ОСТАННІ НОВИНИ

Анатолій Амелін: «Не виключено, що потрібно буде ввести тимчасовий мораторій на нове будівництво»

Лаврентій Дубич

|

Співзасновник і директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future Анатолій Амелін про невідкладні заходи, аби уникнути обвалу ринку новобудов та настання колапсу у галузі житлового будівництва:

«За всіма ознаками, вибух «мильної бульбашки» на ринку нерухомості вже не за горами… Якщо ситуацію пустити на самотік, то вже наступного року можемо отримати:

– кілька банкрутств забудовників;

– тисячі постраждалих інвесторів, власників майнових прав у недобудовах;

– виток девальвації;

– заморожування будівельної галузі на кілька років;

– черговий колапс в економіці, ніби нам його не вистачало.

Уникнути вибуху «бульбашки» на ринку нерухомості можна лише за умови реалізації одночасно декількох рішень. По-перше, навести порядок з видачею дозволу на будівництво. Якщо потрібно, то ввести тимчасовий мораторій на нове будівництво, поки це питання не буде вирішене.

Друге. Необхідно виключити можливість роботи будівельних компаній без документів – їхні адреси та власники відомі – і ліквідувати всі незаконні споруди. Це явні факти корупції та нанесення шкоди громадянам, місту та державі.

Третє. Необхідно спростити механізм кредитування під житлову нерухомість. Зміна повинна створити умови під кредитування терміном до 20 років і ставкою кредиту в гривні не вище 10%-12% річних. Адже сьогоднішні покупці – це «перезапаковники» депозитів у квадратні метри. А реальний покупець із попитом на поліпшення якості житла не має для цього ресурсу.

Україна має досить велику кількість людей, які потребують поліпшення житлової площі. І, поки банки самі не хочуть ризикувати з іпотекою все через ті ж суди і складнощі з поверненням проблемних кредитів, виходом із ситуації могла би бути реалізація державної програми підтримки громадян у поліпшенні житлових умов – пільгове кредитування.

Крім зниження ризиків на ринку нерухомості, все це призвело б до зниження вартості грошей. А отже – до підвищення платоспроможного попиту. Але найголовніше – таке рішення стимулювало б зростання економіки. Адже скільки людей і компаній з різних секторів економіки задіяні в будівництві.

Китай, свого часу, саме завдяки державній програмі розвитку житлової та транспортної інфраструктури зміг подолати наслідки кризи 2008 року.

За оцінками Ukrainian Institute for the Future, додатковий обсяг інвестицій в економіку України від реалізації такої програми тільки протягом перших 2 років міг би скласти понад $2-$3 млрд. Це додаткове стимулювання внутрішнього попиту, зростання ВВП на $6-8 млрд, створення більше 10 тис. нових робочих місць, зростання соціальних стандартів.

Таким чином, колапсу можна уникнути з очевидними вигодами для громадян та економіки, але питання «не на часі».

Джерело: НВ. Бізнес, фото: Український інститут майбутнього

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...