Умови виживання

Богдан ЮРОЧКО, «Львівська газета»

|

Липова Алея, 9 – це п’ятиповерховий відомчий гуртожиток, який належить АП “Галбуд”. Уже п’ятнадцять років тут мешкають близько 140 сімей.

Гуртожитський побут передбачає одну кухню на поверх і спільну ванну кімнату. Однак це не найбільша проблема для мешканців. Усі можливі незручності там сплелися в щільний вузол.

Катастрофа починається ще із вхідних дверей. Вікна на сходовій клітці не мають скла – вони позатягувані целофаном, який давно подерся. Стіни та двері на поверхах у жахливому стані. Те саме стосується і “вигод”.

– Гарячої води в нас узагалі ніколи не було, – розповіла мешканка будинку, яка відмовилася називати своє ім’я, “побоюючись клопотів”. – Воду ми гріємо в баняках на газових плитах. На нашому поверсі їх є чотири – по одній конфорці на квартиру. Але не всі працюють. Ми вже зверталися із заявами, просили прийти відремонтувати – тиск газу дуже малий, тут усе вибухонебезпечне. Однак жодної реакції. От коли тут усе злетить у повітря, лише тоді вони, напевно, помітять нас.

Мешканці відомчих будинків уже неодноразово виходили на мітинги до Ратуші, під час проведення чергових засідань сесій міської ради, щоб їх помітили. Щоразу чули обіцянки, що розроблять програму і місто візьме на баланс це житло. Найболючіша проблема для “відомчих” – це тепло. Міська влада стверджує, що воно буде. За інформацією з мерії, без тепла залишилося лише п’ять відомчих об’єктів. Проте не всі, в кого батареї “гріють”, мають від цього задоволення. Як розповіли “Газеті” мешканці Липової Алеї, 9, гарячої води вони не бачили ніколи, а тепло, яке хоч і подають, є доволі нерегулярним і не в змозі зігріти приміщення.

Тут із кранів тече лише холодна вода, всі труби погнили, а у спільній ванній кімнаті, де стоять пластикові тази з водою та декілька вмивальників, котрі тримаються на “чесному слові”, панує грибок. “Поміняли б нам саму каналізацію, адже все просто страшне! Стік не працює, умивальники валяться, ми їх самі до стін прилаштовували. Нікому того не треба, вони тільки приходять і гроші збирають”.

Гроші забирає дочірнє підприємство “Житлово-комунальна контора АП “Галбуд”, до якого мешканці неодноразово зверталися, однак це нічого не дало. І якщо за воду та газ мешканці платять окремо, то за електрику та квартплату кошти йдуть саме цьому підприємству.

– “Галбуд” виставляв нам астрономічні суми за користування електрикою, – розповідає ще одна мешканка, яка також боїться назватися, – їм ми платимо квартплату, хоча вони нічого не роблять, а просто кажуть, що “немає грошей”, і посилаються на наші борги. Звісно, борги є, хоча чимало людей платять справно. Люди платитимуть тоді, коли будуть мати впевненість у помешканнях. Якби дали змогу приватизувати їх, було б краще. Це ж гуртожиток, і завтра будь-кого можуть викинути на вулицю.

На вулицю ще не викидали. А от газ уже намагалися відключити. Розповідають, наче декілька тижнів тому, у вихідний день, була комісія з “Львівгазу”. “Відрізання” газу вдалось уникнути лише через те, що працівники підприємства чомусь не змогли надати відповідних документів. Цікаво, що свої дії вони обґрунтували тим, що будинок готують до передачі на баланс місту.

Боргів у будинку справді немало. На дверях висить попередження від адміністрації, що в разі непогашення 40-тисячного боргу “тепло та гаряча вода у опалювальний період подаватися не буде”. У ДП ЖКК “Галбуд” про біди мешканців, як не дивно, знають і стверджують, що нічого зробити не можна.

– Що можна зробити за десять гривень квартплати? – питає технічний директор ЖКК Андрій Чорний. – Хіба заплатити двірничці. Та й, окрім того, вони страшні боржники, нічого не платять. Ми їм таки дали тепло, хоча ніде такого немає, щоб не зважали на такі борги. А гарячої води там ніколи й не було – її відключили ще за Союзу.

За словами пана Чорного, в комунального підприємства від будівної фірми “Галбуд” більші проблеми – воно збанкрутувало, і вже близько року триває процедура розрахунку з кредиторами. А житловою конторою взагалі керує арбітражний керуючий.

– До 1 лютого будинки мають продати в комунальну власність, – розповів Андрій Чорний. – Але невідомо, як то буде. Є закон, згідно з яким у разі банкрутства комунального підприємства майно автоматично передають на баланс міста. Але з нашою бюрократією це доволі складно зробити.

“Бюрократія” триває вже не перший рік. На початку кожного опалювального сезону постає проблема відомчого житла. Схоже, що в решту часу про нього просто забувають. Наприклад, Петро Олійник, голова Львівської обласної державної адміністрації, вчора заявив, що, виявляється, на передачу відомчих будинків на баланс міста передбачено шість мільйонів гривень. Їх, за його словами, не освоюють. Що більше, губернатор висуває ультиматум місту.

– Ми пропонуємо ще чотири дні на вирішення цього питання, – заявив він. – Наразі я можу говорити лише про кошти з бюджету Львівської області, це 100 тисяч гривень, які переказали на рахунки Львівської міської ради. Якщо їх не використають і будинків не візьмуть на баланс територіальної громади Львова, кошти просто заберуть назад, а справу, очевидно, доведеться скеровувати до прокуратури.

Залишається тільки одне питання: чи ці кошти перерахували вчора? Чому раніше намісник не розповідав людям, які пікетували Ратушу, що кошти для розв’язання їхніх проблем є? Чому не звертався в прокуратуру? Невже все справді можна вирішити за чотири дні?

КОМЕНТАР

Марія Желіcко , в.о. начальника управління житлово-комунального господарства Львівської міської ради

Шкода, звісно, що є такі закиди в наш бік із боку голови ЛОДА. Не може такого бути, щоб ми не використали ці гроші. Вже є рішення міськвиконкому про те, що в комунальну власність узяли низку відомчих будинків. Окрім того, п’ять мільйонів від Міністерства оборони, які є субвенцією, спрямують на об’єкти соціальної сфери. Однак є певна процедура використання державних коштів, згідно з якою, аби щось закупити, треба провести тендер.

Що стосується будинків АП “Галбуд”, то цьогоріч на баланс їх не беремо. Необхідно, аби Олексій Луців (голова правління, президент ВАТ “Галбуд”) відремонтував будинки. До прикладу, в будівлі на Кульпарківській, 118-а до ремонту можна було знімати фільм про Другу світову. От коли він вкладе частку капіталу в споруди, які своїм керівництвом довів до банкрутства, тоді й візьмемо їх на баланс міста.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *