компанії Парус?

– Скажу одразу – причин для хвилювання немає. Незважаючи на таку складну ситуацію в країні, будівельні майданчики девелоперської компанії Парус працюють. Ми не заморожували будівельні роботи на жодному з наших об’єктів. Закуплено усі матеріали, та проведено тендери на заплановані роботи, підписані договори з підрядниками та погоджені терміни. На сьогоднішній день на будовах ведуться роботи з упорядкування фасаду, встановлення вікон, прокладаються мережі водопостачання та каналізації, тепломережі. Також проводяться  внутрішні оздоблювальні роботи – у тому числі облицювання плиткою місць загального користування, парапети, розводиться опалення по квартирах. Активно ведуться електричні роботи, покрівельні роботи дахів та терас, панорамне скління і т.д.  Наголошую, що затверджені графіки виконання будівельних робіт наразі виконуються.

Щодо Вашого питання чи не стане карантин причиною банкрутства компанії – ні. Фінансова ліквідність компанії досить висока і загрози на сьогоднішній день для покупців квартир не існує.

Компанія Парус працює з 2015 року. За цей час ми збудували та ввели в експлуатацію чотири житлових комплекси, а це понад 140 000 м² житла. У 2018 році ми запустили наймасштабніший проект Парусу – Парус СІТУ – мікрорайон бізнес класу з власною інфраструктурою та благоустроєм, загальною площею у 150 000 м².

Крім того, ми вже маємо досвід роботи у посткризовий період (нагадаю, що компанія з’явилась у 2015 році), тому також плануємо роботу спираючись на цей досвід. Ми як компанія міцно стоїмо на ногах та знаємо як себе поводити в такій форс-мажорній ситуації.

– Тобто коронавірусна пандемія відноситься до форс-мажорних ситуацій згідно договору?

– І згідно договору, і згідно чинного законодавства епідемія відноситься до форс-мажорних обставин. Проте компанія Парус не планує зупиняти будівництво. Ми вважаємо, що глобально наразі наявність окремих форс-мажорних обставин не звільняє сторін від виконання своїх зобов’язань згідно підписаних договорів. В окремих випадках це лише передбачає відтермінування виконання певних зобов’язань на період дії форс-мажору.

– У такому випадку, чи можливе призупинення оплати на період карантину?

– Не зважаючи на те, що фонди фінансування будівництва об’єктів у нас  частково сформовані, план фінансування будівництва, в тому числі побудований з урахуванням платежів, які вносяться покупцями на умовах розтермінування. Саме розтермінування визначає знижку на ціну квартири з урахуванням терміну оплати – швидше платиш – дешевше купуєш. Якщо ці терміни довші, то ціна відповідно – вища. У зв’язку з цим загальна політика компанії – терміни оплати не переносити, щоб об’єкт нерухомості не ставав для клієнта дорожче. Проте у кожному випадку ми розглядаємо ситуацію клієнта індивідуально.

– Чи може клієнт розірвати договір купівлі об’єкту нерухомості наприклад через втрату платоспроможності?

–Такий варіант можливий. Також можливий перегляд умов договору з точки зору зміни графіка платежів. Усе робимо згідно умов укладеного договору. Якщо уважно прочитати  договір – там чітко розписані умови розірвання та повернення коштів. Але потрібно розуміти, що розірвання є фінансово невигідним для клієнтів, адже нерухомість в процесі будівництва об’єкту дорожчає, і у більшості випадків на сьогодні ваша квартира або комерція вже продається за дорожчою ціною. Краще розглянути варіант перегляду умов договору.

– Чи чекає ринок нерухомості обвал цін?

– Загальна тенденція така, що рентабельність девелоперської діяльності в Україні зараз перебуває в межах 5-10%. Лише окремі девелоперські об’єкти бізнес та еліт класу можуть мати кращі показники. Обвал цін – це продаж за ціною, фактично нижчою від собівартості. Девелоперські компанії не можуть собі цього дозволити. А з тими, хто опускає ціни, і продає нижче «ринку», покупець має бути обережним, тому що це може означати, що компанія продає в збиток, а робиться це тільки тоді, коли не вистачає грошей і об’єкт, можливо, буде не добудований. Тому об’єктивно обвалу цін відбутись не може – уже є сформована межа собівартості. До того ж,  як показує досвід, ціна на нерухомість  після кризи  навпаки зростає у межах 15-20%. Тому цілком об’єктивно можемо стверджувати, що зараз навпаки вигідно купувати  в компаніях, які продають по реальних ринкових цінах, мають досвід і коректний стратегічний план. До таких покупок варто підходити з холодним розумом, а не керуватися імпульсивним бажанням скористатися низькою ціною.

– Як працюватимуть ваші працівники та будмайданчики у разі введення Надзвичайного стану?

– Будівельні майданчики наразі працюють в режимі дотримання рекомендацій на основі постанов Кабміну, що передбачають низку заходів з протидії поширенню коронавірусної інфекції COVID-19. У зв’язку з цим темпи будівельних робіт дещо зменшено, але будівництво не зупиняється і не планує зупинятися. Відділи продажу працюють на зв’язку з клієнтами як в режимі онлайн, так і в телефонному режимі.  У будь-якому випадку за необхідності можна домовитися про зручний для обох сторін формат консультації, можливості укладання необхідних угод та підписання інших документів, провести оплату тощо –інструмент продажу нерухомості повністю працює.

Як висновок, варто сказати, що ми тверезо оцінюємо непросту ситуацію, що склалась у девелопменті на сьогоднішній день. Ми чітко розуміємо свої зобов’язання і  запевняємо наших клієнтів та інвесторів, що  добросовісно виконаємо їх, як і належить відповідальному забудовнику. Тож зберігаймо спокій, не панікуймо й рухаймося далі у створенні майбутнього разом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...